Enyhén szólva egyre nehezebb elhinni mindazt, amit Liviu Pop, a közoktatási tárca volt vezetője a nyilvánosság előtt kijelentett.
Enyhén szólva egyre nehezebb elhinni mindazt, amit Liviu Pop, a közoktatási tárca volt vezetője a nyilvánosság előtt kijelentett. Ezt bizonyította marosvásárhelyi látogatása, valamint az iskola-összevonásokkal és -bezárásokkal kapcsolatos vita is. A 2017. november 24-től életbe lépett 5.427-es számú rendeletével a tanügyminiszter módosította a beiskolázási tervek elkészítésének módszertanát. Mivel január elsejétől a tanárok bérét már nem a helyhatóságokon, hanem a tanfelügyelőségeken keresztül folyósítják, elrendelte, hogy az oktatószemélyzet számát az óvodás és iskolás gyermekek valós számához kell igazítani, a költségvetést ugyanis a fejpénz alapján állapítják meg. Emiatt a 2018–19-es tanévtől azokat az óvodai csoportokat, osztályokat, amelyek a közoktatási törvényben megállapított legkisebb kötelező létszámnál kevesebb gyermekkel működnek, az új beiskolázási tervben össze kell vonni a tanintézményben levő párhuzamos csoportokkal, osztályokkal. Ha nincsenek ilyenek, akkor a helységben működő más tanintézménynek, és ha ez sem lehetséges, akkor a területi közigazgatási egységnek (község, város) az azonos évfolyamú osztályaival. A cél, hogy minden csoport, osztály a tanügyi törvény 63/1. cikkelye által előírt közepes gyermeklétszámmal működjön szeptembertől. A rendelet előírja, hogy csökkenteni kell a különböző évfolyamokra járó gyermekekből álló szimultán osztályok számát. Kitér arra is, hogy a közoktatási törvény 63-as cikkelyének 2-es bekezdése alapján, a nemzetiségi nyelven működő tanintézmények helyzetéről a szakminisztérium kisebbségi államtitkársága mondja ki a végső szót.
A rendelet alapján, amit az iskolaigazgatókkal is feldolgoztak, egyértelművé vált, hogy szeptember elsejétől foghíjas osztályok egész sora fog megszűnni, ami számos kicsi iskola bezárásához vezet. A híresztelések szerint ezrével maradnak állás nélkül a pedagógusok, ami általános riadalmat keltett. Az iskolák jelentős részét érintő miniszteri rendelet ellen a szakszervezetek tiltakoztak elsősorban. Szerintük a tárcavezető nyomást gyakorol a tanfelügyelőségekre, anélkül hogy figyelembe venné a diákok és tanerők érdekeit. A képviselőházban egy liberális képviselő tette szóvá, hogy a miniszter valótlanságokat állít és hazudik, a tanfelügyelőségek segítségével pedig közel ezer iskolát akar bezáratni, a helyhatóságok véleményét figyelmen kívül hagyva. Válaszában a tanügyminiszter a képviselőt nevezte hazugnak. Nem tagadta, hogy lesznek átszervezések, de hangsúlyozta, hogy csak a helyhatóságok beleegyezésével. Bár 600 tanintézmény 150-nél kevesebb diákkal működik, körülbelül ötven iskola bezárását ismerte el.
Az ügyben megszólalt a megyei főtanfelügyelő is, aki szerint „mindössze” nyolc óvodát és nyolc elemi osztállyal működő iskolát zárnak be Maros megyében. Azt a 12-t pedig, ahol 150 alatt van a gyermeklétszám, más oktatási egységekhez csatolják. Ha az így összegyűlő adatokat beszorozzuk a megyék számával, a végeredmény nem lesz messze az ezertől. De sebaj, a miniszter az iskolai árnyékszékekről készített újabb bombasztikus statisztikáival tereli el a közvélemény figyelmét a témáról, amelyben mindenik fél hazugnak nevezte a másikat.