Fokozott figyelem fűtésidényben!
2015-11-03 14:44:58
- Mezey Sarolta
Az E.On gázszolgáltató vállalat által lefedett északi országrészen az elmúlt tíz hónapban 16 szén-monoxid-mérgezéses esetet jegyeztek, ebből három Maros megyében történt.
Az E.On gázszolgáltató vállalat által lefedett északi országrészen az elmúlt tíz hónapban 16 szén-monoxid-mérgezéses esetet jegyeztek, ebből három Maros megyében történt. A mérgezéseket követően derült ki, hogy a tragédiát legtöbb esetben az eldugult vagy rosszul épített kémények, fűtésre használt aragázkályhák okozták. 39 személy szenvedett mérgezést, öten életüket vesztették.
A fűtésre használt konyhai gáztűzhely tragédiához vezethet
Februárban egy Kolozs megyei, szamoshesdáti lakásban holtan találtak egy 60 éves férfit és egy 58 éves nőt. Szén-monoxid-mérgezésben hunytak el, mert égve hagyták az aragáz valamennyi égőjét, hogy a lakást kifűtsék. Januárban Balázsfalván történt hasonló eset, amikor egy 60 éves férfi halt meg. Az ő halálát szintén szén-monoxid-mérgezés okozta, mert a kéménynek nem volt elegendő húzása, s emiatt az égett gázok nem tudtak távozni. Segesváron egy 93 éves nő halt meg, mert kályhájának kéménye eldugult.
Az E.On gázszolgálató vállalat a fűtési idény kezdetén fontosnak tartja figyelmeztetni a lakosságot a kályhák, fűtési berendezések szabályos és biztonságos üzemeltetésére, hiszen ellenkező esetben tragédiák következhetnek be – mutatott rá Teona Oltean, az E.On Románia gázszolgáltató vállalat helyettes vezérigazgatója. A helyzet elkeserítő, hiszen minden lehetséges alkalommal, minden fűtésidény kezdetén figyelmeztető kampányt folytatnak a sajtóban, mégsem csökken a balesetek száma.
Ellenőrizni kell a kéményeket!
A fűtésszezon kezdete előtt a kéményeket és gázkivezető csöveket ellenőrizni kell, hogy a húzásuk, a szellőzésük megfelelő legyen. A kéményeket évente legkevesebb kétszer kell kipucolni, egyszer – kötelező módon – a tél beköszönte előtt. A kéménytisztítást kizárólag engedélyezett cégek vagy személyek végezzék. Ezt minden gázfelhasználónak szem előtt kell tartani, hogy elkerülhető legyen a szén-monoxid-mérgezés. A nyílt lánggal üzemelő készülékeket, a gáztűzhelyeket, aragázkályhákat állandóan ellenőrizni kell, ezeket fűtésre használni tilos.
Az Országos Vészhelyzeti Felügyelőség adatai szerint 2012. október 1. és 2015. június 30. között 16.275 lakóházban keletkezett tűzesetet regisztráltak. A gyerek és felnőtt áldozatok száma 1.329. Az eldugult kémények, illetve a kémények közelében tartott gyúlékony anyagok áthevülése a tűzesetek 34 százalékát okozta.
A Vészhelyzeti Felügyelőség és az E.On által folytatott Együtt a biztonságért! elnevezésű – évek óta tartó kampány arra hivatott, hogy ráébressze a lakosságot a gáz és a gáztűzhelyek helyes használatának fontosságára, amit nem szabad félvállról venni, hiszen az elmúlt napok eseményei is bizonyítják: a tűzesetek emberéleteket követelve tragikus kimenetelűek lehetnek.