Csütörtök délelőtt a Sapientia EMTE marosvásárhelyi karának dékáni hivatalában sajtótájékoztató keretében ismertették A Z generáció tudománykommunikációja témájú kutatás eredményeit, valamint a ma sorra kerülő VII. Új Média Konferencia Új média és ifjúsági hálózatok témáját.
Csütörtök délelőtt a Sapientia EMTE marosvásárhelyi karának dékáni hivatalában sajtótájékoztató keretében ismertették A Z generáció tudománykommunikációja témájú kutatás eredményeit, valamint a ma sorra kerülő VII. Új Média Konferencia Új média és ifjúsági hálózatok témáját. Dr. Gagyi József docens, a konferencia egyik főszervezője ismertetőjét a Pécsi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományok Tanszéke munkatársainak rövid előadása követte.
Dr. Glózer Zita összefoglalta legújabb kutatásaik eredményeit, mely a Z generációnak is nevezett 14–25 éves korosztály médiafogyasztási szokásait mérte fel.
A kutatások eredményei megerősítik, hogy a fiatal generáció, melyet digitális, illetve bedrótozott generációként is említenek, egyedi kommunikációs stílussal, kommunikációs eszközhasználattal rendelkezik.
A Pécsi Tudományegyetem munkatársai hangsúlyozták e kutatás célját, mely mindenekelőtt a Z generációnak is nevezett fiatalok aktivizálása, e csoport jellemzőinek a megértése. A kutatás szorosan kapcsolódott az egyetemi oktatáshoz, 2100 megkérdezett fiatalt vontak be a legkülönfélébb régiókból és társadalmi rétegekből. A cél az volt, hogy minél színesebb általános minta, alminta álljon a kutatók rendelkezésére. A 15 kérdező első- és másodéves mesteri képzésben részt vevők közül került ki.
Az alkalmazott módszertan kapcsolatfelvétellel kezdődött, melynek során az alanyok egy napi médiahasználati szokásaikat írták le médianapló formájában, ezt követte a személyes találkozás, melynek során fény derült arra is, hogy sok minden nem került be a médianaplóba. A médiahasználatuk szemléltetése során, mely egy általuk készített rajz volt, a mobiltelefon szerepe elsőrendűnek bizonyult. A tévénézési szokásokat elutasító, azt tagadó válaszok ellenére azonban feltűnnek a közéleti eseményekről szóló információk is, melyekről a televízióból értesültek.
Amint dr. Guld Ádám és dr. Maksa Gyula is megerősítette, e kutatás fő célja mindenekelőtt az volt, hogy megértve a célcsoport médiafogyasztási szokásait, annak megfelelően közelítsék meg a középiskolások kategóriáját ahhoz, hogy az egyetem számára megnyerjék ezt a generációt is, és az ismereteket az ő igényeikhez alkalmazkodva próbálják átadni.
A Z generáció életformáját, elvárásait kutató felmérésből leszűrhető sokrétű tanulság mellett a pécsi kutatók többek között a következőket említették: rövid, pörgős tartalommal lehet valamelyest megfogni ezt a korosztályt, tudománnyal, érzelemmel azonban nem lehet őket megszólítani, az interaktivitás fontosságát ellenben kiemelten kell kezelni. A Z generáció számára a tudomány a szenzációt, a rendkívülit jelenti. Ezért is kétperces tudományos videoklipekkel próbálják vonzóvá tenni az ismeretek online formában történő elsajátítását.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató