2024. september 27., Friday

Az angol labdarúgó-válogatott utolsó pillanatban szerzett góllal hátrányból fordítva 2-1-re legyőzte a holland csapatot a németországi Európa-bajnokság Dortmundban játszott szerdai elődöntőjében.

Kifejezetten nagy iramban kezdődött a mérkőzés, a várakozásoknak megfelelően valamelyest a hollandok voltak aktívabbak. Ugyan nagy helyzet nem volt a meccs elején, az Oranje mégis vezetést szerzett a 7. percben: Simons harcosságával elcsente a labdát Rice-tól, majd 23 méterről a jobb felső sarokba lőtt (0-1). Hátrányban nagyobb sebességi fokozatba kapcsoltak az angolok, akik hamar egyenlítettek: a 13. percben Saka cselezgetett a 16-os előterében, majd a lövése levágódott egy védőről, de éppen Kane elé, aki ugyan 10 méterről fölé lőtt, de Dumfries rátartott a lábára, ezért – a videóbíró segítségével – büntetőhöz jutott Anglia. A 11-est a sértett hajszálpontosan a jobb alsó sarokba lőtte (1-1).

A gól után is lendületben maradt a háromoroszlános gárda, amely messze eddigi legjobb teljesítményével rukkolt elő ezen a kontinensviadalon, így szinte azonnal fordíthatott volna, de Foden közeli próbálkozása hiába jutott túl Verbruggenen, a visszafutó Dumfries a gólvonalon megállította a labdát. A holland védő aztán majdnem a másik kapu előtt is főszereplő lett, mert jobb oldali szöglet után a keresztlécre fejelt. Az élvezetes találkozón mindkét fél gólratörő és lendületes játékot mutatott, s bár a holland akciók is ígéretesek voltak, ritkábban futottak végig, így a szigetországiak összességében nemcsak többet birtokolták a labdát, de veszélyesebbek is voltak. Részben a nagy kedvvel futballozó Fodennek is köszönhetően, aki a szünet előtti percekben kétszer is a jobb sarkot vette célba, először a kapufa külső részét találta el, másodjára pedig Verbruggen védett.

Térfélcserét követően is maradt az angol fölény, viszont ebben a periódusban ez meddőnek bizonyult, mert sokkal nyugodtabbá vált a játék, kevesebb kockázatot vállaltak a csapatok. A holland középpálya jóval nagyobb figyelmet fordított a stabilitásra, mint az első félidőben, így az angoloknak nem maradt területük végigrobogni a pályán, sok esetben csak a hátrapassz lehetősége maradt meg. Mivel a védelmek is állták a sarat, így a kapusoknak nem akadt dolguk. Majdnem húsz percet kellett várni az első helyzetre, amikor szabadrúgás után Van Dijk öt méterről térddel lőtt kapura, Pickford viszont résen volt. A 70. perctől fordult a kocka, a narancsmezesek futballoztak meddő mezőnyfölényben, ennek ellenére Anglia állt közelebb a győztes gólhoz, azonban Saka találata előtt Walker épphogy, de lesen volt. Amikor már úgy tűnt, hosszabbításba torkollik az elődöntő, akkor Watkins révén Anglia váratlanul eldöntötte az összecsapást: a 90+3. percben Palmertől kapott remek labdát Watkins az ötös jobb sarkánál, ahonnan kilőtte a hosszú alsó sarkot (2-1), így egymás után a második Eb-döntőjére készülhet a szigetországi együttes.

A vasárnap 22 órakor kezdődő berlini döntőben az idei Eb-n százszázalékos és három végső sikerükkel csúcstartó spanyolok várnak majd a sorozatban második fináléjukra készülő és első diadalukra hajtó angolokra.

Európa-bajnokság, elődöntő: Anglia – Hollandia 2-1 (1-1).

Dortmund, Signal Iduna Park, 60.926 néző, vezette: Felix Zwayer (német).

Anglia: Pickford – Walker, Guehi, Stones, Trippier (46. Shaw) – Rice, Mainoo (90+3. Gallagher), Saka (90+3. Konsa) – Bellingham, Foden (80. Palmer), Kane (80. Watkins).

Hollandia: Verbruggen – Dumfries (90+3. Zirkzee), van Dijk, de Vrij, Ake – Reijnders, Schouten, Simons (90+3. Brobbey) – Malen (46. Weghorst), Gakpo, Depay (35. Veerman).

Gólszerzők: Kane (18., 11-esből), Watkins (90+1.), illetve Simons (7.).

Sárga lap: Bellingham (72.), Saka (86.), Trippier (90+4.), illetve Dumfries (17.), van Dijk (87.), Simons (90+1.).

Holland szurkolók vonulnak a németországi labdarúgó Európa-bajnokság elődöntőjében játszott Hollandia – Anglia mérkőzésre a Westfalen Stadionhoz Dortmund belvárosában 2024. július 10-én.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Francia bíró kapta a finálét

A francia Francois Letexier vezeti a spanyol–angol döntőt vasárnap a labdarúgó Európa-bajnokságon.

A berlini fináléban a 35 éves játékvezető munkáját két honfitársa, Cyril Mugnier és Mehdi Rahmouni segíti. A negyedik játékvezető a lengyel Szymon Marciniak lesz, utóbbi vezette a 2022-es világbajnoki finálét. A VAR-szobában a francia Jérome Brisard és Willy Delajod, valamint az olasz Massimiliano Irrati dolgozik.

A 2017 óta nemzetközi porondon szereplő Letexier, aki az idei BL-döntőben a negyedik bíró volt, a németországi Eb-n három találkozón dirigált eddig. A június 19-ei horvát–albán (2-2) és a június 25-ei dán–szerb (0-0) csoportmeccsen, valamint a június 30-ai spanyol–grúz (4-1) nyolcaddöntőn működött közre.

Nem jött a vonat a hollandokért, repülniük kellett

Törölték azt a vonatot, amellyel a holland válogatott Wolfsburgból Dortmundba utazott volna, az Anglia elleni Eb-elődöntős mérkőzésre.

A hollandok már a vasútállomáson voltak, amikor kiderült, hogy a vonatuk nem közlekedik, mivel egy másik szerelvény korábban vadállatot gázolt és emiatt a Wolfsburg és Dortmund közötti vasútvonalon több órára leállt a közlekedés. A hollandok emiatt felültek a csapatbuszra és visszamentek a szállodájukba. Majd este repülővel utaztak el a 280 km-re lévő Dortmundba.

„Nagyszerű dolog, hogy az UEFA zöld Európa-bajnokságot akart, ezért a vonatot ajánlotta közlekedési eszköznek. Azonban, hogy ez megvalósuljon, a vonatoknak járniuk is kellene” – nyilatkozta az eset kapcsán Ronald Koeman holland szövetségi kapitány.

Nem ez volt az első alkalom, hogy a holland csapat nem tudott vonattal utazni a meccsére. A törökök elleni negyeddöntő után azért kellett autóbusszal visszatérniük Wolfsburgba, mert a meccs után a vasúti szerelvények nem közlekedtek.

Deschamps marad a francia válogatott élén

A francia szövetség (FFF) elnöke szerint a labdarúgó-válogatottat irányító Didier
Deschamps kitölti a 2026-os világbajnokságig szóló szerződését.
Philippe Diallo a L’Équipe sportlapnak szerdán, a nemzeti csapatuk Európa-bajnoki búcsújának másnapján beszélt arról, hogy az 55 éves szakembernek „szerződése van” és elérte a szervezet által a kontinensviadalra kitűzött célt.
„Didier folytatni fogja a küldetését” – jelentette ki az FFF első embere.
A franciák kedden a németországi Eb elődöntőjében 2-1-re kikaptak a spanyoloktól, így búcsúztak.
A játékosként 103-szoros válogatott, világ- és Európa-bajnok Deschamps 2012 óta irányítja a francia együttest, amelynek kispadján eddig 159 alkalommal ült. A gallok ezalatt 2018-ban világbajnokok lettek, négy évvel később vb-ezüstérmet nyertek, Európa-bajnokságon 2016-ban játszottak döntőt, 2021-ben pedig megnyerték a Nemzetek Ligáját.

Argentína – Kolumbia döntő a Copa Americán

Kolumbia lesz Argentína ellenfele a labdarúgó Copa America fináléjában, dőlt el romániai idő szerint csütörtökre virradóan, amikor Kolumbia 1-0-ra legyőzte Uruguayt. Jefferson Lerma a 39. percben szerezte a mérkőzés egyetlen, győzelmet jelentő találatát.
Egy nappal korábban Argentína 2-0-ra nyert Kanada ellen. A döntőt vasárnap játsszák.