Az elmúlt hét két napján fülsiketítő zajra lettek figyelmesek, akik a déli órákban Marosvásárhely utcáin gyalogosan közlekedtek.
Az elmúlt hét két napján fülsiketítő zajra lettek figyelmesek, akik a déli órákban Marosvásárhely utcáin gyalogosan közlekedtek. A megnyugtató harangszó helyett harci gépek röpültek át a város felett. Az a céljuk, hogy félelmet keltsenek a lakosságban? Mit kell tenni ilyenkor? Menjünk a pincébe? Nagyon megijedtünk, hiszen visszaemlékeztünk a vegyi kombinát fölött történt balesetre – fordultak hozzánk ismerősök és ismeretlenek, akik azt kifogásolták, hogy egy ilyen hadgyakorlat esetében miért nem értesítik előre a lakosságot. Igazat kell adnunk nekik, annál is inkább, mivel 2004-ben, amikor a két MIG 21-essel a légi katasztrófa történt, legelőször a Népújság fotósa és újságírója érkezett a helyszínre, és a borzalom első pillanatairól ők tudósítottak.
Tizennégy évvel ezelőtt óriási szerencséje volt Vásárhelynek, hogy a két harci gép, amely egymásnak ütközött a vegyi kombinát fölött, a repülők haladási sebességéhez viszonyítva egy „hajszálnyival” arrébb, Maroskeresztúron és Csittszentivánon zuhant le. Darabokra szakadva lakott területen családi házakat és környéküket rongálták meg. A zuhanást megelőzően a szemtanúk látták, ahogy a lángnyelvek felcsaptak a levegőben, és az érintettek a becsapódás zaját a mai napig sem tudták elfelejteni, ahogy annak következményeit is nehezen, mert voltak olyan családok, ahova a segítség későn és nem kielégítő módon érkezett. Azt már nem is ragozzuk, mi történt volna, ha a vegyi üzem területére zuhannak le a vadászgépek.
Ezért érzékeny pont számunkra, ha harci gépek köröznek fölöttünk. Hogy tájékoztassuk olvasóinkat, a helyi rendőrség vezetőjéhez fordultunk, kevés eredménnyel. A polgármesteri hivatal sajtóirodájában sem jártunk több szerencsével. Ott azt az ígéretet kaptuk, hogy közleményben tájékoztatnak, amit hiába vártunk. Aztán kiderült, hogy a katonaságtól kellett volna érkezzen a közlemény, de úgy tűnik, hogy a tájékoztatást nem tartották fontosnak.
Meg nem erősített források szerint az izraeliek által feljavított, és még „forgalomban levő” MIG 21 LanceR-ek állítólag egy légi parádé érdekében gyakorlatoztak megyeközpontunk felett, amit illett volna közölni a lakossággal, hiszen a korrekt tájékozódáshoz jogunk van, a már említett előzmények után különösen. Ha történetesen valaki olvasta a Marosvásárhelyi Rádió honlapján az aranyosgyéresi vadászegység parancsnokainak 2016-os nyilatkozatát, abból kiderül: azonkívül, hogy NATO-országként a Portugáliától vásárolt hat F-16-os használt vadászbombázó repülőgéppel bővül Románia légi gépparkja, „egy ideig repülnek a MIG 21-esek is, amelyek valójában egyidősek (1975-80 között gyártották) az F-16-osokkal”. Ugyanakkor az is olvasható az interneten, hogy a 1996–2005 között nyolc MIG 21-es vadászgép zuhant le, kettőnek a pilótája is életét vesztette. Bár jó érzés, hogy Románia légterét bátor pilóták védik, azt szeretnénk, hogy bejelentetlenül olyan helyen és magasságban gyakorlatozzanak, hogy ne keltsenek fölösleges pánikot a lakosságban.