Megint fejjel készül a falnak menni a kormány: jövőtől minden gazdasági szereplőt a hozzáadottérték-adó külön számlán való befizetésére kötelezne.
Megint fejjel készül a falnak menni a kormány: jövőtől minden gazdasági szereplőt a hozzáadottérték-adó külön számlán való befizetésére kötelezne. Ezzel állítólag évi kétmilliárd lejjel növelnék az államkassza bevételeit. Csak annyi a gond e rendeleti úton már elfogadott szabállyal, hogy a szakértők szerint egyrészt uniós hatáskörbe tenyerelt bele a kabinet ezzel a döntéssel, másrészt meg technikailag is alig kivitelezhető. De mumusnak kiváló lesz.
A kezdeményezés szedett-vedettsége már abból látszik, hogy a bejelentéskor kiderült, fakultatív módon már októbertől elkezdheti különszámlára fizetni a hozzáadottérték-adóját az istenadta vállalkozó. Még kedvezményekkel is hitegetik a kormány közleményében. Ezekből a legszimpatikusabb a nyereségadó-csökkentés ígérete, ugyanis ha azt jövőtől alkalmazni akarnák ebben az összefüggésben, akkor már júniusban módosítani kellett volna hozzá az adótörvénykönyvet. Idén júniusban.
Ha ilyen jogi apróságokra kormányosaink nem sokat adnak, ennél jóval komolyabb akadály az, hogy a szakértők szerint brüsszeli engedélyt kellene kérni egy ilyen szabálymódosításhoz. A hozzáadottérték-adó szabályozása már az európai integráció hajnalán is közösségi jogkör volt, a jelenlegi irányelvet épp a mi belépésünk előtti esztendőben dolgozták ki. A világ egyik legnevesebb könyvvizsgáló cégének bukaresti kirendeltségén dolgozó szakértő szerint pillanatnyilag Olaszország kapott engedélyt az itteni ötlethez hasonló különszámlák bevezetésére, és a lengyel hatóságok is kértek egy hasonló kiskaput, aminek az engedélyezése még tart. Ezek az országok is az adónemmel kapcsolatos csalások visszaszorítása érdekében kérték a kivételezést, aminek nem rövid az engedélyezési folyamata. Ehhez képest a regáti finánchatóságok még itthon sem tettek közvitára egy hatástanulmányt a szabálymódosítás várható következményeiről.
Ha lenne egy ilyen tanulmány, abból pontosabban látnánk azt is, hogy a rendelkezést nem olyan egyszerű kivitelezni, mint ahogy azt a jogszabályokat egy-egy tollvonással átszabó botcsinálta kormányosaink gondolják. Az szépen hangzik, hogy a kincstár majd ingyen ad ehhez a művelethez mindenkinek számlát, csak a hazai gyakorlatot látva szinte biztosan senki nem nézett utána komolyabban, hogy csekély milliós nagyságrendű új számla kezeléséhez van-e munkaerőbeli és műszaki kapacitása a kincstárnak ilyen rövid határidővel. És akkor még az adófizető cégekre háruló pluszmunkáról szó sem esett, ez még kevésbé érdekli a döntéshozókat. Ők annyit tudnak, hogy a széllelbélelt választási ígéretekhez kéne még sokzsáknyi pénz. Nem úgy tűnik, hogy ez az ötlet fialna nekik évi kétmilliárdot. Egy ilyen előkészítés legfeljebb arra lesz jó, hogy a haveri tévékben majd nagy durcásan elmondják, hogy ők megküzdöttek volna az adócsalókkal, de azok a gonosz brüsszeli bürokraták ezt sem engedték meg.