Egy jobb középiskolában is elhasalt volna közgazdaságtanból a korábban két ízben is szakminiszterkedő kormányfő azért a nyilatkozatért, melyet pénteken tett a nyugdíjalapok hatékonysága kapcsán.
Egy jobb középiskolában is elhasalt volna közgazdaságtanból a korábban két ízben is szakminiszterkedő kormányfő azért a nyilatkozatért, melyet pénteken tett a nyugdíjalapok hatékonysága kapcsán. Az állami nyugdíjalap esetében hatékonyságról beszélni normális esetben a kényszerzubbony kockázatával járna, amikor ennek az alapnak a költségvetési hiány nagyságával megegyező deficitje van, és ez tovább növekszik.
Azt vélhetően az illető is tudja, hogy a két, egymástól teljesen eltérően működő nyugdíjalap hatékonyságát összehasonlítani lehetetlen, ezért másnap próbálta magyarázni a bizonyítványát, de képtelen volt leplezni a valóságot: akkora az állami nyugdíjalap hiánya, hogy a kormány meg akarja felezni a privát alapokba folyó járulékrészt az állami alap deficitjének csökkentése érdekében. Mert azt felszámolni még így is képtelen lesz.
Ám ha lett volna az eddigi kormányoknak elég esze és tettvágya, ma nem lenne ilyen rossz a helyzet. Az állami nyugdíjalap ugyanis nem volt mindig deficites, sőt, a múlt évtized közepén, amikor jól gurult a gazdaság szekere, évente milliárdos nagyságrendű többlete volt. Egy értelmes kormányzat ezt a hasznot befektethette volna a később létrehozott privát alapok mintájára – ez esetben lett volna értelme összehasonlítani a hatékonyságukat úgy, ahogy azt pénteken próbálta a kormányfő, mérhetetlen mélységekbe lökve a maga már eddig sem kis hitelességdeficitjét. De mivel értelmes kormányzat errefele nemigen fordult meg az utóbbi szűk három évtizedben, a hasznot nem fialtatták, hanem két kézzel szórták ki az ablakon. Így 2008-tól már hiányba futott az állami nyugdíjalap, a kezdeti kis deficiteket még nem volt nehéz pótolni az államkasszából. De a helyzet folytonosan romlott, nem utolsósorban azért, mert az uniós integráció óta mint-egy hárommillió potenciális befizető, a jelenlegi itthoni aktív lakosság harmadának megfelelő tömeg menekült nyugatra a jobb megélhetésért, nagyrészt kormányaink agyatlan gazdaságpolitikájának betudhatóan.
A gond a két éve visszavezetett speciális nyugdíjak és a mostani kormányzat választási ígéretei miatt lett igazán komoly. Tavaly az állami nyugdíjalapnak 21 milliárd lejes hiánya volt, amiből több mint 6 milliárdot tettek ki a védelmi és belügyi speciális nyugdíjak, az idei deficitet pedig 28 milliárdra becsülik, ami néggyel több a tervezett költségvetési hiánynál is. Elemzők szerint az utóbbi két évben amit az állam gyakorlatilag hitelez, azt önti is be az állami nyugdíjkasszába. Ezt a helyzetet a privát alapok hétmillió befizetőjének meglopásával is csak kozmetikázni sikerülhet. Értelmes gazdaságpolitika híján a hosszú távú megoldása lehet, hogy nem csak a jövőbeli nyugdíjasoknak lesz fájdalmas, és a balhét megint az fogja elvinni, akire a tartósan rossz döntések drasztikus helyrehozatalának terhe hárul majd.