Tavaly tavasszal a regionális operatív programon keresztül lehívott támogatásból épült fel a marosszentkirályi, 40 férőhelyes bölcsőde, amelyre nagy igény mutatkozott a településen élő kisgyermekes családok részéről.
A korszerű ingatlant decemberben adták át, az engedélyek beszerzése – ezen belül az intézménynek a szentkirályi tanintézethez való csatolása –, valamint a személyzet alkalmazása még hosszú időbe telik. A tervek szerint szeptemberben nyitná meg kapuit az aprónép „második otthona” – tájékoztatott Bharta Szabolcs alpolgármester, akitől megtudtuk, hogy egy hasonló létesítményt Náznánfalván is fel szeretnének építtetni.
– Január 30-án fogadtuk el a község második bölcsődéjének műszaki tervét. A náznánfalvi kultúrotthon mögött kapna helyet az ingatlan, bízunk benne, hogy kedvezően bírálják el az erre vonatkozó pályázatunkat – tette hozzá az elöljáró.
Uszodaépítés, iskolafelújítás
Egy másik jelentős beruházás – amiről a múlt évben szintén szót ejtettünk –, egy nagy méretű, kétmedencés uszoda lenne, amire az Országos Beruházási Társaságnál (CNI) pályázott az önkormányzat. Ez ügyben még nincs előrelépés, a pályázat elbírálására várnak – tudtuk meg Gál Sándortól, a polgármesteri hivatal tanácsadójától.
– Elkészítettük az előtanulmányokat, megvan a hatástanulmány, a geotechnikai tanulmány, megkaptuk a vízügyi hatóság engedélyét – fűzte hozzá Gál Sándor.
A szentkirályi és a náznánfalvi iskola felújítására a Környezetvédelmi Alapnál (AFM) igényeltek támogatást. A beruházás elindításához szükséges dokumentáció ez esetben is elkészült, az engedélyek is megvannak, a pályázat kiértékeléséről azonban még nem érkezett visszajelzés. Ugyanez a helyzet egy másik pályázattal, amit a két tanintézet oktatási felszerelésének modernizálására és korszerű szaktermek kialakítására nyújtott be a községvezetés az országos helyreállítási terv (PNRR) keretén belül.
Energiatakarékosság, napelemek
Még a tavaly nyertesnek bizonyult az önkormányzat több ingatlan – az orvosi és az állatorvosi rendelő, a szentkirályi és a náznánfalvi kultúrotthon, valamint egy magántömbház – energetikai hatékonyságának növelését célzó, a Környezetvédelmi Alaphoz benyújtott pályázata. A két rendelő hőszigetelésére megvan a kivitelező, lassan elkezdődhet a munkálat.
– Az orvosi rendelő esetében kicsit macerásabb az ügy, mivel a belső munkálatok nem zavarhatják meg az épületben zajló tevékenységeket: a három családorvos munkáját, valamint a gyógyszertár és a fogorvosi rendelő működését. A kivitelező külön-külön egyeztet az orvosnőkkel és a többi itt dolgozóval – mondta Gál Sándor. Bharta Szabolcs hozzátette: felmerült az ötlet, hogy ideiglenesen költözzön az egészségügyi személyzet a művelődési házba, de ez nem megoldható, a működési engedélyek ugyanis a rendelő címére vonatkoznak.
A két kultúrotthon hőszigetelésére elkészült az előtanulmány, megvannak az engedélyek; ami a tömbházat illeti, kiírták a versenytárgyalást a munkálat megtervezésére és kivitelezésére.
Új kezdeményezés az AFIR-hoz benyújtott napelemes projekt, amely a polgármesteri hivatal épületét, egy fedett parkolót, a szentkirályi kultúrotthont és a náznánfalvi sporttermet érintené.
Bővíteni kell a vízhálózatot
Az új utcák és a lakosságszám növekedése miatt megnőtt a vízfogyasztás, ennek a jelenlegi hálózat már nem tud eleget tenni, ezért a PNRR-en keresztül a vízhálózat bővítésére pályázott az önkormányzat.
– A dokumentációt módosítani kellett, így a tervezővel egyeztetve változtattunk az iratcsomón, és újra benyújtottuk. Ezzel a projekttel az AFIR-nál is szerencsét próbálunk. Mindkét településünkre építenénk egy nagy vízmedencét, ahonnan a marosvásárhelyi Szabadság utcából jönne a víz, ehhez a vezetékeket is ki kell építeni, illetve a jelenlegi hálózatra csatlakoztatni – fejtette ki az alpolgármester.
– Születtek-e új utcák az utóbbi fél évben Marosszentkirályon? – kérdeztük az elöljárót.
– Az ingatlanpiac stagnálása miatt az utóbbi időben mérséklődött ezen a téren a fejlődés. A polgármesteri hivatal alkalmazott egy műépítészt, akivel a jövőben igyekszünk átgondolni a rendelkezésre álló terület felosztását: minél szélesebb utcákat szeretnénk, és amennyiben lehetséges, a zsákutcákat új utcákkal kötnénk össze a forgalom akadálymentesítése érdekében – válaszolta Bharta Szabolcs.
A polgármesteri hivatalban azt is megtudtuk, hogy a megyei tanács aláírta a Szentkirályon áthaladó megyei út felújítására vonatkozó szerződést. A beruházás természetesen nem tartozik a helyi önkormányzat hatáskörébe, a lakosság számára azonban kiemelt fontosságú.
A lakosság szívügye(i)
Tavaly az önkormányzat meghirdette a községbeliek számára fontos projektek versenyét, a három nyertes javaslat megvalósítására összesen 60 ezer lejt különítettek el. Az egyik ilyen beruházás egy fedett terasz kialakítása volt a náznánfalvi futballpálya mellett – egyébként a település IV. ligás focicsapata az utóbbi időben kiemelkedő teljesítményt nyújt –, továbbá a szentkirályi óvoda játszóterén is végeztek felújítási munkálatokat – kicserélték a gumiszőnyegeket, és egy modern ülőhellyel bővítették a játszótér bútorzatát –, a polgármesteri hivatal épülete elé pedig két okospadot vásároltak.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató