2024. september 27., Friday

Hét érmet szereztek a magyar kajak-kenusok a Vaires-sur-Marne-ban rendezett olimpiai versenyen, ezek közül négy ezüstöt és három bronzot, arany azonban, némi meglepetésre, nincs közöttük. Nem kizárt, hogy túlságosan elkényeztették a korábbi olimpiai játékokon a szurkolókat, tény azonban, hogy 1976 óta (ha nem tekintjük az 1984-es olimpiát, amelyen Magyarország szovjet nyomásra nem vett részt) ilyen soha nem fordult elő, a legutóbbi két olimpián pedig 3-3 magyar arany született a kajak-kenu versenyeken.

Női kajak négyes 500 méteren Magyarország volt a címvédő, de a három évvel ezelőtti csapatból csak Csipes maradt meg. A Pupp Noémi, Fojt Sára, Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra összeállítású hajó az előfutamból másodikként közvetlenül a döntőbe jutott. A rajtból közepesen jöttek el a magyarok, a táv első felében ötödikként haladtak, féltávnál viszont már harmadikok voltak, és ezt a pozíciójukat nagy versenyben meg is őrizték. Az, hogy még talán a saját elvárásukat is felülmúlták, jól látható volt a célba érés után, ahol nagy ünneplést csaptak.

Aztán a Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra kajakos páros 500 méteren ezüstérmet nyert, a Pupp Noémi, Fojt Sára kettős pedig nagy izgalmak után a németekkel holtversenyben harmadik lett. A két órával korábbi középfutamokból előbbi magyar hajó harmadikként, utóbbi negyedikként lépett tovább. Csipes és Gazsó a táv felénél már második volt, ezt a pozíciót nagy küzdelemben meg is őrizte, miközben a 250-nél még hatodik Pupp és Fojt fergeteges hajrával zárkózott fel, és a németekkel együtt ért célba. Hosszú percekig teljes volt a bizonytalanság, az első és a második helyezett hamar meglett, de a másik magyar páros és a Paulina Paszek, Jule Marie Hake német duó a stégen várta, hogy kiírják a végeredményt. Végül 1:39.46 perccel holtversenyt hirdettek.

Szintén ezüstérmet nyert a Nádas Bence, Tótka Sándor kajakos páros 500 méteren. Az ebben a számban világ- és Európa-bajnok Nádas és a tokiói olimpián K-1 200-on aranyérmes Tótka a középfutamból másodikként jutott tovább. A döntőben jól rajtoltak, fél távnál harmadikok voltak, és végül a második helyen értek célba a Jacob Schopf, Max Lemke német páros mögött. Fűthette a bizonyítási vágy a magyar páros tagjait, mert a négyessel a várakozásoktól elmaradva csak hetedikek lettek egy nappal korábban.

Varga Ádám ezüst-, a címvédőként indult Kopasz Bálint pedig bronzérmet szerzett szombaton kajak egyes 1000 méteren, a kajak-kenu versenyek királyszámában. A táv nagy részében Kopasz állt úgy, hogy jó hajrával akár ismét győzhet, de a legjobban a 2014-ben világbajnok, Rio de Janeiróban ezüstérmes cseh Josef Dostal osztotta be az erejét. Varga a táv háromnegyed részében a negyedik-ötödik helyen haladt, de hosszú hajrát nyitott, elment Kopasz mellett is, és csak kis különbséggel maradt el a cseh győztestől. Így ismét másodikként végzett, akárcsak három éve. Kopasz Bálint nem tudott újítani a végén, harmadikként ért célba.

Csipes Tamara ismét ezüstérmes lett kajak egyes 500 méteren, akárcsak három éve, Tokióban. Csipes gyorsan az élre állt, ami sokat ígért, mert általában az új-zélandi Lisa Carrington szokott vezetni. A táv felénél Csipes még mindig az élen lapátolt, csak az új-zélandi klasszis tudta vele tartani a lépést. A táv második felére viszont utóbbiban több erő maradt, így Csipesnek ezúttal is meg kellett elégednie a második hellyel, mint három éve. Carrington pedig a nyolcadik olimpiai aranyával beérte a sportág eddig abszolút csúcstartóját, a német Birgit

Fischert. Gazsó, aki a mezőnnyel jött végig, hatodikként ért célba.