Paul Brummellel, Nagy-Britannia bukaresti nagykövetével találkozott csütörtökön Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke.
Fotó: Nagy Tibor
Paul Brummellel, Nagy-Britannia bukaresti nagykövetével találkozott csütörtökön Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke. A találkozót követően rövid sajtótájékoztatón ismertették a látogatás alkalmával elhangzott témákat és megvitatott kérdéseket.
A megye népszerűsítése a cél
Péter Ferenc tanácselnök elmondta, nagy megtiszteltetés Maros megyében fogadni Nagy-Britannia nagykövetét, akivel építő megbeszélést folytattak több témában. Szó esett a Brexitről, pontosabban arról, hogy Nagy-Britannia kilépése az unióból milyen következményekkel járhat a romániai állampolgárok számára.
– Számunkra a megye népszerűsítése a cél, a turisztikai, művelődési értékek és a gazdasági lehetőségek ismertetése egyaránt. Ebben a népszerűsítési munkában egyesületek, jeles személyiségek is részt vesznek. Közéjük tartozik lord Carrington, akit a Héjjasfalva községhez tartozó Erked tudhat támogatójának, ahol régi szász épületeket mentettek meg az enyészettől, továbbá Károly herceg, aki az erdélyi régiót, köztük Maros megyét is népszerűsíti a világban. Természetesen a marosvásárhelyi repülőtér helyzetéről, a felújítás utáni együttműködési lehetőségekről is beszélgettünk. Maros megyében jelenleg 31 brit tulajdonú gazdasági egység van, a továbbiakban is támogatunk minden olyan vállalkozót, aki itt szeretne beruházni. Ismertettük az ipari park adta lehetőségeket, tehát nyitottak vagyunk az együttműködésre – mondta Péter Ferenc.
A tanácselnök ismertette a katolikus líceum helyzetét
A tanácselnök kitért a Maros megyei oktatási hálózat, az egyetemek, a középiskolák bemutatására. Külön szó esett a marosvásárhelyi katolikus líceum ellehetetlenített helyzetéről, arról, hogy a tanárok két hónapja nem kapták meg a bérüket. Olyan, a magyarságot érintő problémáról van szó, amelyről a nemzetközi közvéleménynek is tudomást kell szereznie.
Elismerés övezi az orvos- és asszisztensképzést
Paul Brummel nagykövet harmadszor jár Marosvásárhelyen, mert fontosnak tartja a Maros megyével való kapcsolattartást, ami jelzésértékű.
– Maros megyének szoros kapcsolatai vannak Nagy-Britanniával. Első alkalommal tavaly, a SMURD Rohammentő-szolgálat megalakulásának 25. évfordulóján jártam itt. A szolgálat fejlődéséhez brit támogatók is hozzájárultak, többek között három tűzoltóautót is adományoztak az alakulatnak. Jó az együttműködés a jótékonysági és önkéntes szervezetek között is. A második látogatásom a nyár folyamán volt, akkor Segesváron, Szovátán és Erkeden jártam. A mostani látogatásom alkalmával találkoztam a MOGYE képviselőivel, egyetemistákkal. Ez is jele annak, hogy milyen nagy elismerés övezi a marosvásárhelyi orvos- és asszisztensképzést – mondta a nagykövet.
A Brexittel kapcsolatban a nagykövet kifejtette, hogy a britek június 23-án egyértelműen a kilépésre szavaztak. Következnek a tárgyalások, és bíznak abban, hogy ezeknek pozitív kifejletük lesz.
Ami a romániai munkások, diákok ottlétét, tandíjait illeti, a nagykövet elmondta, hogy 2016 decemberében a helyzet ugyanaz, mint június előtt. A román állampolgárok ottani státusa nem változott. Nagy-Britannia kilép az unióból, de Európában marad – összegzett a nagykövet.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató