Trumppal tárgyalnak a térségbeli államfők Varsóban
Donald Trump szerda esti varsói érkezését az ilyenkor szokásos rendkívüli biztonsági intézkedések kísérik.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Varsóban részt vesz a Három Tenger csúcstalálkozón, amelyen a kelet-közép-európai államfőkkel megvitatja a transzatlanti kapcsolatok, az infrastrukturális és energetikai együttműködés kérdéskörét, ezenkívül Andrzej Duda lengyel elnökkel külön is tárgyal biztonságpolitikai kérdésekről, majd beszédet intéz a lengyel néphez.
Donald Trump szerda esti varsói érkezését az ilyenkor szokásos rendkívüli biztonsági intézkedések kísérik. Az amerikai elnök csütörtök reggel a lengyel elnöki palotában kétoldalú egyeztetést folytat a lengyel elnökkel. A négyszemközti megbeszélést plenáris tárgyalások követik, ezeken amerikai részről Rex Tillerson külügyminiszter, Steven Mnuchin pénzügyminiszter, valamint Herbert McMaster nemzetbiztonsági fő-
tanácsadó is részt vesz.
A tárgyalások napirendjén előzetes közlések szerint egyebek között a térségbeli amerikai katonai jelenlét is szerepel. Varsó arra számít, hogy Trump bejelenti a januárban Lengyelországba telepített amerikai katonai kontingens missziójának meghosszabbítását, illetve azt, hogy a rotációs jelenlétet állandóvá minősítik. Napirenden szerepel az észak-lengyelországi Redzikowóba telepítendő rakétavédelmi pajzs kérdése is.
A kétoldalú tárgyalások másik fő témája az amerikai cseppfolyós gáz (LNG) szállítása. Az északnyugat-lengyelországi Swinoujsciében tavaly létesült, a tervezett észak-déli gázfolyosó csomópontját képező gázkikötő júniusban fogadta az első amerikai LNG-szállítmányt.
A Fehér Ház a múlt héten jelentette be, hogy Trump Varsóban szorgalmazni fogja az amerikai földgázexport növelését a kelet-közép-európai régió számára. A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó Gary Cohn gazdasági főtanácsadó szerint ezzel Moszkva gázszállítási monopóliumát, s vele politikai befolyását is korlátoznák a térségben.
Andrzej Duda egy hétfőn megjelent lapinterjúban a gázszállítmányokról szólva kijelentette: jó üzletet akar kötni, amely „győztes-győztes hatással jár, ahogy az amerikaiak mondják”.
Az energetikai együttműködés lesz az egyik témája a kétoldalú tárgyalásokat követő Három Tenger csúcsértekezletnek is, amelyen Trump csütörtök délelőtt vesz részt. Ott 12 kelet-közép-európai EU-tagállam, a négy visegrádi ország mellett a három balti állam, valamint Ausztria, Bulgária, Horvátország, Románia és Szlovénia elnökeivel találkozik. Bejelentések szerint Csehország és Litvánia alacsonyabb szinten képviseltetik magukat.
Andrzej Duda szerint Donald Trump nagy jelentőséget tulajdonít Kelet-Közép-Európának. A térségbeli államok üzleti és beruházási érdekeinek összehangolását és képviseletét szolgáló Három Tenger Kezdeményezés vonzó lehet a gazdasági diplomáciát előtérbe helyező washingtoni kormányzat számára – állapította meg Krzysztof Szczerski, a lengyel államfő kabinetfőnöke és külügyi államtitkára.
A Lengyelországban élő Matthew Tyrmand amerikai politológus és közgazdász szerint az, hogy az amerikai elnök Kelet-Közép-Európába látogat, fontos politikai jelzés. Washington azt üzeni vele: „ismerjük a történelmeteket, értjük kultúrátokat”, azt, hogy a kommunista múltú államok meg akarják őrizni szuverenitásukat.
Az amerikai elnök csütörtök délután beszédet intéz a lengyelekhez az 1944-es varsói felkelés során fontos szerepet betöltött Krasinski téren, ahol jelen lesznek a csúcstalálkozó résztvevői, valamint Beadta Szydlo lengyel miniszterelnök és Jaroslaw Kaczynski, a kormánypárt elnöke is. Ez lesz Donald Trump első felszólalása Európában ilyen széles nyilvánosság előtt.