Megérdemelt sikert aratott a Hairdresser Open 2015 nemzetközi fodrászversenyen Románia csapata, amely többségében a marosvásárhelyi Traian Vuia Technológiai Líceum diákjaiból tevődött össze. A tehetséges fiatal fodrásztanulók és az iskola végzettjei a hat kategóriában egy első, két második és öt harmadik díjat nyertek, s így az iskola vezetői emelhették a magasba a verseny kupáját.
A csapatban kolozsvári, gyulafehérvári, székelyudvarhelyi és erdőszentgyörgyi versenyzők is szerepeltek a helybeliek mellett. A vetélkedőn, amelynek ötletgazdája az Osztrák Kézműves Kamara, ausztriai, cseh, szlovák, magyarországi és romániai versenyzők mérték össze tudásukat. Két első díj Ausztriába, kettő Szlovákiába és egy Csehországba került.
Nagy volt a sürgés-forgás vasárnap a marosvásárhelyi Mihai Eminescu Művelődési Központban, ahol a reggeli ünnepélyes megnyitót követően egy nagy fodrászszalonná változott a színpad, amelyen 24 munkaasztalt helyeztek el. A verseny tárgya a haj volt, amelynek régen gyógyító és varázserőt tulajdonítottak. Vágása, különleges frizurákká fésülése mesterségből művészetté vált – hangzott el a bevezetőben. A vendégeket Moldovan Vasile, az iskola igazgatója üdvözölte, Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes a két mérnök igazgatónak gratulált, akik egy műszaki oktatásra szakosodott intézményben létrehozták a szépészeti osztályokat, amelyek jó hírnevet, sikereket hoznak az iskolának. Az Osztrák Kézműves Kamara képviseletében felszólalt a közép-európai fodrászverseny ötletgazdája, majd a cseh, a szlovák és a magyar csapat vezető tanára is.
Az első próba a női hajvágás volt. A mai divattal összhangban kellett a frizurát elkészíteni úgy, hogy tükrözze a hozzáértés mellett a szakma iránti szeretetet is. Az első helyen Ausztria képviselője végzett egy szép halványlilás árnyalatú frizurával. A marosvásárhelyi Nagy Renáta a harmadik lett.
A következőkben 24 menyasszonyi ruhába öltözött hölgy szépült a színpadon a diákok keze alatt. A modellek hosszú hajából látványos fantáziafrizurák készültek, izgalmas, érdekes, hullámokból álló, fonatokkal, kiegészítőkkel díszített kontyok, összhangban a sminkkel és a ruhával. Első helyen a Csehországot képviselő versenyző, második helyen a marosvásárhelyi Szász Annamária-Melinda végzett. A 18 éven felüliek csoportjában, ahol 15-en versenyeztek, Csiki Andrea kapta a harmadik díjat.
A férfihajvágásban az osztrák versenyző került az első helyre, Nagy Renáta Marosvásárhelyről ezúttal is a harmadik lett.
A leglátványosabb próba az estélyi frizura volt, témáját az évsza-kok világa képezte. Ebben a csoportban a mesterségbeli tudás mellett a fantáziáé volt a főszerep. Sorra testet és frizurát öltöttek az évszakok, a tavasz, a nyár, és különösen kedvelt téma volt az ősz is. Sok érdekes frizura készült, olyan is, hogy a modell hajából fésülték a fején levő virágos kalapot. A diákok vetélkedőjében minden díjat a szervező iskola diákjai, Szász Annamária-Melinda, Kováts-Lőrinczi Eszter-Brigitta és Tóth Katalin nyerték meg, a 18 éven felüli végzősök csoportjában Csiki Andrea a harmadik lett a hattagú nemzetközi zsűri elbírálása szerint. Végül átadták az Osztrák Kézműves Kamara különdíjait, elismerésben részesült a szervező iskola, majd Marosvásárhelyre került a 2015-ös fodrászverseny kupája.
A szervezésben és a sikerben oroszlánrésze volt Mezei Sándor aligazgatónak, aki munkatársaival együtt több mint fél éven át szervezte a vetélkedőt. A külföldi tapasztalatok birtokában kicsit félve gondolt arra, hogy miképpen fognak helytállni, de a polgármesteri hivataltól, a tanfelügyelőségtől és a szponzoroktól kapott támogatás lehetővé tette, hogy ne valljanak szégyent, hiszen nagyon sokan jöttek el külföldről s a környező erdélyi megyékből. A fodrászverseny történetéről, a szlovákiai fodrászképzésről Varga Zoltánnal, a 130 éves múltú érsekújvári szakközépiskola igazgatójával beszélgettem.
A vetélkedő célja a legmodernebb hajviselet bemutatása, továbbá kötetlen találkozó az iskolák között, a tantervek megvitatása, a szomszédos nemzetek kultúrájának megismerése, az összetartozás érzésének erősítése – hangsúlyozta. Az érsekújvári iskola, ahol a Felvidéket jellemző gyermekhiány miatt kettő helyett már csak egy fodrászosztályt tudnak indítani, továbbra is az élen jár, és diákjaik minden versenyen előkelő helyezést érnek el. Dezsenyiné Kiss Éva, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum képviseletében, amely évekkel ezelőtt felvállalta a marosvásárhelyi iskola támogatását, a magyarországi szakképzésben történt megtorpanásról és változásokról beszélt, ami nem kedvezett a fodrászképzésnek, ezért kisebb számban jöttek el a vetélkedőre. A diákok teljesítménye mellett a nemzetközi verseny jelentős hozadéka a marosvásárhelyi iskola számára, hogy a polgármesteri hivatal támogatásával a vetélkedőre készült fodrászszékek lehetővé teszik a magasabb színvonalú gyakorlati képzést az iskolában.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató