2024. május 19., vasárnap

Három gólt rúgott a Sepsi OSK a FCV Farulnak a labdarúgó Szuperliga felsőházi rájátszásának 3. fordulójában – egyet írtak be a mérkőzés jegyzőkönyvébe. Ez azt is jelenti, hogy a mérkőzést végigtámadó, minden tekintetben jobban játszó sepsiszentgyörgyiek csak döntetlent értek el hazai pályán, amivel tovább szűkült az európai kuparészvételük esélye. Florin Chivulete játékvezető és a videószobában ülő hűséges hadsegédje, Cătălin Popa azonban vastagon benne vannak ebben, arra késztetve a székelyföldi klub tulajdonosát, hogy kijelentse: ez most már mindennek a teteje! Diószegi László emlékeztetett, azután történik mindez, hogy az előző fordulóban a Kolozsvári CFR 1907 lest követő szögletből egyenlített, nem is beszélve Kovács István ámokfutásáról a CSU Craiova elleni meccsen.

Persze, elmondható az is, hogy a Farul több jó lehetőséget hagyott ki a szünet után, így akár ez a pont is elúszhatott volna, de ez elsősorban annak a következménye, hogy a szünetbeli 1-1 után sokat kockáztatott a Sepsi OSK, lehozott egy védőt, és így is uralta a meccset, miután az ellenfél az első félidőben legfeljebb kétszer közelítette meg Niczuly kapuját.

Teljes egészében az OSK uralta a mérkőzést az első félidőben, a Farul csak ritkán és veszélytelenül lépte át a félpályát. S noha a szó szoros értelmében vett helyzetek nehezen akartak kialakulni, a játék folyamatosan a vendég tizenhatos környékén zajlott. A 9. percben Šafranko tört be egy szép csel után az alapvonal közelében balról, de az ötös vonalánál szerelték, míg a 13. percben Ștefănescu kapta ideális pozícióban lövésre 13 méterre, de helyezése kevéssel mellé ment. A Farul először a 33. percben veszélyezetett, Louis Munteanu azonban a hatos sarkából fölé emelt. A 40. percben Ștefănescu iramodott meg a baloldalon, az ötösre érkező beadására Popescu és Oroian csapott rá, utóbbi volt gyorsabb, és Buzbuchi alatt a hálóba pöccentette a labdát. Chivulete azonban szabálytalanságot látott... A legfelháborítóbb azonban, hogy a videószobában újranézhették a történteket, kristálytisztán látszott, hogy Oroian csakis a labdát játssza meg, mégis helybenhagyták a döntést. Azaz ha az előző Farul elleni mérkőzésen a játékvezető „lőtte” a konstancaiak gólját, most elvette a szentgyörgyiekét. S mivel a baj sosem jön egyedül, a 44. percben Ștefănescut visszarántották a középpályán, Chivulete továbbot intett, és az ellentámadást Munteanu gólja zárta le, 20 méterről laposan a jobb alsó sarokba lőtt (0-1). Az OSK csatára pedig sárga lapot kapott reklamálásért, de a VAR sem avatkozott közbe, pedig jól emlékezünk, hogy a hazaiaktól elvettek egy gólt egy feltételezett korábbi szabálytalanság miatt, pedig az nem közvetlenül a történtek előtt volt, mint a mostani. Az OSK azonban még szünet előtt egyenlíteni tudott: Dumitrescu beadását Ștefănescu küldte rá, Buzbuchi ezt még kiütötte, de Šafranko duplázása a hálóban kötött ki (1-1).

Szünet után kockáztatott az OSK, továbbra is többet kezdeményezett, és az 58. percben ismét hálóba juttatta a labdát: Šafranko fejese kijött Buzbuchiról, Dumitrescu pedig közelről belőtte. Az esetet hat percig vizsgálták a VAR-szobában – és ismét az OSK ellen döntöttek, lesállást véltek felfedezni. A közzétett felvétel nem volt meggyőző, és Bernd Storck a mérkőzés után megjegyezte, hogy nem ártana jobb VAR-technológiába befektetni, mert kizárólag egy oldalról nem lehet kétséget kizáróan megállapítani a les állást. Mivel az OSK mindent a támadásra tett fel, a Farul ellentámadásai veszélyesek voltak. A 69. percben Munteanu keresztlövése zúgott el a hosszú sarok mellett. A 71. percben Debeljuh 25 méteres lövése még befért volna a bal alsó sarokba, Buzbuchi azonban szögletre tolta. Illetve hát a bíró szerint – aki az idő múlásával egyre furcsább ítéleteket kezdett hozni, ami sárga lap volt az OSK-nál az például sima fault a Farulnál – „kirúgásra” tolta. A 79. percben Florin Ștefan elképesztő hibát vétett, és szélről a tizenhatos előtt egyedül álló Munteanunak passzolt, aki a labdával a kiszolgáltatott Niczuly előtt találta magát, de lövése a kapufát találta el. A 81. percben Ciobotariu lövése a kapu közepére érkezett, mint ahogy egy perccel később Debeljuh öt méteres fejese is. Ha csak egy kicsit is helyezni tudta volna, Buzbuchinak nem lett volna semmi esélye.

Végül Chivulete azzal tette fel a koronát gyászos tevékenységére, hogy öt perc hosszabbítást ítélt, miközben csak a meg nem adott gólnál hat percnél többet vizsgálta a VAR a lest, volt négy csere és két ápolás, aztán pedig még ennél is korábban lefújta.

Noha a mérkőzés után igen keményen bírálták a játékvezetést, Diószegi László és Bernd Storck is azt mondták, nem adják fel, továbbra is azért küzdenek, hogy feljebb lépjenek. A csapat legközelebb április 15-én játszik a Rapid vendégeként.

Fotó: a Sepsi OSK közösségi oldala.

Szuperliga, felsőházi rájátszás 3. forduló: Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – Konstancai FCV Farul 1-1 (1-1).

Sepsiszentgyörgy, Sepsi OSK-stadion. Vezette: Andrei Chivulete (Bukarest) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (Bukarest). Tartalék: Iulian Dima (Bukarest). Ellenőr: Andrei Ioniță (Bukarest). Videóbíró: Cătălin Popa (Bukarest). Segéd videóbíró: Iulian Călin (Ștefănești).

Sepsi OSK: Niczuly – Oroian (60. Oteliță), Ciobotariu, Kecskés (46. Fl. Ștefan), Ňinaj, Dumitrescu, Păun (77. Aganović), Kallaku, Ștefănescu (46. Debeljuh), Šafranko, Varga K. (60. Alimi).

Farul: Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Dănuleasa (64. Sîrbu), Dussaut (14. Marins), Grameni, Quieros (73. Nedelcu), Ganea, Cojocaru (46. Rivaldinho), L. Munteanu, Grigorján (46. Vînă).

Gólszerzők: Šafranko (45.), illetve L. Munteanu (44.). Sárga lap: Ștefănescu (44.), Păun (73.), Ciobotariu (74.), Fl. Ștefan (84.), illetve Ganea (47.).

* Szuperliga, felsőházi 3. forduló: Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK – Konstancai FCV Farul 1-1, Bukaresti Rapid 1923 – Kolozsvári CFR 1907 1-4.

* Szuperliga, alsóházi 3. forduló: Aradi UTA – Botosáni FC 1-0, Petrolul 52 Ploiești – FC Voluntari 0-4.

* 2. liga, felsőházi 2. forduló: CS Mioveni – Bodzavásári Gloria 1-1, Sellemberki CSC 1599 – Vajdahunyadi Corvinul 1921 0-0, Unirea 04 Slobozia – FK Csíkszereda 2-0. Az élcsoport: 1. Slobozia 46 pont, 2. Sellemberk 43, 3. Vajdahunyad 39.

* 2. liga, alsóházi 2. forduló, A csoport: Campionii FC Argeș Pitești – Karácsonkői Ceahlăul 4-1, Bukaresti Metaloglobus – CSM Alexandria 0-0, Újszentesi CSC – Resicabányai CS Muncitoresc 1-0. Az állás: 1. Karácsonkő 31 pont, ...6. Dés 14, 7. Alexandria 13.

* 2. liga, alsóházi 2. forduló, B csoport: CSM Slatina – CS Tunari 1-1, Chindia Târgoviște – Concordia Chiajna 0-1, Bukaresti Progresul 1944 Spartac – Zsilvásárhelyi Viitorul Pandurii 1-3. Az állás: 1. CSA Steaua 31 pont, ...6. Tunari 17, 7. Progresul 1944 Spartac 1.