Március 14-én este a Maros Művészegyüttes előadótermében került sor a Magyar Polgári Párt (MPP) által a nemzeti ünnep alkalmából szervezett gálaestre.
Március 14-én este a Maros Művészegyüttes előadótermében került sor a Magyar Polgári Párt (MPP) által a nemzeti ünnep alkalmából szervezett gálaestre. Az est díszvendége Soltész Miklós, egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár volt.
Biró Zsolt képviselő, az MPP elnöke ünnepi beszédében kiemelte: Marosvásárhelyen ma is várat magára a szabadság – egyenlőség – testvériség hármas jelszava. Ma Marosvásárhelyen nem érezhetjük magunkat szabadnak, miután huszonhét év után sem ismerjük a fekete március eseményeit kiprovokálókat! Biró Zsolt üdvözölte az 1990-es bukaresti bányászjárás ügyében újraindított vizsgálatot, de kérte annak kiterjesztését a marosvásárhelyi eseményekre is. „Maros megyei képviselőként Románia legfelsőbb ügyészéhez fordulok, kérve a vizsgálat kiterjesztését. A bukaresti bányászjárás ügyének vizsgálata véleményem szerint együtt vizsgálandó az 1990. március 19-i és 20-i marosvásárhelyi eseményekkel” – mondta a politikus, hozzátéve, hogy a főügyészhez címzett levelet a jövő héten, az események évfordulója alkalmával iktatják.
A római katolikus iskola kapcsán megjegyezte: nem beszélhetünk szabadságról, ameddig nem írathatjuk olyan iskolába gyermekeinket, amilyenbe szeretnénk. Az MPP elnöke kijelentette: Marosvásárhelyen tovább kell mélyíteni az összefogást, „nincs helye a köldöknéző, önimádó, kiszorító vagy kizárólagosságra törekedő politikának!”
Együttműködésre mindig készek vagyunk!
– jelentette ki Soltész Miklós, aki beszédében utalt a márciusi ifjak 12 pontjára, mely közül van néhány, amely ma is aktuális. Emlékeztetett arra is, hogy a magyar forradalmárok sajtószabadságot kívántak, ma viszont a sajtó szabadossága, a média diktatúrája fenyeget. „Kívánták eleink a vallási egyenlőséget. Közép-Európában ma is valljuk, hogy a keresztény felekezetek, az ortodox, protestáns és katolikus emberek együvé tartoznak. Tiszteljük más világvallások híveit, de nem fogadjuk el azok keresztényüldöző tetteit” – fogalmazott. Úgy vélte, hogy a politikai foglyok szabadon bocsátásának a követelése sem vesztette érvényességét, hiszen ma is szót kell emelni az ártatlanul meghurcolt, megfélemlített közösségi vezetőkért. Az államtitkár kijelentette: mindezekért csak összefogással lehet küzdeni. Az RMDSZ és az MPP összefogását a Fidesz és a KDNP összefogásához hasonlította. Mint megjegyezte, a magyarországi összefogásban is eleinte a nagyobb párt nagyvonalúságára volt szükség, de mára a két párt közösen eredményes.
A rendezvényen Vasakarat díjjal tüntették ki a Marosvásárhelyi Római Katolikus Líceumot. A díjat Székely Szilárd, az iskola megbízott igazgatója vette át.
Műsorvezető Ritziu Ilka Krisztina volt, fellépett a Napsugár táncegyüttes.
Marosvásárhelyen különös aktualitása van ’48 üzenetének
A Népújság kérdésére Biró Zsolt kijelentette: – Ilyenkor, ünnep alkalmával szokás feltenni a kérdést, mit üzennek ’48 hősei a ma emberének. Azt gondolom, hogy Marosvásárhelyen sajnos van aktualitása ennek az üzenetnek: nem lehetünk ma sem teljesen szabadok, ha nem használhatjuk szabadon szimbólumainkat, elöljáróinkat meghurcolják vagy amikor 27 éve küzdünk egy utcanévért. Ma még inkább aktualitást ad ennek a történetnek az, hogy a római katolikus iskola körül kialakult helyzet miatt folyamatosan azt kell éreznünk, hogy másodrangú állampolgárok vagyunk. Ezért is tartottuk fontosnak, hogy a Magyar Polgári Párt által alapított Vasakarat díjat az iskolának adjuk, ami jelképesen szól az iskola tantestületének, Tamási Zsoltnak és azoknak a bátraknak – gálaestünknek is ez a mottója –, akik ma kint állnak Marosvásárhely főterén és követelik a magyar katolikus iskolát.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató