Az antropológiába, az emberi csontok világába nyújt betekintést az a szépen kivitelezett és anyagában érdekes tárlat, amely a háromnaposra bővült Múzeumok éjszakája nyitórendezvénye volt a Maros Megyei Múzeum várbeli kiállítótermeiben.
Fotó: Nagy Tibor
Az antropológiába, az emberi csontok világába nyújt betekintést az a szépen kivitelezett és anyagában érdekes tárlat, amely a háromnaposra bővült Múzeumok éjszakája nyitórendezvénye volt a Maros Megyei Múzeum várbeli kiállítótermeiben.
A tárlatot Pánczél Szilamér, a Görgényszentimrei Osztály vezetője ajánlotta a szép számban összegyűlt nézők figyelmébe, és dicsérte kollégája, Gál Szilárd Sándor régész-antropológus elképzelését, illetve múzeumi kollégáival közösen végzett munkáját. Ebben a MOGYE anatómiai katedrájáról dr. Pávai Zoltán egyetemi tanár nyújtott támogatást. Elhangzott, hogy a kiállítás kurátora a romániai múzeumokban tevékenykedő kilenc antropológus egyike, aki a megyénkben végezett ásatáskor talált emberi csontok meghatározását, osztályozását, titkainak megfejtését végzi.
A régészek által feltárt leletek többsége régmúlt korok anyagi kultúrájába nyújt betekintést, a csontváz magáról az emberről árul el sok fontos információt: hogyan és meddig élt, mivel foglalkozott, hogyan gondozta sérült hozzátartozóit és milyen betegségekben szenvedett stb. Mindez Erdély történetéről is sok információt hordoz.
Bár az élő szövetet jelentő csontok a századok során élettelen tárgyakká válnak, mégis magukban hordozzák születésünk és felnőttkorunk helyét, táplálkozásunk sajátosságait – egészítette ki Pávai Zoltán professzor a mondottakat, hozzátéve: a csontok üzenetének „helyes és teljes kiolvasása nagyon jó megfigyelőképességet, a fizika, a kémia, néha a molekuláris biológia előrehaladott segítségét igényli”. A múzeum és az egyetem közötti kézfogás pedig mindkét fél és a tudományos munka hasznára válik.
A tárlókban megtekinthetők a várban végzett régészeti ásatások során talált koponya- és egyéb csontok, a koronkai ásatások során felszínre került mesterségesen torzított koponya, a különböző betegségek nyomai a csontokon, illetve egy kis tájékoztató az antropológia kezdeteiről, jeles erdélyi képviselőiről, valamint az oszteológia fontosabb kutatási módszereiről, a csontvázrendszer tulajdonságairól.
A Gál Szilárd vezetésével dolgozó csoport gondolt a gyermekekre, fiatalokra is, akiket szombaton 11 és 14 óra között várnak. A múzeumpedagógiai foglalkozás során tanulmányozhatják a csontvázrendszert, megtanulhatják a nem, a testmagasság kiszámítását a csontokból, mikroszkóp segítségével csontcsiszolatokat nézhetnek, a kisebbek pedig rajzolhatnak, festhetnek.
A múzeum földszinti kiállítótermeiben Színek és díszek a dák korban címmel nyílt meg a következő színes, látványos kiállítás.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató