Natura 2000 konzultáció
2014-06-05 16:02:48
- Vajda György
Kedden Erdőszentgyörgyön, szerdán pedig Nyárádszeredában szerveztek találkozót azokkal az intézményvezetőkkel, közbirtokosságok, vadásztársaságok, nemkormányzati szervezetek, nagyobb gazdasági egységek képviselőivel, akik valamilyen formában érintettek a Küküllő-, illetve a Nyárádmentén a Natura 2000 program alapján létrehozott természetvédelmi terület kezelésében, használatában.
Mint ismeretes, a Natura 2000 program keretében a szakemberek olyan területeket térképeznek fel és jelölnek ki, amelyeknek bizonyos szempontok szerint természeti értékük van. Ezeken a fenntartható fejlődés elvei alapján kell gazdálkodni. A Natura 2000-es területen a gondnokság külön szabályzatot állít össze, amelynek a tiszteletben tartásával lehet bármilyen emberi tevékenységet végezni. A gazdálkodás alapja a kezelési vagy idegen szóval menedzsmentterv, amelyet az említett településeken ismertettek az érintettekkel.
Kovrig Zoltán, a Natura 2000 gondnokság igazgatója elmondta, a két találkozó a konzultációsorozat első lépései. Ezeken ugyanis ismertették a természetvédelmi szabályokat, a Natura 2000 program céljait, bemutatták a menedzsmentterv fontosabb fejezeteit és a fenntartható fejlődés elveit. A továbbiakban elmondták, mivel foglalkozik a gondnokság, ismertették a felépítési szerkezetét, és arról is szó esett, hogy ki milyen szakterületen dolgozik.
A bemutatkozót követően a jelenlevők is elmondták észrevételeiket. Többen aggodalmukat fejezték ki a nagyméretű fakivágással kapcsolatosan, és felhívták a gondnokság figyelmét, hogy még mindig nagyon sokan törvénytelenül vágnak ki fákat az erdőben. Felmerültek a vadkárokkal kapcsolatos gondok. Az utóbbi időben igen elszaporodtak a vaddisznók, a csordák pedig egyre gyakrabban tesznek kárt a szántóföldekben. Többen jelezték, hogy mind a Küküllő-, mind a Nyárádmentén a medvék is a házak közelébe merészkednek. Külön kitértek a Natura 2000 támogatási rendszerre. Ugyanis miután életbe léptetik a menedzsmenttervet, lesznek olyan területek, ahol csak bizonyos megszorításokkal lehet majd gazdálkodni. Ezért a tulajdonosok kártérítést kaphatnak. S bár ez benne van a Natura 2000 szabályzatában, a kormány még nem különített el erre pénzkeretet. Az odaítélési kritériumokat is ki kell dolgozni. A menedzsmenttervben viszont szerepelnie kell a kiegészítő juttatásoknak is, úgyhogy ezt is figyelembe veszik majd.
Az elkövetkezendő időszakban a Natura 2000 gondnokság munkatársai összegzik az első konzultáción elhangzott véleményeket, javaslatokat, ezeket beépítik a menedzsmenttervbe, amelyet elektronikus formában elküldenek a találkozón részt vett szervezeteknek, önkormányzatoknak. Ezenkívül szakterületenként (természetvédelem, turizmus, mezőgazdaság stb.) célcsoportokra osztva is felkérik majd az érdekelt feleket, hogy egészítsék ki a tervet, majd egy következő lépésben a konkrét teendőkről tárgyalnak.
– A széles körű konzultáció célja az, hogy minél hatékonyabban, környezetkímélő módszerekkel használják ki a terület adta lehetőségeket, úgy, hogy az ott élők gyakorlatban is alkalmazni tudják a fenntartható fejlődés elveit. Közös érdek kell legyen, hogy minél jobban megőrizzük, megóvjuk a természeti örökséget – ez a Natura 2000 program lényege, s ebbe szeretnénk minél több szervezetet és magánszemélyt bevonni – mondta lapunknak Kovrig Zoltán igazgató.