Még lehetnek szabadlábon tagjai a merénylő mögötti hálózatnak
A brit belügyminiszter szerint még lehetnek szabadlábon tagjai a hétfő éjjeli manchesteri öngyilkos merénylet elkövetője mögötti hálózatnak, ezért folytatódik a terrorcselekmény hátterének teljes feltárását célzó rendőrségi-titkosszolgálati művelet.
Amber Rudd a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában elmondta: jelenleg tizenegy ember van őrizetben, de a nyomozás továbbra is teljes erővel folyik. Arra a kérdésre, hogy a merénylőt segítő csoport egyes tagjai még szabadlábon lehetnek-e, a belügyminiszter úgy válaszolt, hogy „potenciálisan igen”.
Előzőleg a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának parancsnoka, Mark Rowley elmondta, hogy a merénylő mögötti terrorhálózat jelentős része már rendőrkézen van, de további őrizetbe vételek várhatók.
Szombaton csökkentették a nagy-britanniai terrorkészültségi szintet a manchesteri robbantásos me rénylet után elrendelt legmagasabb, kritikus szintről. Ez azt jelenti, hogy az elhárító szolgálatok már nem tartanak azonnali újabb merénylettől. A kritikus riasztási szint lehetővé tette, hogy a kiemelt védettségű helyszíneken járőröző rendőri egységeket fegyveres katonai alakulatokkal egészítsék ki. Jelenleg hozzávetőleg ezer katona segíti a rendőri járőrözést.
Theresa May brit miniszterelnök a készültségi fokozat enyhítését bejelentő szombati üzenetében elmondta: a kulturális és sportrendezvényekben gazdag háromnapos nagy-britanniai hétvége eseményeinek biztosításában a terrorkészültség mérséklése ellenére még részt vesznek a hadsereg egységei. Tájékoztatása szerint a katonai alakulatokat hétfő éjféltől, fokozatosan kezdik visszavonni a járőrszolgálatból.
Nagy-Britanniában a májusi utolsó hétvégét követő hétfő is hagyományosan munkaszüneti nap.
Amber Rudd belügyminiszter a vasárnapi BBC-interjúban részletek nélkül elmondta: a brit elhárító szolgálatok 2013 óta tizennyolc nagy-britanniai terrortámadási kísérletet hiúsítottak meg.
Rudd nem volt hajlandó érdemben válaszolni arra a felvetésre, hogy a hétfői manchesteri merénylet elkövetőjét, a 22 éves Salman Abedit sajtóértesülések szerint ismerték a terrorellenes hatóságok, és az elmúlt években saját családja, illetve az általa látogatott mecset vallási elöljárója is figyelmeztette a szolgálatokat Abedi radikális megnyilvánulásaira.
A belügyminiszter elmondta ugyanakkor, hogy a brit elhárító szolgálat (MI5) jelenleg ötszáz aktív terrorellenes műveletet folytat, háromezer név szerepel a kiemelt megfigyelést igénylőkről összeállított listáján, és további 20 ezer „a lista alsóbb tartományaiban, esetleg csak egy kérdőjellel a név mellett”.
A hétfő éjjeli öngyilkos merényletet a líbiai származású, de manchesteri születésű és brit állampolgárságú Abedi a Manchester Arena rendezvényközpontban követte el, Ariana Grande amerikai énekesnő koncertjének végén.
A merényletben 22-en meghaltak, 117-en szenvedtek kórházi ellátást igénylő sebesüléseket.
A rendőrség vasárnap ismertetett adatai szerint a halálos áldozatok között hét gyermek van, a legfiatalabb közülük egy nyolcéves kislány.