Augusztus az igazi uborkaszezon időszaka, de mivel a paradicsom sokkal ízletesebb, és többféleképpen felhasználható zöldség, inkább a paradicsom hónapjának nevezhető.
Augusztus az igazi uborkaszezon időszaka, de mivel a paradicsom sokkal ízletesebb, és többféleképpen felhasználható zöldség, inkább a paradicsom hónapjának nevezhető. Most kapható a piacon a jóízű paradicsom, ami a háztáji gazdaságokban, a kertekben érik. De a hazai fóliasátrakban termesztett is sokkal jobb, mint az az importból származó, amit egész évben a nagy üzletek polcain kínálnak.
3000 euróval támogatják a termelőket
A paradicsomimport visszaszorítása és a hazai termelés fellendítése érdekében a kormány támogatás nyújtásával próbált beavatkozni a piaci viszonyok szabályozásába. Egy februárban kiadott kormányhatározat értelmében pénztámogatást adnak azoknak a termelőknek, akik saját gazdaságukban, farmjukon paradicsomot termelnek.
– Hogyan éltek ezzel a lehetőséggel a Maros megyei gazdák? – kérdeztük Ioan Rust, a Maros Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság igazgatóját.
– Idén jelent meg a 39-es számú kormányhatározat, amely 3000 euró (több mint 13 ezer lej) támogatást nyújt a gazdáknak. A feltétel, hogy legkevesebb tíz ár – ezer négyzetméter – alapterületű üvegházban vagy fóliasátorban termeljenek paradicsomot. A támogatás odaítélésének feltétele továbbá, hogy a termésből legkevesebb két tonnát értékesítsenek a hazai piacon a hideg időszakban. Tekintettel arra, hogy július és augusztus folyamán paradicsomdömping van, ezt az időszakot nem számítják bele a programba.
– Mit kell tennie a gazdának, hogy megkapja ezt a támogatást?
– Ahogy eldöntötte, hogy részt vesz a programban, kérvényt nyújt be az igazgatósághoz, a szakembereink kiszállnak a helyszínre, felmérik a területet, s monitorizálják a termesztési folyamatot a palántaültetéstől kezdődően, amit jegyzőkönyvbe foglalnak.
Nem ragaszkodnak a hazai fajtákhoz
– A paradicsomfajtákat a régi hazai fajtákból kell kiválasztani, vagy bármilyen fajta lehet? Mert értelemszerűen a régi hazai fajtákhoz kellene ragaszkodni, hogy ezeket az ízeket átörökítsék az utókornak.
– Ez nincs kikötve. A legtöbb termelő magyar paradicsommagot vet, mert úgy tartják, hogy ezek a fajták nagyobb termést hoznak, ellenállóbbak. Tekintettel arra, hogy a magyaroknál folyamatos volt a kutatás, nagyobb hangsúlyt fektettek a jó minőségű fajták nemesítésére. Nálunk ma már nincs kutatás, következésképpen eltűntek a zöldségmagok.
– Ez nagy kár, hiszen a régi faj-táknak, amelyeket itt Erdélyben, vagy amelyeket a híres oltyán és regáti kertészek termesztettek, párja nem volt.
– Igen, ezek a fajták eltűnnek, hiszen a kertészek a nagyobb hozam érdekében lemondtak ezekről, és áttérek a külföldön nemesített, ellenállóbb és tartósabb fajtákra. Tudvalevő, hogy a háztáji gazdaságokban termelt paradicsom – mert csak ott találhatók már a régi fajták – három-négy napot áll, ez idő alatt el kell fogyasztani, illetve értékesíteni. Ezek ma már nem piacképes fajták. Azonban a mezőgazdasági minisztériumban tárgyaltak arról, hogy rá kellene térni a régi fajták termesztésére.
Nyolcvanketten léptek be a programba
– Kik léptek be a hazai paradicsomprogramba?
– Nyolcvanketten iratkoztak fel a támogatás igénylésére. Nem is hittem volna, hogy ilyen nagy lesz az érdeklődés. Idén 47 termelő be is ültette a fóliasátrát vagy az üvegházát, 36-an közülük már értékesítenek a piacon. Tizenketten meg is kapták a támogatást. Nagy volt a konkurencia. Többen léptek be a programba, például Karácsonfalva községben, Dózsa György községben, Mezőcikudon, Nyárádszeredában, Kebelében, Maroskeresztúron, Vajdaszentiványon, Marosvásárhelyen és így tovább. Amikor meghallja, hogy a támogatás megjelent a bankszámlán, a szomszéd termelő is megpróbálja.
– A termelők mire használják a támogatást?
– Elbeszélgettem a gazdákkal, valamennyien fejlesztésre, bővítésre használják a pénzt, újabb fóliasátrakat építenek. S ezzel a családban megoldódik a munkanélküliség kérdése, kiküszöbölik a megélhetési gondokat. Ez is nagyon fontos – fogalmazott az igazgató.
Mi, fogyasztók, abban reménykedünk, hogy a régi, ízes fajták ismét megjelennek az árusoknál, s huzamos ideig igazi paradicsomízű paradicsom kerülhet az asztalunkra, nem csak a szezonban.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató