Az átaludt reggelek, a játékban kitágult tér és idő, a nyár lusta, meleg nyugalma mától múlt idővé halványul.
Az átaludt reggelek, a játékban kitágult tér és idő, a nyár lusta, meleg nyugalma mától múlt idővé halványul. Csergőórás őszi reggeleken a hangyák szorgalmába kellene az iskolába indulókat öltöztetni, hogy sikeresen rajtoljanak az ismeretgyűjtés kisebb és nagyobb akadályokkal nehezített útján.
Mondják, hogy a tanintézmények zöme megyénkben készen áll az újrakezdésre. Van, ahol minden megújult, másutt csak a külső púderezésre futotta, miközben az iskolaudvar olyan rongyos maradt, mint eddig. Helyenként nem érezni ugyan a friss festés, a lakkozott parketta illatát, mégis elfogadható az osztálytermek látványa. Ami még mindig jobb annál, mint ahol hiába várják, hogy az elmúlt években az iskola felújítását pocsék módon elvégző cég szakemberei kijavítsák a hibákat.
Megyénk 15 elemi iskolájában és tíz óvodájában szeptember 14-től már nem szól a csengő, de másutt is a gyermekek számának apadásával kell számolni. A valamikori több mint százezres diáklétszám az idén szeptemberre 89.114-re zsugorodott. Emiatt helyenként elvesztik önállóságukat, s mind összébb zsugorodnak az osztályok. Csökken az oktatásügyben dolgozók száma, s a kötelező leépítési kvótától megyénket sem kímélték meg.
Bár az orvosokhoz képest mindössze 25 százalékos béremelés ígéretével kezdik a tanévet, a pedagógusoknak jó kedvet kell mímelniük ezen a napon. Bár életbevágóan fontos mesterség az övék is, irántuk nem annyira a hála, sokkal inkább az elvárások fokozódnak.
Az ingyenesnek mondott oktatásügyben a két végzős osztálynak ígért tankönyvvásárlási támogatásról kiderült, hogy a diákonként járó 55 lejt inkább lehetne porhintésnek nevezni, mivel mindössze két tankönyvet adnak érte. A rák járásához hasonló az elemi iskolások fennen hirdetett elektronikus tankönyvvel való ellátása is, ami megrekedt a második osztályban, mivel az oktatásügy korifeusai nem akarják „elsietni” a dolgot. Megváltoztatták viszont a tanév rendjét, s jó hír, hogy a téli szünidő december 19-től január 11-ig tart. A félévközi vakáció február 6-tól 14-ig, a tavaszi szünet április 23-tól május 3-ig, a nyári nagyvakáció június 25-től szeptember 11-ig. Bár a 154 címzetes állásra közel ezer pedagógus jelentkezett megyénkben, mivel a legtöbb esetben csak ígéretet jelent az ingázási költségek megtérítése, mindössze 62 állást töltöttek be, s a félreeső településeken valószínűleg szakképzetlenek is fognak tanítani.
A nehézségek ellenére mégis elindul ez az országot átfogó gépezet, a tanév. Amiben van valami titokzatos izgalom, mint minden újrakezdésben. Új várakozások és elvárások rejtőznek benne. A kezdés öröme, az ismeretlentől való félelem, amelyet a legtöbbször felülír a remény, ahogy az első tétova lépések egyre magabiztosabbakká válnak. Az óvodába, iskolába induló gyermek mellett azonban a szülő és nagyszülő is újból „járomba” kell hajtsa a fejét. Az ő felügyeletük, segítségük, magántanárok fizetségét jelentő hozzájárulásuk nélkül ugyanis ma már nehezen elképzelhető, hogy a gyermek eredményesen teljesítsen.