Nem zajlik le vezéráldozat nélkül a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási botrány, amely hamarosan ismét utcai demonstrációkra késztetheti a fuvarozókat.
Nem zajlik le vezéráldozat nélkül a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási botrány, amely hamarosan ismét utcai demonstrációkra késztetheti a fuvarozókat. Mindjárt lejár az a féléves határidő, ameddig a volt kormány felső értékhatárt szabott ezeknek a kötvényeknek, de a helyzet hosszú távú rendezésére hivatott törvényt még nem volt idő megalkotni.
A biztosítási felügyelet elnökét viszont meneszteni készülnek, a visszahívásáról tegnap kellett volna a parlament két házának együttes plénuma döntsön, csak az ülést kvórumhiány miatt délután felfüggesztették, arról viszont lapzártáig nem jött hír, hogy erre a voksolásra kerítettek-e addig sort. Ha nem, majd legközelebb megteszik, az illető pedig ebből majd levonhatja azt a következtetést, hogy néha még a leghűségesebb pártkatonáknak is megmutatják az ajtót. A felügyelet szociáldemokrata voksokkal székbe ültetett jelenlegi elnöke ugyanis a nagyobbik kormánypárt soraiban volt rövid ideig képviselő még a kilencvenes években, aztán a magánszférába átigazolva pont annak a konszernnek volt a romániai elnöke, amelyiknek a biztosítóját a minap rekordösszegű bírsággal sújtotta amagánnyugdíjalapok államosításával kapcsolatos vita nyomán.
A felügyelet elnökének menesztése lehet, hogy jól mutat majd megfelelően tálalva a híradókban, azonban a lényegen semmit nem változtat. Van még néhány hét, ameddig érvényben vannak a maximalizált biztosítási díjak, de nyoma sincs még a törvénynek, ami rendet kéne tegyen ezen a piacon; annyit tudni az ügyről, hogy a különböző érintett intézmények illetékesei már tárgyalnak. Majd kiderül, hogy ez mennyire hatja meg a fuvarozókat, akik tavaly az egyik napról a másikra megduplázódó biztosítási díjak miatt forgalomlassítással és autós tüntetésekkel tiltakoztak. Teljes joggal, mert a vasút lezüllesztése után a gazdaság vérkeringését biztosító ágazatban még a nagyobb vállalkozóknak is súlyos érvágást jelentett a biztosítási cirkusz, a kisebbeket meg egyenesen a megszűnés határára sodorta. És akkor még nem beszéltünk a többi közlekedőről, akiket szintén érint ez a kérdés.
Továbbra is csak a cirkusz a biztos a kérdésben, mert a felügyelet elnökének menesztése csak ennyire elég. Valakinek érdeke lehet, hogy a biztosítási piac legnagyobb pénzeket megmozgató szegmensében fenntartsák a káoszt, vagy inkább arról lehet szó, hogy egyszerűen nincs legény a gáton, aki előálljon egy életképes megoldással. Ez hamarost kiderül, de az még hamarabb, hogy ennek az igen jelentős piacot felügyelő hatóságnak az elnöki székére a bajszos báró melyik kliense vetett szemet.