A pénzügyi év vége az operatív vezető lemondását is fogja jelenti, ugyanis ekkor mond le pozíciójáról a Toyota Motor Coorporation első embere, Akio Toyoda. Helyét Koji Sato, a Lexus és a Gazoo Racing jelenlegi első embere veszi át. Akio Toyoda azzal indokolta a döntését, hogy ő egy régivágású ember, aki nem alkalmas maradéktalanul arra, hogy a Toyotát átvezesse egy új korszakba, ahol már nem kimondott autógyártónak kell lenni, hanem mobilitási szolgáltatónak. Akio Toyoda ezzel arra utalt, hogy szép lassan eltűnik az autókból az élményfaktor, minden nagyon mesterséges, gépies lesz, a négykerekűekkel történő szórakozás eltűnik, a háttérbe szorul, ő maga pedig az élményautózásban hisz.
Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy tőle származik az a mondás, amely szerint „nincs többé unalmas autó”. Akio Toyoda akkor mondta ki ezt, amikor 2009-ben átvette a Toyota irányítását. Közel tizennégy év távlatából kijelenthető, hogy ezek nem üres szavak voltak, hanem valóban hitt bennük, és ezen az úton kezdte el vezetni a vállalatot. Komolyan törekedett arra, hogy izgalmasabbá, érdekessebbé tegye a márkát. Mindig is erős támogatója volt a motorsportoknak, és bábáskodott például az egyedülállóan csodálatos Lexus LFA megszületésekor is. Mindez persze nem volt véletlen. Akio Toyoda maga is lelkes – jó értelemben vett – rajongója volt az autóversenyzésnek. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy 2009-ben Morizo álnéven versenyzőként maga is részt vett a Nüburgringen megszervezett 24 órás versenyen.
Továbbá nemcsak a sportautók iránt elkötelezett, hanem az átlagosnak mondható autók designja iránt is. Az ő vezetése alatt kapott a Toyota népszerű típusa, a Prius egy olyan megjelentést, amelyre már kellemes volt ránézni, vagy legalábbis a közvélekedésben nem az terjedt el, hogy fizikai fájdalommal jár ránézni az autóra.
A nagy kérdés most az, hogy Koji Sato milyen irányba fogja eltolni a Toyota szekerét. A sportautók vagy sportosabb autók szerelmeseinek azonban talán nem kell aggódniuk. Az az ember, aki a Gazoo Racinget vezette, egészen biztosan azon lesz, hogy minél több sportos elemet megtartson, valamint újakat hozzon be a hagyományos autók piacára is. Viszont emellett lesz egy igencsak komoly feladata: az elektrifikáció. Hiszen, ha szeretnék, ha nem, a világ és az autóipar is ebbe az irányba mozdul el. Valamint ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy Akio Toyoda bejelentse lemondását. A jelenleg még pozícióban lévő operatív vezető ugyanis elmulasztott lépést tartani a technológiával, és hiába a Toyota a legnagyobb forgalommal rendelkező autógyártó, mások elhagyták őket fejlettségben. Ameddig a Toyota a hibrideket fejlesztette a tökéletes szintre, addig az iparban levő többi szereplő irányt váltott, és rálépett az elektromos autók fejlesztésének ösvényére. Eközben pedig a japán óriásvállalat azt hajtogatta, hogy még nem szükséges a villanyautó fejlesztése. Jelen állás szerint úgy tűnik, hogy tévedett.
Az elektromos autók egyre nagyobb teret nyernek, különösen Európában, és a Toyota, bármennyire is akar, nem tud felzárkózni a többi szereplőhöz. Egy éve jelent meg első teljesen elektromos autója, a bZ4X, azonban a típusból nem lett slágertermék. Alacsony hatótáv, típushibák és relatív magas ár jellemzi. Tagadhatatlan, hogy ezek mellett forradalmi megoldásnak számít a kormányátéttelezés, hiszen a kerekek és a kormány között nincs közvetlen kapcsolat, azonban ez az újítás, úgy fest, nem volt elegendő ahhoz, hogy meggyőzze a vásárlókat. Közben megjelent a bZ3 is, de abból egyelőre Európa nem kapott. Az első tesztek alapján pedig a bZ4X lebutított változatáról van szó, így csodát hiába várunk tőle. A Toyota megígérte, hogy még ebben az évtizedben számos elektromos autóval fog piacra lépni, ám nem tudni, hogy ezeket hogyan szeretné kivitelezni. Hacsak nincs valamilyen meglepetés a tarsolyában, akkor kénytelen lesz más gyártókkal szövetkezni, valahonnan megvásárolni a fejlesztéseket. Ennek az opciónak viszont a bevétel látni a kárát.
Egy biztos: a Toyota, ha vezető szereplő akar maradni, nagyon gyorsan fel kell zárkózzon a piachoz, ennek fényében pedig az új operatív vezetőnek nem kevés dolga lesz. A vásárlók pedig most csak abban bízhatnak, hogy hamarosan olyan jó elektromos Toyoták fognak készülni, mint amilyenek most a hibridek, és a márka ilyen téren is a megbízhatóság szimbólumává fog válni.
A Volkswagen nem hisz a hidrogénhajtásban
Sokan, sok helyen beszélnek az elektromos autókról, pedig nem ez az egyetlen alternatív közlekedési forma. A többi között ott vannak a bio üzemanyagok, amelyeknek az előállításával a Porsche kísérletezik, valamint ott van a hidrogénhajtás, amelynek, bár csekély a támogatói tábora, ezen belül egy kiemelkedő szereplője a Toyota Myria. Vannak más hidrogénhajtású autók, amelyeket bárki megvehet, csak a gond ott kezdődik, hogy még nincsenek hidrogéntöltő állomások sem Romániában, sem Európa más országaiban. Vagyis a helyzet úgy fest, hogy autót lehet venni, csak azt megtankolni nem. Erre magyarázat lehet az, hogy számos gyártó nem hisz a technológiában, így nem fordít arra erőforrást, hogy kutakat létesítsen. Mivel pedig nincs elegendő hidrogénhajtású autó, más vállalatok sem törik magukat azzal, hogy ilyen projektekbe fektessenek be.
Nemrég a Volkswagen vezérigazgatója, Thomas Schafer beszélt arról a spanyol Autobild szaklapnak, hogy a német autógyár-
tó szerint a hidrogénhajtás nem versenyképes.
Az igazgató elmondása szerint a személyautók területén egy kimondottan rossz megoldásról van szó, mert olyan hátrányokkal kell számolni, mint a túl nagy tank. Továbbá azt is hozzátette, hogy a hidrogénhajtás egyáltalán nem hatékony. Azt az elektromos áramot, amivel előállítják a folyékony hidrogént, egyenesen az autókba is lehetne tölteni, illetve utóbbi esetben az elszállítással és a speciális kutak létesítésével sem lenne gond. Thomas Schafer az interjúban arról is beszélt, hogy a hidrogénhajtásnak talán a haszonjárművek esetén juthat szerep, de még ez is csak feltételezés.
Ezzel összhangban a nagy német autógyár első embere kijelentette, hogy ebben az évtizedben egészen biztosan nem fog hidrogénnel üzemelő autó készülni a Volkswagennél. Ez mind a személyautókra, mind a haszongépjárművekre érvényes.
Az alábbi kijelentések arra engednek következtetni, hogy a Volkswagennél komolyan hisznek a tisztán elektromos hajtásban, és ezért nem is próbálkoznak komolyabban más alternatív technológiákkal. Jelen állás szerint a cég az ID-széria fejlesztésével foglalkozik, méghozzá teljes gőzzel. Mi tagadás, valóban szép eladási számokat produkálnak az elektromos Volkswagenek, de azért még szükség van a fejlesztésre. Ezt maga a vállalat is elismerte, mind a design, mind a minőség terén szükség van javításokra. Viszont, ha hihetünk az előzetes terveknek, akkor már a következő ID-modellek megoldják ezen gondok egy részét.
A ráncfelvarrott ID.3-nál például sokat finomítottak a megjelenésen, és az ID. Buzz megjelenésére sem lehet panaszkodni. Ezzel egy időben a minőség is komolyan elmozdult jó irányba. Ha még visszavezetik a vásárlók által igényelt fizikai klímagombokat, akkor már olyan sok javítanivalójuk nem is marad.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató