Tömegkatasztrófát szimulálnak
Romániai premiernek számít az a NATO-gyakorlat, amely tegnap kezdődött és szerdáig zajlik Marosvásárhelyen.
Romániai premiernek számít az a NATO-gyakorlat, amely tegnap kezdődött és szerdáig zajlik Marosvásárhelyen. Több ezer áldozattal, összedőlt épületekkel, fertőzött területekkel és égő házakkal járó tömegbalesetet szimulálnak – tájékoztat az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
A gyakorlatot a NATO Euro-atlanti Katasztrófaelhárítási Koordinációs Központja (EADRCC) szervezte Romániával közösen. A résztvevők számítógépes szimulációban vesznek részt egy nagyszabású katasztrófahelyzet elhárításában, amely számos áldozattal és több ezer ember evakuálásával jár – derül ki az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség Mediafaxnak is eljuttatott közleményéből.
A szimulációt július 4–7. között tartják a NATO Országos Felkészítési és Szimulációs Központjában, Marosvásárhelyen. Románia részéről részt vesznek a belügyminisztérium katasztrófavédelmi államtitkárságának emberei, az IGSU, a Maros Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU), a védelmi minisztérium és a Marosvásárhelyi Megyei Kórház sürgősségi betegellátó osztályának és rohammentő-szolgálatának (SMURD) dolgozói – áll a közleményben. „A virtuális valóságban egy egész várost felépítettek, itt történik majd a gyakorlat. A részt vevő csapatok, közülük hat külföldi, egyegy parancsnokkal és egy-egy csapattaggal szállnak be. A virtuális valóságban avatarokat fognak irányítani, amelyekkel a virtuális térben mozoghatnak, itt történnek majd a nagyszabású katasztrófahelyzetek. A parancsnokoknak, szintén a virtuális valóságban irányított avatarok segítségével, vezényelniük kell majd az összedőlt épületekben dolgozó csapatokat, a romok alatt rekedt áldozatokkal, vegyi anyagokkal fertőzött területeken vagy lángokban álló épületekben” – írja közleményében az IGSU.
A szervezők szerint a gyakorlat célja, hogy országos szinten maximálisan kerüljön kihasználásra a civil bevetési kapacitás, illetve katasztrófahelyzetben teszteljék a civilek és katonai erők közötti együttműködési mechanizmusokat. A virtuális gyakorlatban Örményországból, Ausztriából, Belgiumból, Bosznia-Hercegovinából, Csehországból, Svájcból, Észtországból, Grúziából, Németországból, Izraelből, Norvégiából, Szerbiából, Svédországból, az Amerikai Egyesült Államokból, Törökországból és Ukrajnából érkezett nemzetközi csapatok is részt vesznek.