A marosvásárhelyi Jakab családban napi szinten téma a sport, hiszen a nagyfiú, a jelenleg Budapesten egyetemista Etele egykoron atletizált, cselgáncsozott és kézilabdázott, a középső gyerek, Viola úszott, kézilabdázott, jelenleg vízilabdázik és egyben Kolozsváron úszást oktat. A család legkisebb sarja, Apor az atlétika mellett döntött, miután már ötévesen úszott, majd sízett és cselgáncsozott, aztán futballozott a Szász Adalbert Sportlíceum színeiben.

Mindhárom gyerek édesapjuktól, Barnától örökölte a mozgás iránti szeretetet, aki a Bolyai Farkas Elméleti Líceum atlétika szakos testnevelő tanára.

Apor Graur Cristiannak, a Szász Albert Sportlíceum atlétika szakos tanárának és a líceum egykori tanárának, Csepán Gizellának is köszönhetően komolyabban kezdett foglalkozni az atlétikával, majd 2021-től kezdődően már jó eredményeket ért el a hazai és nemzetközi versenyeken. Apor bolyais diákként egyelőre még a Sportlíceum színeiben sportol, habár a jövője még kérdéses Marosvásárhelyen.

Erről és eddigi sikereiről Jakab Barna, Apor édesapja mesélt a minap.

– Apor, miután 2021-ben a Craiován rendezett U16-os országos bajnokságon második lett a 4x100 méteres váltó tagjaként, majd a pitești-i U18-as hasonló rendezvényen aranyérmet nyert, 2022-ben is remekelt az országos bajnokságon, ugyanis az U20-as korosztályban ezüstérmes volt a 4x100 méteres síkfutásban – kezdte a beszélgetést Jakab Barna. Majd így folytatta: – 2023-ban berobbant az élvonalba korosztályos szinten: a bukaresti országos iskolás bajnokság U18-as korosztályában aranyérmet nyert a 200 méteres síkfutásban és ezüstérmet a 100 méteres távon, majd az országos korosztályos bajnokságon is több alkalommal lépett fel a pódiumra ezekben a versenyszámokban, illetve a 4x100 méteres váltó tagjaként. Mindezeknek és más, jó eredményeknek köszönhetően bekerült korosztályában az országos Top 3-ba, majd megkapta az első behívóját a korosztályos atlétika-válogatottba, és a törökországi Sivásban megrendezett U18-as Balkán-bajnokságon képviselte Romániát, ahol két negyedik helyezést ért el a 100 méteres és a 4x100 méteres távon. Idén a Nyíregyházi Nemzetközi Rövidpályás Bajnokságon a 200 méteres síkfutásban 22,72 másodperces idővel, míg a Románia-kupáért kiírt felnőtt rövidpályás versenyen Bukarestben a 60 méteres síkfutásban 7,03 másodperces idővel remekelt, mindkét távon megjavítva saját rekordját – mondotta el Apor édesapja, egyben mentora.

Arra a kérdésre, hogy hol készül fel Apor a versenyekre, ezt válaszolta: – Tavaly nyáron nyaraláskor egy hollandiai atlétikapályára kaptunk belépési engedélyt, de a vakációs időszakban szinte naponta mentünk Kolozsvárra vagy Segesvárra edzeni, mivel Marosvásárhelyen nincs megfelelő méretű és minőségű atlétikapálya. Az iskolai időszakban kisebbik fiunk délután 2-3 óráig iskolában van és utána kezdi a mozgást az iskola sportpályáján, a hideg időszakban pedig a Sportlíceum termében tartottuk az edzéseket.

Azzal kapcsolatosan, hogy mi Apor célkitűzése az atlétikával kapcsolatosan, és hol folytatja majd a sportolást, így vélekedett: – Eddig a Szász Albert Sportlíceum támogatta anyagilag a megmérettetéseken való részvételét (utazás, szállás, étkezés), a városi sportklubnak nincs lehetősége a dupla leigazolásra. Lelkes anyagi támogatónk a Timko, ez viszont nem lesz elég.

Egyelőre nem tudjuk, hogy Apor hol folytatja majd az atlétikát, a célkitűzése az, hogy folyamatosan javítsa saját rekordjait, mind jobb és jobb eredményeket érjen el – zárta mondandóját a Bolyai Farkas Elméleti Líceum atlétika szakos testnevelő tanára, Jakab Barna.

Fotó: Jakab Barna gyűjteményéből

A magyar sporttörténelem vastag betűs fejezete

A Magyar Atlétikai Szövetség sportszakmai igazgatója szerint a magyar sprinterek áttörést értek el a vasárnap véget ért glasgow-i fedett pályás világbajnokságon. „A magyar sporttörténelem vastag betűs fejezetét írták most az atléták. Ötből négy versenyzőnknek a döntőbe jutásért szurkolhattunk, és ebből ketten be is jutottak olyan számokban, amelyekben eddig még nem volt magyar atléta a fináléban. Ez a sprint szakágnak egy kimagasló teljesítménye, mert tudjuk, hogy ezek a Földön az egyik legnagyobb létszámban űzött atlétikai versenyszámok” – hangsúlyozta a sportvezető. Kiemelte Molnár Attila és Kozák Luca szereplését, előbbi az elődöntőben 46.08 mp-es országos csúcsot futott 400 méteren, majd a döntőben ötödikként zárt, utóbbi pedig „félelmetesen erős” mezőnyben tudta beverekedni magát a fináléba 60 gáton, ahol nyolcadik lett. Mellette Kerekes Gréta szintén a döntőért futhatott.

Visszafogott román szereplés Glasgow-ban

Románia csak az ugrószámokban ért el értékelhető eredményt a glasgow-i fedett pályás világbajnokságon. A legjobb helyezés Alina Rotaru Kottman nevéhez fűződik, aki nyolcadik lett távolugrásban. Diana Ion és Andreea Taloș a 9-10. helyen zárta a hármasugródöntőt, míg Daniela Stanciu tizedik helyen fejezte be a versenyt magasugrásban.
A román válogatott csak a női számokban képviseltette magát, a férfiaknál egyetlen sportoló sem sorakozhatott fel a rajtnál országunkból. A már említett négy atlétán kívül a küldöttség tagja volt még Miklós Andrea (400 m síkfutás), Claudia Bobocea (800 m, 1500 m) és Petronela Simiuc Burr (1500 m) is.