Miután a Magányosok Klubja által szervezett kirándulásról hazatértünk, lelkünkben felcsendült Szabó Lőrinc egyik versének címsora: Itt vagy itthon.
Fotó: Popescu Ilona
Miután a Magányosok Klubja által szervezett kirándulásról hazatértünk, lelkünkben felcsendült Szabó Lőrinc egyik versének címsora: Itt vagy itthon.
A kirándulások, amelyeket Kopacz Imola pszichológus szervez, tudatosítják bennünk, hogy milyen szép országban élünk.
Végigszáguldva a Déli-Kárpátok övezte Olt völgyén, a tavasz vidám zöldje integetett felénk. A természet csodálatos miliőjébe az emberi kéz, mint egy versenytárs, csodálatos dolgokat helyezett.
És mi megcsodálhattuk ezeket az alkotásokat: Râmnicu Vâlcea híres kolostorát (Adormirea Măicii Domnului) gyönyörű freskójával,Călimăneşti városában az Olt partján elhelyezkedő Cozia-kolostort, melyet Mircea cel Bătrân alapított 1388-ban. A történelem folyamán több szerepet is betöltött ez a kolostor. Az alapító sok energiát fektetett a kolostor fejlesztésébe, végül itt lelte meg végső nyugalmát.
Curtea de Argeşt, a monda szerint, 1290 körül Negru Vodă alapította. A nevezetes argeşi kolostort Neagoe Basarab építtette, akinek a szobrát a kolostort övező parkban láthattuk. A munkálatokhoz fűződik Manole mester legendája – Kőműves Kelemen megfelelője –, aki saját felesége életét áldozta ezért a kolostorért. A kolostor közelében van Manole mester kútja, több népi legenda ihletője. A kolostorban láthatók I. Károly király és Elisabeta királyné képei és a királyné saját kezűleg írt aranybetűs evangéliuma, melyet díszhelyen őriznek.
A kolostor temploma német stílusban, I. Carol uralkodása idején épült a XIX. század végén. A bizánci festményekkel díszített kápolnában főhelyen őrzik Szent Filoteia földi maradványait. Ez a kápolna a királyi családok kedvelt imahelye volt.
A város legrégebbi temploma a Fejedelmi templom, melynek külső falait folyamikő- és téglasorok váltakozva alkotják. A belső falakat teljes egészében freskók borítják, kívül-belül 130 kép található rajta.
Utazásunk következő pontja Bistriţa (Vâlcea megyében) volt. A bistriţai kolostor alapítása (1515-19) Neagoe Basarab nevéhez fűződik. Ez a kolostor a román kultúra melegágya volt, átvészelte a történelem viharait, 1989 után falai közt újraindult a szerzetesi élet. A kolostor belső falait értékes festmények díszítik, román művészek alkotásai.
Festői környezetben található a Horezu-kolostor, amelyet Constantin Brâncoveanu havasalföldi fejedelem alapított 1690-ben. Az Unesco 1993-ban a világörökség részévé nyilvánította. A kolostor a Brâncoveanu-stílus jellegzetes példája, melyet az egységesség jellemez.
A rendelkezésünkre álló két nap
talán kevés is volt ennyi élmény befogadására. A kolostorok csendje, a templomok meghittsége, a remekművek látványa különös hatással volt ránk, és jó érzéssel tértünk nyugovóra a besztercei kolostori szálláshelyünkön.
Hogy ez a kirándulás ilyen jól sikerült, annak a kellemes összhangnak köszönhető, mely egybekovácsolta a 42 kirándulót.
Ez elsősorban Kopacz Imola érdeme, aki megszervezte és vezette a kirándulást, vállalva a tolmács szerepét is, ahol szükség volt rá. Ezt fogalmazta meg Herman Ilona elnöknő köszönete is.
Hálásak vagyunk Peti András alpolgármesternek, a Siletina vállalat vezetőségének, hogy díjmentesen rendelkezésünkre bocsátották az autóbuszt, és két felkészült vezetőt ültettek a kormány mellé, Moldován Zsoltot és társát.
Befejezésül: Itt vagy itthon, és ez jó nekünk, keresztül-kasul járjuk szép hazánkat, együtt vagyunk, és ez így jó nekünk.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató