Román nyelvű ismereteikről kedden és szerdán adhattak számot a diákok, anyanyelvből csütörtökön és pénteken zajlik a szóbeli.
Fehér inges, nyakkendős fiatalokkal találkozhatunk ezekben a napokban a város különböző pontjain. Beszédtémájuk szinte kivétel nélkül ugyanaz: hogy ment a román szóbeli, megkapod-e legalább a „haladó” minősítést?
– Legalább meg tudtam szólalni. Csak adják meg az „avansat”-ot – foglalta össze az első vizsgán nyújtott teljesítményét hétfő délután az egyik érettségiző.
A középiskolai éveket záró tudásmérés idén egy héttel hamarabb kezdődött, mint tavaly. Román nyelvű ismereteikről kedden és szerdán adhattak számot a diákok, anyanyelvből csütörötkön és pénteken zajlik a szóbeli. Szintén pénteken kezdődik és jövő keddig tart a számítógép-kezelési ismeretek felmérése, majd június 14-étől, szerdától 16-áig, péntekig idegen nyelvből szóbeliznek a diákok. Akárcsak a korábbi években, a szóbeli vizsgákon nem kapnak jegyet az érettségizők, teljesítményüket a „közép- szintű,” „haladó” vagy „emelt szintű” minősítéssel értékelik.
A szóbelik után egy hét szünet következik, majd megkezdődnek az érettségi igazi próbatételei. Június 26-án, hétfőn román nyelv és irodalomból, 27-én, kedden anyanyelvből zajlik az írásbeli vizsga, 28-án, szerdán a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, 30-án, pénteken a választott tantárgyból írásbeliznek a fiatalok.
Maros megyében 3529-en iratkoztak be az érettségire, közülük 3047-en idén fejezték be a középiskolát, 482-en korábbi évfolyamok végzősei. Anyanyelvből 1016 diák készül szóbelizni, 959-en magyar, 57-en német nyelvből vizsgáznak. A tudásmérés 12 vizsgaközpontban és három alközpontban zajlik, a megyeszékhely mellett Szászrégenben két, Marosludason, Segesváron, Dicsőszentmártonban és Szovátán egy-egy vizsgaközpont működik – tájékoztatott a megyei tanfelügyelőség szóvivője, akitől azt is megtudtuk, hogy az érettségi módszertana nem változott a korábbi évekhez képest. A diákok bekamerázott termekben bizonyíthatják tudásukat, és az írásbeli dolgozatokat ezúttal is más megyékben javítják. Maros megyében a megyeszékhelyi Constantin Brâncuşi középiskolában és az Európa Általános Iskolában működik majd javítóközpont, ahova szintén más megyékből érkeznek dolgozatok.
Az ideiglenes vizsgaeredményeket július 5-én délután 4 óráig teszik közzé, aznap este 7 óráig lehet óvást benyújtani. A végső vizsgajegyeket július 10-én hozzák nyilvánosságra.
Azok a diákok, akik nem mennek át az érettségin, július 11–14. között, a pótvizsgázók július 27-én iratkozhatnak be a pót-érettségire. Az őszi vizsgasorozat augusztus 21-én a román írásbelivel kezdődik, 22-én anyanyelvből, 23-án a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, 24-én a választott tantárgyból írásbeliznek a diákok. A szóbelik augusztus 25–31. között zajlanak. Az ideiglenes eredményeket szeptember elsején, a fellebbezések utáni végső vizsgajegyeket 6-án függesztik ki.
Tavaly a nyári érettségire az idei beiratkozottaknál valamivel több, 3608 Maros megyei diák jelentkezett. Az őszi pótérettségizőkkel együtt 2016-ban összesen 3672 fiatal állt vizsgáztató bizottság elé. Közülük 2443-an jártak sikerrel, így az átmenési arány – az országos átlaghoz hasonlóan – 66,5 százalékos volt.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató