Mindenkinek vannak hobbijai. Van, aki kirándulni szeret, van, aki különféle tárgyakat gyűjt, és még hosszan lehetne sorolni azokat a dolgokat, amelyekre az emberek örömmel költik el a pénzüket. Van egy olyan réteg, amelyik a kütyükben találja meg a boldogságát, és minden évben arról fantáziál, hogy mikor jelenik meg az újabb, mennyi pénzt kell félretegyen, hogy megvásárolja. Be kell ismernem – bár a Népújság olvasói számára talán nem annyira meglepő –, hogy utóbbi táborba tartozom én is. Most viszont csalódtam.
Tavaly szeptemberben jelentek meg az Apple új okostelefonjai, az iPhone 15-ös modellcsalád, amit több tesztelő is az egekig dicsért. A többi között kiemelték a kamerák minőségét, a titánkeret kényelmességét és a minden eddiginél jobb kijelzőt. Mindegyik tényező vitán felül áll, hiszen ennyire jó telefonja semmilyen szempontból nem volt még az Apple-nek, a bökkenő az, hogy ezt minden évben el lehet – és bizonyos értelemben el is kell – mondani. Tagadhatatlan, hogy az enyhén lekerekített designnak köszönhetően sokkal inkább illeszkedik a kézhez a telefon, a kamerák minden körülmények között nagyszerű képeket készítenek, a kijelző fényereje és megjelenítési minősége semmilyen másik készülékéhez sem hasonlítható, és minden funkció, illetve program akadás vagy várakozás nélkül képes futni a telefonon. Csakhogy elmaradt egyvalami: a különbség az előző szériához képest.
Fontos kiemelni, hogy egy 15 Pro Maxot hasonlítunk egy 14 Pro Maxhoz, vagyis a 2022-es és 2023-as csúcsmodellt mérjük össze. Ami a sebességet illeti, egy átlagos felhasználó a napi nyomogatás közben már évek óta nem érezhet semmi különbséget. Az alapfunkciók, a közösségi média vagy éppen a sportolással kapcsolatos funkciók ugyanolyan hibátlanul működnek egy többéves iPhone-on is. Így annak, aki csak ezekre használja a telefonját, és nem mániája az új eszközök nyújtotta varázs, még csak gondolkodni sem érdemes azon, hogy váltson.
Az iPhone 15 Pro Max esetében több, nagynak beharangozott, de amúgy nagyon is apró változás történt az elődmodellhez képest. Egyrészt megjelent a programozható gomb a telefon oldalán, ami a némítókapcsoló helyére került. Ezt a gombot szinte bármire be lehet állítani, csakhogy minden felhasználónak szüksége van egy némító opcióra, és ezért nem szeretne a beállításokban turkálni, így az esetek nagyon nagy többségében a programozható gomb ugyanazt a szerepet tölti be, mint a kapcsoló. Ezen mondjuk nem is kell feltétlenül meglepődni, hiszen előre borítékolható volt. Másrészt újdonságnak számít az USB-C csatlakozó, amit végre az Apple is beépített a telefonjaiba. Ennek köszönhetően akár külső merevlemezt is lehet csatlakoztatni a telefonhoz, ami lehetővé teszi, hogy a kamerarendszer filmezési képességeit teljességgel kihasználjuk, viszont erre valóban csak azoknak van szüksége, akik nagyon professzionális filmezésre használják a telefonjukat, azaz a magas szinten álló tartalomgyártóknak. Persze más is kipróbálhatja, és valóban lenyűgöző a teljesítmény, de ha pusztán a telefon tárhelyébe vételezünk, és elfogadjuk azt, hogy ezért egy kicsit gyengébb lesz a minőség, akkor elég hamar fel fogjuk ismerni, hogy valójában nincs semmi eltérés, különösen akkor, ha a telefon vagy egy laptop kijelzőjén szemléljük az elkészült tartalmakat.
A kijelző szempontjából valóban látszik egy halvány előrelépés, azonban ez sem olyan égbekiáltó, hogy nagyon gyorsan kellene bárki is szaladjon az üzletbe, hogy megvásárolja magának az új iPhone-t. Maga a kialakítás és az enyhén lekerekített design miatt valóban kényelmesebb kézben tartani, de itt is van egy „de”. Mégpedig, hogyha tokban használjuk a telefont, akkor ebből nem érzünk semmit. Sem a lekerekítettebb formát, sem azt, hogy kényelmesebb kézben fogni, vagyis lényegében semmilyen különbséget nem lehet észrevenni a 14 Pro Maxhoz képest.
És akkor mindez azt jelenti, hogy rossz telefon az iPhone 15 Pro Max? Egyáltalán nem, sőt egy kiváló képességekkel rendelkező készülék, amely esetében nem állják meg a helyüket azok a „hírek”, melyek szerint melegszik a telefon, vagy ha rosszul tesszük be a zsebünkbe, akkor eltörik a hátlapon található üvegborítás. Az egyetlen nagy baj vele az, hogy lényegében nem hozott semmi újat, és nemhogy egy 14 Pro Max és egy 15 Pro Max között nem látszik a különbség, de a hároméves 12 Pro Max és a jelenlegi csúcsmodell között is csak nagyon halvány különbségek vannak.
Szokták cukkolni az iPhone-vásárlókat, hogy minden évben ugyanazt veszik meg, és mindig nagyon sok pénzért. Az elmúlt közel egy évtizedben, bár nagy designváltás az iPhone X-en kívül nem történt, mindig tudott a funkciók és a mindennapi használhatóság terén hozni valami újat az Apple. Azonban ez az iPhone 15 Pro és a Pro Max esetében nem történt meg. A professzionális felhasználók érzékelik a különbséget, de sokan még közülük sem vágták hanyatt magukat a fejlesztésektől, a hétköznapi felhasználó pedig szó szerint semmit nem érez. A nem Pro széria esetében viszont már kimondottan szemmel látható és a mindennapi felhasználó számára is észlelhető előrelépések történtek, így a mostani felhozatalból a sima 15, illetve a 15 Plus hozta el az igazi fejlődést, már az elődökhöz képest.
Nem kell félteni ugyanakkor az Apple-t, 2023-ban több mint 234 millió iPhone-t tudott értékesíteni, ezzel a számmal pedig megelőzte a Samsungot, annak ellenére, hogy a dél-koreai gyártónak sokkal szélesebb modellpalettája van. A szeptemberi iPhone-ok megjelenése után pedig éppen a 15 Pro Max iránt volt a legnagyobb az érdeklődés. Tehát hiába nem változott sok minden, hiába kerül nagyon sok pénzbe, az emberek mégis érdeklődnek iránta, és megveszik. Megállja a helyét az a sok esetben pejoratívan használt mondat, miszerint bármit is gyárt az Apple, lesznek olyan vásárlók, akik hajlandóak nagyon sok pénzt fizetni érte, másrészt ez a státusszimbólumra is visszavezethető, amit az Apple eszközök magukkal hordoznak.
Összességében nézve nem lehet azt mondani, hogy nem ajánlható az iPhone 15 Pro Max. Egyértelműen nagyon jó telefon, csak azt kell megnézni, hogy miről váltunk, és mire használjuk a készüléket. A professzionális tartalomgyártók számára jó választás lehet, hiszen az elődökhöz képest felvonultat hasznos új funkciókat, ilyen például az USB-C portnak köszönhető külső merevlemez csatlakoztatási lehetősége is, de az ötszörös optikai zoomot is mindenképpen ki kell emelni. A hétköznapi felhasználó számára ez nagyon drága készülék, aminek a tudását nem lesz képes kihasználni. Amennyiben valaki az alapfunkció, a közösségi média és egy-két játék használatára vagy szórakoztató tartalmak fogyasztására vásárol telefont, illetve néha készít egypár fényképet, videót, annak érdemes lehet elfelejteni a Pro és Pro Max vonalat. Az imént leírt felhasználásra bőven elég az alapmodell, vagy ha valakinek nagyobb képernyő kell, akkor a Plus. Illetve a váltás csak azok számára javasolt, akiknek 12-es vagy annál régebbi iPhone-juk van, és már úgy érzik, hogy a telefon nem tudja maradéktalanul kiszolgálni az igényeiket.
Amennyiben pedig elégedettek az aktuális telefonjukkal, akkor fölösleges, hogy a váltáson gondolkozzanak. Na meg persze ott van az a réteg, amely minden évben valamilyen okból kifolyólag megveszi az új eszközt. Közülük mostanra már a legtöbben a zsebükben hordják az aktuális csúcskészüléket, vagy az sem kizárt, hogy éppen arról olvassák ezt a cikket. Ők sem fogják megbánni a vásárlást, hiszen a 15 Pro Max nagyon jó telefon – annak ellenére, hogy nem hozott nagy újítást –, viszont egyértelműen nem mindenki számára készült, ezt pedig a vásárlás pillanatában, amikor az embert hatalmába kerítheti egy euforikus érzés, nem lenne szabad elfelejteni.