Balesetek munkaidőben és munkaidőn kívül
2016-08-08 17:20:52
- Szer Pálosy Piroska
Múlt héten életét vesztette egy 19 éves fiatalember a marosvásárhelyi Víkendtelep 1,80 m mély medencéjében. A halál okát az igazságügyi szakértők egyelőre vizsgálják.
Amint a városháza sajtószóvivője, Cosmina Paşcan kifejtette, a fiatalember munkaidő után maradt a Víkendtelepen, és ismeretlen körülmények között fulladt a vízbe. A szóvivő kérdésünkre kifejtette: az áldozat munkaideje 15 órakor lejárt, a baleset ezt követően történt. Múlt kedden nem volt strandidő, így a vízimentő sem volt szolgálatban, más feladatokkal bízták meg. Az ügyet jelenleg az igazságügyi szakértők és a rendőrség vizsgálja, hogy pontosan megállapítsák a halál okát és körülményeit, azt pedig, hogy munkabaleset történt-e vagy sem, a munkaügyi felügyelőség az eredmények függvényében döntheti el.
Eva Man, a területi munkaügyi felügyelőség igazgatója kérdésünkre elmondta, hogy a Víkendtelepen történt múlt heti balesetet az igazságügyi szakértők és a rendőrség vizsgálja, érdemben csak azt követően nyilatkozhatnak, miután az iratcsomó összeállt. Amint kifejtette, az augusztus 2-án 16.50-kor leadott segélyhívás nyomán a felügyelőség egyik munkatársa is a helyszínre sietett, 17 óra 10 perckor még életjeleket észleltek az áldozaton, akit végül a mentősöknek nem sikerült újraéleszteniük. Mivel napszámosként volt a szabadidő-központ nyilvántartójába bejegyezve, sem munkaszerződés, sem munkaköri leírás nem szükségeltetett, és mivel 15 órakor lejárt a munkaideje, az esetet nem munkahelyi balesetként fogják vizsgálni.
Amint a felügyelő hangsúlyozta, Maros megyében a múlt héten két halálos munkabaleset is történt, a folyamatos ellenőrzések ellenére jelentős a feketemunkások száma a megyében. Az igazgató tájékoztatása szerint két személy favágás közben hunyt el: egy Hargita megyei cég alkalmazottja Szásznádason, fakitermelés közben, egy másik Gödemesterházán. Ez utóbbi munkaidőn kívül volt, így ügyével nem foglalkoznak a felügyelőség alkalmazottai. A felügyelő által említett balesetek közül a szásznádasi illeszkedik a munkahelyi baleset kategóriájába, mivel munkaidő alatt zuhant egy fa a Hargita megyei cég 59 éves alkalmazottjára.
A munkaügyi felügyelőség alkalmazottai múlt hónapban is vizsgálták a munkaviszonyok törvényes-
ségét és a munkavédelmi előírások betartását. A helyszíni terepszemlék során 52 személyt találtak, akik hivatalos iratok nélkül dolgoztak és 24 olyan alkalmazottat, akik nem tartották be a munkavédelmi követelményeket. A munkaadókra összesen 185 ezer lej értékben róttak ki pénzbírságot.
*
A 2007. évi 675-ös számú törvény, mely a vízimentők tevékenységét és szolgáltatását szabályozza, kötelezi ugyan a strandok működtetőit a vízimentő-szolgálat létesítésére és működtetésére, azonban nem tér ki arra, hogy a fürdőhelyet üzemeltetőnek kötelessége-e vízimentőket foglalkoztatni azokon a napokon is, amikor az időjárás nem kedvez a fürdőzésnek, a medencék azonban vízzel vannak feltöltve.
Az üzemeltetőnek a törvény értelmében azonban jól látható helyen figyelmeztetéseket kell kihelyezni, a medence peremét megfelelő jelzéssel ellátni, illetve csúszásgátló anyaggal bevonva biztonságossá tenni.
Törvényes előírás hiányában esős időben is ésszerű lett volna a vízimentő-szolgálat a marosvásárhelyi Víkendtelepen, mivel a medence mélysége az úszni nem tudó felnőttek vagy kiskorúak számára bármikor veszélyt jelenthet strandidőben és esőben egyaránt.