Erdélyi magyar kórházigazgatók és pályakezdő orvosok találkozója
A kórházi vezetők pár szóban ismertették intézményeiket, valamint beszámoltak arról, hogy a következő néhány évben milyen szakorvosokra lesz szükségük, és milyen állások meghirdetésére lesz keretük.
A Studium Prospero Alapítvány, a Rezidens Orvosok Szövetsége és a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség közös szervezésében került sor Marosvásárhelyen arra a kedd esti találkozóra, amelyen az erdélyi és partiumi magyar kórházi vezetők a MOGYE magyar hallgatóival és a városban tanuló magyar rezidens orvosokkal beszélgettek az egészségügy helyzetéről, valamint az erdélyi kórházakban való elhelyezkedési lehetőségekről. Mintegy 170 rezidens orvos és orvostanhallgató vett részt a beszélgetésen.
A találkozón jelen volt az erdélyi és partiumi magyar egészségügyi döntéshozók 80 százaléka: a Kovászna, Hargita, Maros megyei magyar kórházi vezetők, Bihar megyéből a margittai városi kórház igazgatója, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár és a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság képviselői. A kórházi vezetők pár szóban ismertették intézményeiket, valamint beszámoltak arról, hogy a következő néhány évben milyen szakorvosokra lesz szükségük, és milyen állások meghirdetésére lesz keretük. Ezt követően kiscsoportos beszélgetésekre került sor. A diákoknak és rezidenseknek lehetőségük volt azzal a kórházi vezetővel beszélgetni, akinek intézményében szívesen vállalnának munkát.
Dr. Vass Levente, a Studium Prospero Alapítvány ügyvezető elnöke, a találkozó főszervezője elmondta, az esemény elsődleges célja összeismertetni a magyar egészségügyi döntéshozókat a pályakezdő orvosokkal, lehetőséget teremteni személyes kapcsolatok kialakítására, és felvilágosítást nyújtani a fiataloknak az erdélyi elhelyezkedési lehetőségekről. „Fontos, hogy a vidéki kórházaknak – például az erdőszentgyörgyi, a szovátai, a baróti vagy a margittai intézményeknek – is lehetőségük volt beszámolni eddigi megvalósításaikról, az általuk kínált lehetőségekről. Ha sikerül ezekre az intézményekre felhívnunk a fiatalok figyelmét, azzal hozzájárhatunk az orvoshiány csökkentéséhez a vidéki kórházakban” – fogalmazott Vass Levente.
Tubák Nimród rezidensvizsga előtt álló orvos, a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség volt elnöke azt mondta, véleménye szerint, akárcsak sok egyéb területen, a magyar nyelvű oktatásban és az elhelyezkedést illetően is fontos a folytonosság megteremtése. „Ahogyan természetes, hogy magyarul tanulunk a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen, ugyanúgy azt is természe- tesnek találom, hogy ilyen és hasonló rendezvények legyenek a fiatal orvosok itthon tartása, elhelyezkedésének segítése érdekében” – nyilatkozta Tubák Nimród.
A találkozón részt vett László Attila, a szenátus egészségügyi bizottságának tagja is, aki elmondta, meglátása szerint a következő években több változás is várható a rezidensképzésben. „Az Európai Unió 28 tagállamából mindössze kettőben, Romániában és Franciaországban van rezidensvizsga, más országokban személyes interjú alapján alkalmazzák a kórházak a fiatal orvosokat. Véleményem szerint nálunk is el kell törölni a rezidensvizsgát ebben a formájában, és lehetővé kellene tenni, hogy a rezindesek nemcsak egyetemi központokban végezhessék gyakorlatukat, hanem akár megyei vagy városi kórházakban is” – mondta László Attila.