Vereséggel kezdett a magyar válogatott

• 2024-08-19 15:00:00

• -

Női kosárlabda-vb-előselejtező

Szoros mérkőzésen kétpontos vereséget szenvedett hétfőn a magyar női kosárlabda-válogatott Szenegállal szemben a ruandai világbajnoki előselejtező első fordulójában. Völgyi Péter szövetségi kapitány első tétmérkőzésén a csapat szinte végig hátrányban volt az afrikai riválissal szemben, ennek ellenére nagyot küzdött, és csak a végjátékban bukta el a találkozót.

A világbajnoki előselejtező vasárnapig tart Ruandában, ahol a magyarok a csoportkörben Szenegál után kedden Fülöp-szigetek, csütörtökön Brazília csapatával találkoznak. A kvartettből az első kettő jut az egyenes kieséses szakaszba, az előselejtező győztese kerül a vb-selejtező mezőnyébe, amelyre 2026 márciusában kerül sor.  A 2026-os világbajnokságon 16 válogatott szerepel. Az előző, 2022-es vb-n – amelynek Ausztrália adott otthont – még csak 12 együttes vett részt.

A vb-előselejtező C csoportjának 1. fordulójában: Szenegál–Magyarország 63-61 (20-16, 17-14, 7-12, 19-19). A magyar csapat legjobb dobói: Dubei 24, Határ 10, Lelik 10 voltak.

Az már a mérkőzés első pillanataiban látható volt, hogy a szenegáliak szeretnék kihasználni fizikai fölényüket a magyar csapat ellen, mely az első negyedben alaposan megszenvedett már a labdafelhozatalokkal is az egész pályán védekező rivális ellen. A játékba magyar oldalon több labdaeladás is becsúszott, ennek ellenére az első negyed első nyolc percében fej fej mellett haladtak a csapatok, Török, Dubei és Dombai hármasainak  köszönhetően. A szakasz vége azonban az ellenfélnek sikerült jobban, így 20-16-os szenegáli vezetéssel zárult a tíz perc.  A második szakaszt Dubai szép kosarával kezdte a magyar együttes, mely azonban a következő percekben védekezésben nagyon szellőssé vált, a másik oldalon pedig tiszta dobóhelyzeteiből sem talált kosárba, így az afrikai csapat folyamatosan növelte előnyét, mely a szakasz közepére már 14 pontosra duzzadt. Völgyi Péter csapatának a játéka ekkor kilátástalannak tűnt, ám a folytatásra sikerült összekapniuk magukat Dubei Debóráéknak, és a nagyszünetre hét pontra felzárkóztak (30-37). A második félidőt Szenegál ismét nagyon kemény, egész pályás védekezéssel kezdte, és rengeteg hibába kényszerítette bele a magyar csapatot, mely három és fél percig képtelen volt gyűrűbe találni. A kosárcsendet 12 pontos hátránynál (30-42) Dubei törte meg, innen pedig nagyot változott a szakasz addigi képe. A szenegáliak támadásban teljesen szétestek, míg Lelikék kiválóan védekeztek, és ugyan támadásban továbbra sem remekelt a csapat, de fokozatosan dolgozta le hátrányát, és 50 másodperccel a negyed vége előtt egyenlített (42-42). Az utolsó szó végül a riválisé lett, de az utolsó negyed előtt így is kifejezetten biztató helyzetben állt a Völgyi-csapat (42-44).

Hiába azonban a kifejezetten biztató játék, a rövid szünet megtörte a magyarok lendületét, Szenegál ismét rendkívül szoros védekezésre váltott, és állva hagyta a záró tíz perc elején riválisát, mely a negyed ötödik percében tudott először kosarat szerezni – a kiemelkedően játszó Dubei hármasával – az ekkorra már ismét tekintélyes előnybe került szenegáliak ellen (42-54). Az utolsó öt percben a magyarok mindent megtettek, hogy utolérjék a szenegáliakat, a hajrában Dubei és Lelik vette hátára a csapatot, mely közel 15 másodperccel a vége előtt 59-60-ra jött fel, de aztán a végjátékban a szenegáliak jól büntetőztek, amivel megnyerték a torna nyitómeccsét.

A magyar csapat további találkozói: 2. forduló: Magyarország–Fülöp-szigetek, 3. forduló: Magyarország–Brazília, a mérkőzéseket kedden és csütörtökön játsszák. (MTI)