Ő a házi lúdunk őse. Eleségét tótágast állva szedi a víz alól, vagy a réteken legel. Többet tartózkodik a parton, mint a hattyúk vagy a récék. Társas lény. Vonuláson vagy a téli táplálkozóterületeiken gyakran több faj egyedeiből nagy csapatok verődnek össze. A családok összetartanak, csak a következő költési időszakban tartózkodnak távol a szülőktől a fiatalok, amelyek csak ivarérettség után szakadoznak párokra. A párok egész életükben együtt maradnak.
A nyári lúd Izlandtól az Amur folyóig mérsékeltebb éghajlatú tájak mocsaraiban és nedves lapályain honos. Az ókorban csapóhálókkal fogták és áldozati állatnak vagy lakomára hizlalták. A régi egyiptomiak már 4000 évvel ezelőtt félvadon tartották, majd háziasították is.
Pihékkel jól kipárnázott fészkét gondosan kisebb kiemelkedésekre vagy szigetecskékre rakja, ahova a ragadozók nem jutnak el. A kicsik négy hét után kelnek ki. Négy-nyolc barnás és sárgás fióka képezi a fészekaljat. A fiatalok két hónapos korukban repülni kezdenek.
Áprily, a természet csodálója sokszor látta a vadludak V alakú vonulását. Vadlúd című versében arra keresi a választ, hogy a legelső miben különb a többinél. Talán gyorsabb, az iramvonala szebb, jobban érzi a vihar közeledtét vagy céltudatosabb? Bizonyos, hogy irányt mutat, és soha nem szédül.
Ha néha visszaszól, a társai bízó hangon válaszolnak. A legelső ismeri a földi és az égi jeleket, s bizton vezeti társait a cél felé.
A költő csodálja az élen haladó lúd vezéri képességeit, ezért hajtja meg emberhomlokát.
Vadlúd
Felettük az acélos fényű kék,
alattuk a bükkerdők bíbora.
Acélos rend a nyílhegyek sora,
az ék.
De nem e rendjük érdekel. Ma nem,
az a legelső fogta meg szemem:
az él.
Miben lehet különb a többinél?
A szárnya gyors? Iramvonala szebb?
Viharérző szimatja élesebb?
Az ösztönből sugárzó céltudat?
Mindegy. Élen jár és irányt mutat.
Jaj volna, hogyha célt tévesztene,
ha szédítné a roppant égi tér
s ha nem fékezné ritmus-ösztöne.
De nem szédül. Az ék is tudja jól,
s ha élhelyéről néha visszaszól,
a népe bízó hangon válaszol,
egy szálig tudja mind, hogy célhoz ér.
Az Úr előtte nem lobogtatott
sem fényes felhőt, sem tűzoszlopot,
de ismerőse földi s égi jel:
a hajnalfényben úszó földszagok,
a fároszként szikrázó csillagok,
városmorajt és tengerzajt figyel.
Még látom: bátran és gyönyörűen
hasítva húz a kristály-derűben,
és felkiáltok és megszólítom:
Vadlúd, ki szállsz most rom-hazám felett,
melyet remegtet még a rémület
---------------------
vadlúd, te Mózes-lelkekkel rokon,
meghajtom sújtott ember-homlokom.
Vetési lúd (Anser fabalis)
Elterjedési területe a Spitzbergáktól a hatvanadik körig nyúlik le. Táplálkozás tekintetében inkább a belső vizek madara. Szinte kizárólag a tundra zuzmóit, a mezők friss, zöld növényeit, ősszel bogyókat és a szántóföldek zsenge vetését fogyasztja. Télen Európának valamennyi tengerpartján, folyótorkolatokban megtaláljuk. Népes csapatai ék alakzatban vonulnak. Legtöbbjük meghatározott főútvonalak mentén vonul. Az észak-európai lúdállomány a Skandináv-félszigeten keresztül jut el a Balti- és az Északi-tenger partvidékére, továbbá az Ibériai-félszigetre. A Dunántúlon, főként a Fertő-tavon időznek sokáig. Kedvező időjárás esetén ott át is telelnek. A Fekete- és Égei-tenger partjaira a tajga felől érkeznek kis számban.
Kanadai lúd (Branta canadensis)
Észak-Amerikában és a Bering-tenger szigetein él. Valódi lúdnak tűnik, kivéve a fekete nyakát és fehér állörvét. Már ezelőtt 300 évvel betelepítették Angliába, majd Svédországba, később Új-Zélandra is. A szabad élettérben gyorsan elszaporodott, a terület sok európai fajt fogadott be. Itt a kanadai lúdból több mint húszezer pár legel, küzdeni kell a vetések megvédéséért. Az Egyesült Államok nyugati részének középső szakaszán tízezernél több kanadai lúd él. Abban a térségben sokan háziszárnyasként is tartják.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató