Szabó István János református lelkésszel és feleségével, Edinával a kétszintes parókia tágas nappalijában beszélgettünk.
Szabó István János református lelkésszel és feleségével, Edinával a kétszintes parókia tágas nappalijában beszélgettünk. Mint elmondta, 2013 decemberében került a vámosgálfalvi ezerlelkes gyülekezet élére a kétszázötven lelket számláló kis közösségből, a Kolozs megyei Magyarpalatkáról.
– Teljesen más ez az egyházközség, nagyra értékeljük az összetartó, helyi magyar közösséget. A szórványban az értelmiséget a lelkész és családja képviseli, a fiatal értelmiségieket felszippantják a nagyvárosok, a legtöbb kulturális esemény megszervezése a lelkészekre hárul, itt azonban az egyházi életet, lelki dolgokat képviselhetem. Nem csak egy embernek kell mindenért felelnie, és ez az ideális. Megalakult a nőszervezet, amely igencsak aktív, felvállalta az idősek látogatását, felköszöntését is ünnepnapok alkalmával. Községszinten nagyon sok kulturális rendezvény van, és bármilyen eseményt szerveznek, a helyiek önkéntesen segítenek mindenben, tudják, hogy a falu jó hírnevéért, saját közösségükért teszik. Példaként a vakációs bibliahéten is a hatvan gyerek mellé húsz önkéntes segítő jelentkezett a foglalkozásokra – mondta el elöljáróban a lelkész. Kérdésre válaszolva kifejtette, hogy igencsak befogadó közösséggel áldotta meg a sors. „Egy-két hónap alatt úgy éreztem, hogy itthon vagyok, teljesen bizalmukba fogadtak a helyiek. Érzi a gyülekezet, ha a lelkipásztor szereti a közösséget, de a lelkipásztor is érzékeli azt, ha szeretve van, ezért a kezdetektől alig vártam a vasárnapot, hogy a szószékről gyönyörködhessek a szépszámú gyülekezetben. A szórványvidéki szolgálatom alatt örömmel töltött el, ha az iskolai ünnepségeken két-három hívemet felfedeztem a színpadon, míg most az iskolai előadásokon a szívemet öröm tölti el, mert azt látom, hogy minden szerepelő gyerek a mi vallásórás gyermekünk is egyben, illetve konfirmandusunk, ifisünk, ami annak bizonyítéka, hogy élő kapcsolat van az egyházi közösséggel”.
Mint hangsúlyozta, hatvan-hetven gyerek jár egyházi vallásórára, ugyanakkor sajnálattal számolt be a községben is megmutatkozó gyermekfogyásról, az országszerte általános jelenségről, mint jelezte, évente hozzávetőleg tíz keresztelés van. Az fjúsági csoporttal évente táboroznak, illetve bibliaismereti vetélkedőkkel összekötött ifjúsági találkozókon vesznek részt, jövő héten a Magvető kórussal az anyaországi Nagyhegyes testvértelepülésen vendégszerepelnek.Vámosgálfalván szeptember 19-én kerül sor az általuk megszervezett ifis találkozóra.
A lelkész házaspár szerkeszti a VáGáNY című gyülekezeti havilapot, valamint az ifjak által írt, főleg nekik szóló, ViFi címet viselő kiadványt is.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató