Öt hírneves erdélyi középiskola csapatai mérték össze tudásukat azon a címben jelzett elnevezést viselő történelmi vetélkedőn, amelyet az Erdélyi Magyar Televízió és az RMDSZ főtitkársága szervezett március 15-e alkalmából.
Öt hírneves erdélyi középiskola csapatai mérték össze tudásukat azon a címben jelzett elnevezést viselő történelmi vetélkedőn, amelyet az Erdélyi Magyar Televízió és az RMDSZ főtitkársága szervezett március 15-e alkalmából. A helyszín a százéves marosvásárhelyi Kultúrpalota kisterme volt, amelynek Bethlen Gábort és tudósait ábrázoló gyönyörű ólomüveg ablaka előtt foglaltak helyet a csapatok.
A Barabási Tivadar színművész vezette vetélkedő zsűrijét dr. Egyed Ákos akadémikus, Deák Árpád és Vincze Zoltán nyugalmazott kolozsvári történelemtanárok és dr. Tamási Zsolt marosvásárhelyi történelem szakos tanár, a 7-es általános iskola igazgatója alkotta. Az egyeztetések nyomán Tamási Zsolt állította össze a vetélkedő kérdéseit, amelyek az 1848–49-es forradalomról és szabadságharcról szóló általános ismeretek mellett az Erdélyben és ezen belül a vetélkedő iskolák térségében lezajlott eseményekhez kötődtek.
A megmérettetés változatos formában zajlott, talán túl sokat nyomtak a latban a villámkérdések, ahol a nyomógomb kezelése volt a döntő. A tárgyi tudást illetően a kisebb eltéréseket leszámítva minden csapat szinte egyenlően teljesített. Ezt tükrözték a későbbi szoros eredmények is. Végül a 30 pontot érő utolsó feladat döntötte el a helyezést, amelyben a versengő iskolák térségében élt forradalmi személyiségről kellett jelenetet írni és előadni. Voltak látványosabb és kevésbé látványos témák, s mindenképpen nehezebb dolga volt a lányos csapatoknak (csíkszeredai Márton Áron Gimnázium, Bolyai Farkas Elméleti Líceum), amelyek tagjai férfiszerepeket kellett játsszanak. Ennek ellenére derekasan helytálltak a szép beszédet és az előadásmódot illetően is.
A részt vevő diákoknak sikerült március 15-e üzenetét tolmácsolniuk a ma ifjúságának és az erdélyi magyar társadalomnak, sikerült a forradalom és a szabadságharc szellemiségét megidézni – értékelte a vetélkedőt dr. Egyed Ákos akadémikus, a zsűri elnöke. Megdicsérte a csapatok filmes bemutatkozását, a helyi hősökről írt és előadott jeleneteket, s fontosnak tartotta az erdélyi emlékhelyek megidézését. A diákoknak és felkészítő tanáraiknak Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatási kérdésekért felelős főtitkára mondott köszönetet.
Végül az eredményhirdetés és az RMDSZ valamint a Gutenberg Kiadó által felajánlott ajándékok átadása következett.
A vetélkedőt március 15-én 20 órától közvetíti az ETV.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató