Tudose: „nem túl fényesen” alakult a költségvetés
Mihai Tudose miniszterelnök kedden, a Philip Morris International vállalat Together for Romania elnevezésű projektjének bemutatóján, amelyre a bukaresti Nemzeti Színházban került sor, úgy nyilatkozott, hogy a költségvetés „nem alakult túl fényesen az első hat hónapban”, ennek ellenére a büdzsé kiigazítása pozitív lesz, vagyis növelni fogják a kiutalt pénzösszegeket, nem faragnak le belőlük.
Újságírói kérdésre, hogy januártól átkerül-e a munkáltatóktól az alkalmazottak hatáskörébe a társadalombiztosítási hozzájárulások kifizetése, Mihai Tudose leszögezte: minden úgy marad, ahogy van. „Az egészségbiztosítás, a tb s minden hasonló járulék 2018-ban is úgy marad, ahogy most van, fizeti a munkáltató. Nem tudom, honnan jött ez az ötlet, hogy a munkavállalónak kellene fizetni” – jelentette ki a miniszterelnök.
Letett a kormány az úgynevezett szolidaritási adóról
A miniszterelnök bejelentette, hogy letett a kormány arról, hogy úgynevezett szolidaritási adót vessen ki a jól kereső munkavállalókra.
„Ezt a megvitatott és elfelejtett témák közé lehet sorolni” – mondta a szolidaritási illetékre vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva. Hozzátette: a kormány számításai szerint túl nagy „felfordulást” okozott volna az új illeték bevezetése a haszonhoz képest.
Az új illeték bevezetésének terve a júniusban hivatalba lépett új kormány programjában szerepelt, részletek nélkül. Az új illetéket a minimálbér tízszeresénél többet keresőkre vetették volna ki, hogy kiegészítsék az egészségügyi költségvetést.
Az egy hónapja megszavazott kormányprogram egy másik újításától már két hete elállt a Tudose-kormány. A miniszterelnök brüsszeli látogatása alkalmával jelentette be, hogy kormánya mégsem vezeti be a cégek bevételét alapul vevő új adónemet.
„Nem lesz olyan intézkedés, amely a lakosság jövedelmének terhére növelné az állami költségvetés bevételét. Egyelőre semmilyen, a lakosságot érintő adópolitikai változást nem tervezünk” – jelentette ki Tudose.
Tudose már beiktatása napján leszögezte, hogy nem hoz adópolitikai döntéseket alapos hatástanulmány nélkül, majd a belföldi és nemzetközi nyomás hatására egymás után adta fel a kormányprogramba foglalt legjelentősebb adópolitikai újításokat.
***
A Szociáldemokrata Párt jelentős közalkalmazotti béremelések és adócsökkentések ígéretével nyerte meg a választásokat tavaly decemberben, ezek egy részének bevezetését azonban elhalasztotta, mivel a költségvetési bevételek nem növekedtek a remélt ütemben. Tudose azt ígérte Brüsszelben: az államháztartási hiányt idén is a GDP három százaléka alatt tartják.
Miniszterelnöki mandátuma idején néhány éve Victor Ponta is azzal állt elő, hogy be akart vezetni egy szolidaritási különadót a havi ezer eurónál nagyobb fizetéssel rendelkező közalkalmazottak esetében, de végül erről sem született jogszabály.