Többen nyernek, mint ahányan veszítenek
2017-06-11 16:11:49
- Mezey Sarolta
Csép Éva Andrea, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselője, a képviselőház munkaügyi és szociális bizottságának titkára pénteken sajtótájékoztatón nyilatkozott az egységes bértörvényről, miután a képviselőház plénuma döntő fórumként szerdán fogadta el a törvényt.
Csép Éva Andrea, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselője, a képviselőház munkaügyi és szociális bizottságának titkára pénteken sajtótájékoztatón nyilatkozott az egységes bértörvényről, miután a képviselőház plénuma döntő fórumként szerdán fogadta el a törvényt. Az egységes jogszabályt 188 képviselő támogatta, 28-an ellenezték, 47-en pedig tartózkodtak.
Két hónapig tartó konzultáció
Csép Éva Andrea fontosnak tartotta elmondani mindazt, ami az elmúlt időszakban történt, mert kommunikációs zavarokat vélt felfedezni, sajtóértesülések nyomán úgy gondolta, hogy az emberek nem kapnak teljes képet arról, mi is zajlik a parlamentben. Világossá szeretné tenni, miről is szól az egységes bértörvény.
– A bértörvény megszavazását megelőzően két hónapos konzultációsorozaton vettünk részt. Mivel
a munkaügyi és szociális bizottság titkára vagyok a képviselőházban, elkezdtük a folyamatos tájékoztató, konzultációs beszélgetéseket a szakszervezetek képviselőivel. Úgy gondoltuk, amikor a romániai egységes bérezésről, a bértörvényről beszélünk, az alkalmazottakat képviselő szakszervezetek képviselőit rendkívül fontos megszólaltatni, mivel ők ismerik legjobban az érdekeket, azt, hogy ki mennyire érintett, és milyen módosításokat kell bevinni a törvénytervezetbe. Az aggodalom oka az volt, hogy nehogy valaki kimaradjon. Bizonyos intézményekben nagyszámú állásról beszélünk, aminek a felelősségét átéreztem, ezért is tartottam fontosnak, hogy minél többet beszélgessünk, nehogy valaki a törvény megszavazása után azt mondhassa, hogy az ő állása nem került bele, rá nem figyeltek – fogalmazott a képviselő.
Az RMDSZ megszavazta a bértörvényt
– Az RMDSZ azért szavazta meg az egységes bértörvényt, mert tudtuk, hogy ezáltal 2018. január elsejétől az összes állami alkalmazottnak az alapfizetése 25 százalékkal nő. Másrészt, mert mindenki várta az egységes bértörvényt, hiszen óriási különbségek voltak, két különböző intézményben ugyanazt a munkát végző, ugyanolyan végzettségű személy nagyon eltérő fizetést kapott. Volt olyan eset, hogy az önkormányzat vezetőjének a fizetését sok alkalmazott fizetése túlszárnyalta. Ez méltánytalan volt. Úgy gondoljuk, hogy az új törvény megszünteti ezeket az egyenlőtlenségeket. Az új bértörvény kiszámítható perspektívát kínál arra, hogyan növekedhetnek a bérek, a karriertervezésben a fiatalok számára kiszámítható, melyek azok a lépések, amelyeket megtehetnek. A legfontosabb, hogy rendezzük a bérkülönbségeket, lépcsőzetes felzárkóztatás lesz 2022-ig. Azok, akik először látják a bértörvényt, furcsa lesz az a bizonyos koefficiens, a szorzószám. 2023-ban a mindenkori minimálbért ezzel fogják megszorozni, s ez lesz az alapfizetése az adott tisztségben dolgozó személynek. A szorzót csak 2023 után alkalmazzák – mondta.
A törvény kihirdetésre vár
– Miután a törvényt az államelnök kihirdeti, 2017. július elsejétől megnő a bérük a választott vagy kinevezett tisztségviselőknek, a polgármestereknek, alpolgármestereknek, a választott kép- viselőknek és a hatósági vezetőknek. Újraszámolják az önkormányzat alkalmazottainak bérét. Júniustól a pedagógusok fizetése a februárihoz képest ismét 20 százalékkal fog emelkedni. Az egészségügyben dolgozók bére – megközelítőleg 75 százalékkal nő – eléri a 2022. évi maximális értéket. A törvény alkalmazása nyomán egyesek veszítenek, de többen nyernek. Ha valakinek a fizetése jelenleg eléri a 2022-es maximális maximumot, az új számítás bevezetéséig több emelést nem fog kapni – nyilatkozta a képviselő.
Újdonságok
Újdonság, hogy a pedagógusoknak bevezették az alapfizetésre számított 10 százalékos stresszpótlékot, amit 2018. december elsejétől folyósítanak, valamint az étkezési és nyaralási juttatást. Az étkezési juttatás összege két minimálbérnek, a nyaralási pótlék egy minimálbérnek felel meg. Ez 2018. december elsejétől érvényes. Az RMDSZ javaslatára bevezették, hogy a súlyosan sérült dolgozók 15 százalékos pótlékot kapjanak.
Az egyéges bértörvény erősíti a helyi autonómia elvét is. Az önkormányzatokban a legnagyobb fizetése a polgármesternek lesz, ezt követi az alpolgármesteré, az alpolgármester fizetésénél senkié nem lehet nagyobb. A helyi, illetve a megyei tanácsok fogják megállapítani az önkormányzati alkalmazottak fizetését. Egy alkalmazott a minimálbér háromszorosát kaphatja. Ez fontos lépés, hiszen a jól dolgozó alkalmazottak ezzel motiválhatók. Újdonság, hogy azok a polgármesterek és alpolgármesterek, akik uniós projekteket bonyolítanak le 25 százalékos béremelést kaphatnak. Ezzel ösztönözhetők, hogy minél több pályázatot nyújtsanak be. Ugyanezt, sőt 50 százalékos emelést is kaphatnak azok a dolgozók, akik részt vesznek a projektek lebonyolításában. Az egyházak nem klerikális személyzetének fizetése nem lehet kisebb a mindenkori minimálbérnél.