Elégedett az idei költségvetéssel Fülöp László Zsolt, Szováta polgármestere, mint mondta, az összeállításakor odafigyeltek arra, hogy minden elkezdett beruházás folytatására meglegyen az anyagi fedezet, hiszen jelenleg is szinte negyven pályázat van folyamatban. A tízezer lakosú település idei költségvetése 125 millió lej, ebből a saját bevétel 28 millió lej, de a pályázatoknak köszönhetően sikerült további 97 millióval bővíteni.
A koronavírus-járvány, majd a szomszédban dúló háború okozta válsághelyzet, az építőanyagok árának az egekbe szökése sok nehézséget okozott, ennek ellenére, ha lassabban is, de haladtak a beruházásokkal, és igyekeztek a város és a fürdőtelep fejlesztésére összpontosítani – vont mérleget a második polgármesteri mandátumát töltő Fülöp László Zsolt. A városvezető úgy érzi, sikeres évet zártak tavaly, a folyamatban lévő pályázatok közül befejezték a fürdőtelepi régi mozi mögött a korszerű és rendkívül hangulatos, 500 férőhelyes szabadtéri amfiteátrumot, amelynek a színpadán a nyári estéken különféle kulturális műsorokkal kedveskednek a Szovátán tartózkodó turistáknak. Az utóbbi időben a nyári idényben szinte minden este volt kulturális program, viszont a Medve-tó szomszédságában lévő Petőfi park már szűknek bizonyult ezekhez.
Az új amfiteátrumot tavaly októberben már birtokba vehették a látogatók, az őszi tökfesztiválon például 700 néző is kényelmesen elfért a nézőtéren. Az amfiteátrum környezete igen kellemes, a park ékeiként megmaradtak a több száz éves fák, a sétányokat zöldövezet öleli körül padokkal, a méretes színpad előtt fából készült, hangulatos ülőhelyek vannak, a gyerekek örömére pedig egy kis játszótér is helyet kapott.
A polgármestertől megtudtuk, hogy egy bobpálya kialakítását is tervezik, ami újabb turistacsalogató színfoltja lenne a fürdővárosnak. Az előtanulmány elkészült, a szükséges pénzösszeget elkülönítették erre a saját költségvetésben, jelenleg az engedélyek beszerzése van folyamatban. A városnak egy külterületét (a fürdőtelep Patakmajor felőli részén) szeretnék belterületté nyilváníttatni, oda tervezik a bobpályát. Fülöp László Zsolt megjegyezte, úgy tudják, hogy az elkövetkezőkben lesz uniós pályázati kiírás erre, és ebben az esetben megpróbálnak külső forrásokat lehívni a beruházásra, de ha mégsem lesz ilyen lehetőség, akkor önerőből valósítják meg a szabadidős létesítményt.
Ingatlanokat vásároltak
Az önkormányzat több ingatlant is vásárolt a tavaly, a többi között azért, hogy a pályázati úton beszerzett elektromos buszok számára a garázsoknak, valamint a töltőállomásoknak tudjanak megfelelő helyszínt biztosítani. Megvásárolták egy régi bútorgyár épületét, ott lesz a buszbázis a garázsokkal, illetve megvették egy csődbe ment építkezési lerakat épületét a Parajdi úton, ide az önkormányzat utak karbantartásával foglalkozó részlegét költöztetnék át, a munkagépekkel együtt. A jelenlegi helyszín mellett ugyanis, ahol jelenleg az útkarbantartó részleg székhelye van, megvettek egy területet, ahová ANL-s tömbházat szeretnének építeni a fiatal családok számára.
Idén elkészül a kulturális központ
A tervek szerint az idén elkészül a polgármesteri hivatal szomszédságában lévő kulturális központ is, ottjártunkkor is javában dolgoztak a munkások. A városvezető elmondta: pályázatot nyertek az egykor iskolaműhelyként szolgáló ingatlan korszerűsítésére. Az épületet szinte teljesen lebontották, csak az oszlopok és a gerendaszerkezet maradt meg, és az újjáépítést követően mintegy másfélszer akkora lett, mint az eredeti. A kulturális központban egy 500 fős, rendezvények befogadására alkalmas terem kap helyet, amely nemcsak előadásokra, hanem akár termék- vagy gasztronómiai kiállításokra, konferenciákra is alkalmas lesz. Ugyanakkor két másik termet is kialakítanak, egyik a nagyteremnek kb. a negyede, a másik pedig a fele nagyságú lesz, amelyek kisebb méretű rendezvényeket tudnak befogadni. Azt szeretnék, hogy az új központ a közösség igényeinek is eleget tegyen, ezért úgy alakítják ki, hogy családi eseményekre, keresztelőkre, esküvőkre is alkalmas legyen.
Mint megtudtuk, következik a fürdőtelepen az egykori mozi épületének a hőenergetikai felújítása, rövidesen sor kerül a versenytárgyalásra. Az iskola épületének a hőenergetikai felújítására is pályázatot nyert a város, folyamatban van a közbeszerzési eljárás, az ajánlatok elbírálása. Ugyanakkor következik a főtéren, a főút mentén található öt tömbház hőszigetelése.
Készül a kulturális központ
A héten kezdődhet a tanuszoda építése
A napokban adják ki az engedélyt a munkálatok elkezdésére, és hozzáfoghat a kivitelező az óvoda szomszédságába tervezett tanuszoda építéséhez – újságolta a jó hírt a város polgármestere, aki egy másik, kedvezően elbírált pályázatról is beszámolt, ami egy nyolcvan férőhelyes bölcsőde építését célozza. A 2020-ban elkészült új, korszerű óvodaépületben jelenleg is működik ugyan bölcsőde, viszont annyira sok a gyerek – a környező településekről is hoznak apróságokat –, hogy már nem tudnak újabb jelentkezőket fogadni. Emiatt Nyárádremete, Sóvárad és Kibéd községekkel egyezséget kötöttek, hogy Szovátára építenek egy nyolcvan férőhelyes bölcsődét, ahová a környező településekről is befogadják a gyerekeket.
Az óvoda szomszédságában épül a tanuszoda
Több száz férőhelyes, őrzött parkolót is kialakítanak
Augusztusban indul a tömegközlekedés Szováta és Parajd között
A szovátai fürdőtelep az utóbbi időben látványos fejlődésen ment keresztül, egyre szebb környezet és korszerűbb körülmények várják nyaranta a turisták ezreit. Az örökös problémát a parkolóhelyek hiánya okozza, ezért az önkormányzat korszerű tömegközlekedéssel, illetve egy több száz férőhelyes parkolóhely kialakításával akarja tehermentesíteni a fürdőtelep utcáit. A Szováta–Parajd között közlekedő elektromos busz várhatóan augusztusban kerül forgalomba.
Az Országos Helyreállítási Alapnál pályáztak és nyertek finanszírozást, közösen Parajddal, három elektromos busz beszerzésére. Fülöp László Zsolt polgármester elmondta, rövidesen lejár a közbeszerzés, és ha minden a tervezett ütemben halad, augusztusra forgalomba helyezik a járműveket.
A két turisztikai település sokéves tapasztalata az, hogy a turista, aki Szovátára jön, legalább egy nap elmegy Parajdra is, meglátogatja a sóbányát, aki pedig Parajdon száll meg, az nem hagyja ki Szovátát. Innen jött az ötlet, hogy szükség lenne egy olyan buszjáratra, amely megkönnyíti a közlekedést a két település között.
A három elektromos buszból egy Szovátát fogja majd kiszolgálni, a másik pedig elsősorban turisztikai járat lenne, egyrészt megoldaná a közlekedést a város és a telep között, azután Parajd felé venné az útját, áthaladna Parajdon, megoldaná ott is a helyi tömegközlekedést, majd visszatérne Szovátára. A két település közötti járat sűrűn fog közlekedni, hiszen a fürdőteleptől Parajd hét kilométerre található, ugyanakkor nemcsak a turisztikai idényben, hanem télen-nyáron üzemel; a busz hátsó részét kerékpárszállítóval szeretnék ellátni. Ha elindul ez a járat, akkor a turistáknak nem kell majd „vadászniuk” a parkolóhelyet.
Szováta polgármestere elmondta, amint forgalomba kerülnek az elektromos buszok, a város a Patakmajor környékén kialakít egy több száz férőhelyes szabadtéri, bekerített, térfigyelő kamerákkal ellátott, őrzött parkolót, amely fizetős lenne, viszont sokkal olcsóbb, mint a telepen. A cél az, hogy ne terheljék a járművekkel a telepet, azaz a turista, aki több napot tölt Szovátán, zsebbarát áron, biztonságban otthagyhassa az autóját, és tömegközlekedéssel jusson el a fürdőtelepre, ugyanis a buszok érintik majd a helyszínt – mutatott rá Fülöp László Zsolt, aki szerint a fürdőtelepen a parkolás idén nem drágul.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató