Fokozatos diéta nyári hasmenésre
Kánikulában megszaporodnak a hasmenéses betegségek. Bár a családorvosok jelentésében kevés számú eset szerepel megyénkben.
Kánikulában megszaporodnak a hasmenéses betegségek. Bár a családorvosok jelentésében kevés számú eset szerepel megyénkben – tájékoztatott dr. Uifălean Gabriela, a közegészségügyi igazgatóság szóvivője – sokan panaszkodnak az egy-két napot tartó kellemetlen tünetekre: gyakori székelés, hányinger, hányás, fejfájás, gyengeségérzet. A nyári hasmenést általában baktériumok okozzák, gyakori a szalmonellafertőzés, s előfordul a vírusos bélhurut is. Az esetek egy részében a vastagbél vagy a vékonybél nyálkahártyája gyullad be és sérül, az Escherichia coli törzsei által termelt méreganyagok a bélhám sejtjeit károsítják. Bármi is okozza a hasmenést, fokozódik a bélmozgás, romlik az emésztés, és károsodik a folyadékfelszívódás.
Ezért a legfontosabb „gyógyszer” a megfelelő diéta, ami megkönnyíti az emésztőrendszer működését, a sérült bélnyálkahártya gyógyulását.
Legelőször a folyadékveszteséget kell pótolni, amire a cukor nélküli vagy enyhén cukrozott tea a legalkalmasabb. Különösen gyermekeknél, öregeknél nagyobb a folyadékveszteség. A só pótlására sós kekszet, főtt burgonya, sárgarépa sózott levét lehet fogyasztani. Ezzel részben a káliumot pótoljuk, amit a magnézium mellett a préselt gyümölcslevek is tartalmaznak. A szűrt gyümölcs- és zöldséglevek jótékony hatással vannak a bélbolyhokra. Akinek a nyers gyümölcslé esetleg görcsöt okoz, idénygyümölcsökből egy enyhén cukrozott kompótot főzhet, illetve főtt, áttört zöldségek levét fogyaszthatja.
Az energiát keményítőben gazdag élelmiszerekkel pótolhatjuk, mint a pirítós kenyér, főtt rizs, saját levével kikavart burgonyapüré, kekszek. A harmadik fokozatot a főtt majorsághúsnak az étrendbe való bevezetése jelenti. Ásványvíz fogyasztásával a szervezetből kiürült ásványi sókat pótolhatjuk. És ne feledkezzünk meg a gyermekkorunkból jól ismert reszelt almáról sem, ami pektintartalma révén fejti ki hatását. A pektin a bélben olyan vegyületekké alakul, amelyek a mérgező anyagok lekötésével a bél tisztulását, a nyálkahártya egészséges működését segítik elő.
S ha már a hasmenésről beszéltünk, tegyük hozzá, hogy mennyire fontos a megelőzés, a gyakori kézmosás, a gyümölcsök, zöldségek folyó vízzel való leöblítése s az élelmiszerek megfelelő tárolása.