2024. september 27., Friday

Gulyás Michelle aranyérmet nyert, Guzi Blanka pedig a kombinált számban jelentősen előrelépve negyedik lett a párizsi olimpia öttusaversenyén.

Gulyás Michelle Vörös Zsuzsanna 2004-es athéni győzelme után nyert Magyarországnak aranyat öttusában, egyben a sportág tizedik ötkarikás diadalát aratta.

A csütörtöki körvívás Gulyásnak sikerült kiemelkedően, 24 ellenfelét győzte le, és 11-től kapott ki, ezzel a második helyen végzett. Guzi 15 asszót nyert, és 20 vereséget szenvedett, ami az ő esetében elég jó eredmények számít, mivel a vívás nem erős száma.

A 36 fős mezőny két 18 fős csoportban küzdött az elődöntőben, mindegyikből az első kilenc hely ért továbbjutást. A magyarok a B csoportban együtt szerepeltek, és magabiztosan jutottak tovább.

A vasárnapi döntőt Gulyás a második, Guzi a 17. helyről kezdte a vívóeredménye alapján. A 18-as fináléban az utolsó pillanatban változás történt, a címvédő brit Kate French betegség miatt visszalépett, helyére a német Annika Zillekens került. Ő volt három éve – még Annika Schleu néven –, aki nyert helyzetből vesztette el az esélyét a győzelemre, mert nem bírt a lovával. A lovaspályán akkor történtek – az edzője durva beavatkozása – erős lökést adtak ahhoz, hogy ezt a számot végül kivegyék a sportágból. Így ez volt az utolsó öttusaverseny, amelyben a lovaglás még szerepelt, a későbbiekben akadályverseny lesz helyette.

A versailles-i versenyközpontban Guzi és Gulyás is lovagolt, aztán Gulyás bónuszvívásban nem szerzett pontot, majd úszásban a negyedik időt érte el. A négy lövészettel megszakított 5x600 méteres futást a második helyről kezdhette. Az élen álló francia Elodie Clouvellel szemben 13 másodperc volt a hátránya. A francia bennragadt az első lövészetben, Gulyás az élre állt, és aztán már ott is maradt. Minden sorozata jó volt, végül nagy fölénnyel futott a célba.

Guzi Blanka a páston nem nyert asszót bónuszban, majd hetedik lett úszásban. A kombinált számnak a 12. helyről vágott neki, 35 másodpercre a dobogótól, és végül alig maradt el tőle. Csak Gulyást, az ezüstérmes Clouvelt és a harmadikként végző Szongot nem tudta befogni.

Az 1461 pontos világrekorddal győztes Gulyás Michelle a magyar küldöttség 19., egyben utolsó érmét szerezte a párizsi olimpián.