A marosvásárhelyi Forgatag idei díszvendége Kecskemét városa volt. Ennek keretében a Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek kiállítással jelentkeztek a rendezvényen.
Fotó: Mezey Sarolta
A marosvásárhelyi Forgatag idei díszvendége Kecskemét városa volt. Ennek keretében a Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek kiállítással jelentkeztek a rendezvényen. A marosvásárhelyi vár múzeumi épületében a Zománcművészeti Alkotó Műhely és a Nemzetközi Kerámia Stúdió alkotásaiból nyílt szombaton igen színvonalas, szép kiállítás, amelyet dr. Füzi László, a Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek igazgatója, Kuzsel Gabriella, a Kerámia Stúdió művészeti vezetője és Steve Mattison, a stúdió nemzetközi koordinátora, valamint Tatai Orsolya, a Maros Megyei Múzeum munkatársa nyitott meg.
Ízelítő a kecskeméti műhelyek gyűjteményéből
Az alkotóműhelyek a hetvenes években jöttek létre, amikor Kecskemét nagy kulturális fejlődésen ment keresztül. Ezek a műhelyek a Kortárs Művészeti Műhelyek ernyője alatt tevékenykednek. Ehhez a műhelyegyütteshez tartozik még a Forrás folyóirat és a Népi Iparművészeti Gyűjtemény is. A két iparművészeti műhely – kerámiastúdió és a zománcműhely – alkotásait hozták el Marosvásárhelyre. A kerámiastúdió 4000 darabos gyűjteményéből az adott térhez alkalmazkodva 40 tárgyat, míg az 1200 tárgyat számláló zománcművészeti gyűjteményből 39 alkotást akasztottak a falra.
– Az alkotások kiválasztásánál a kerámiastúdió esetében az volt a szempont, hogy minél sokrétűbben mutassuk meg az alkotókat – nyugat- és kelet-európai, japán vagy magyar mestereket –, hogy mind az agyag-, mind a porcelánalkotásokat, a különböző égetési technikákat felvonultassuk, többek között a rakuégetéssel készült tárgyakat. A zománcalkotásoknál egyrészt a stúdióvezető Hollósy Katalin szerette volna bemutatni azt a kecskeméti magot, amely a műhely körül tevékenykedett és tevékenykedik. Másrészt pedig az erdélyi művészeket, többek között a nagyváradi Jakabovics Mártát, a zománcművészek közül pedig marosvásárhelyi Vidra Birtalan Évát említem. Szerettük volna több erdélyi művész alkotását elhozni, de az adott keret miatt korlátozni kellett a munkák számát – mondta dr. Füzi László, a KKMM igazgatója.
45 országból 500 alkotó fordult meg a kerámiastudóban
A kiállítás megnyitóján Kuzsel Gabriella, a Nemzetközi Kerámia Stúdió művészeti vezetője kiemelte, hogy negyven évvel ezelőtt azok a magyar keramikusművészek, akik az akkori rendszer által politikailag és kulturálisan elszigeteltnek érezték magukat, Kecskeméten hívták életre ezt az alkotóműhelyt. Egy olyan helyet, ahol a művészek a vasfüggöny mind a két oldaláról szabadon találkozhattak, együtt dolgozhattak, megoszthatták egymással kreatív gondolataikat, filozófiájukat és technológiájukat.
– A Kerámia Stúdió negyven éve fogad művészeket, tanárokat, diákokat egész éven át. A szimpóziumokon, mesterkurzusokon, a kreatív, kölcsönösen támogató közegben nemzetközileg elismert művész tanárok társaságában együtt dolgozva új elképzelések születnek. Felbecsülhetetlen értéke van az eltérő kulturális közegben való alkotásnak. A Nemzetközi Kerámia Stúdió mára a világ hat vezető kerámiaművészeti központjának egyike lett. Erre Magyarország, és főként Kecskemét igazán büszke lehetne. A világ bármely táján élő keramikusok ismerik ezt az alkotóműhelyt. Nem csoda, hiszen a negyven év alatt 500 alkotó fordult itt meg 45 országból. A kortárs kerámiagyűjtemény óriássá gyarapodott, négyezer alkotást számlál, valamennyi itt készült. Az alkotások történelmi dokumentumok is, a Stúdió első negyven évét „összegzik”. A meghívott művészek azzal a szándékkal adományozták alkotásaikat a Stúdiónak, hogy a gazdag kerámiaművészeti kulturális archívumot gyarapítsák – mondta Kuzsel Gabriella. A szöveg angol nyelvű változatát Steve Mattison, a Stúdió nemzetközi koordinátora tolmácsolta. Mindketten, férj és feleség, a kiállítás rendezői.
Érdekesek a mesterek alkotásai, a kerámia- és a zománcozott tárgyak, érdemes megnézni a kiállítást, amely a múzeum nyitvatartási programja szerint szeptember 20-ig látogatható.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató