A Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) összesített adatai szerint a vasárnapi vihar 15 megye (Arad, Beszterce-Naszód, Bihar, Brassó, Fehér, Hunyad, Hargita, Iaşi, Kolozs, Krassó-Szörény, Maros, Máramaros, Szilágy, Suceava és Temes) 212 települését sújtotta.
A Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) összesített adatai szerint a vasárnapi vihar 15 megye (Arad, Beszterce-Naszód, Bihar, Brassó, Fehér, Hunyad, Hargita, Iaşi, Kolozs, Krassó-Szörény, Maros, Máramaros, Szilágy, Suceava és Temes) 212 települését sújtotta. Az ítéletidőben 145 személy sérült meg, közülük 8-an életüket vesztették.
Arad megyében egy, Beszterce-Naszód megyében két, Temes megyében öt személy halálát okozta a vasárnap pusztító vihar – közölte az országos katasztrófavédelem hétfőn. Fehér megyében 6, Arad megyében 15, Bihar megyében 35, Beszterce-Naszódon 15, Kolozs megyében 5, Hunyad megyében egy, Máramarosban 10, Szilágy megyében egy, Temes megyében 49 a sérültek száma. A mentőakciókban több mint ezer tűzoltó vett részt, 204, a vihar miatt bajba jutott személyt kellett kimenteni. Országszerte 137 háztetőt sodort el a szél, 290 fa dőlt ki, 35 gépkocsi rongálódott meg – adta hírül az Agerpres. Az áramellátás 13 megye 568 településén szakadt meg, a szolgáltató munkatársai továbbra is dolgoznak a meghibásodások kiküszöbölésén. Carmen Dan belügyminiszter az ítéletidő által leginkább sújtott övezetbe, Temes megyébe utazott tegnap, ahol Mihai Tudose kormányfő részvételével összeül a válságstáb.
Közel 200 000 lakos maradt villanyáram nélkül
A Mediafax hírügynökségnek Mihai Tudose elmondta, a mintegy 500 település csaknem 200 000 lakosa a tegnap délelőtti órákban még mindig villanyáram nélkül volt. A kormányfő hangsúlyozta, a legsürgősebb a vasárnap esti viharban megsérültek ellátása, illetve a vasúti közlekedés helyreállítása.
„Még vannak olyan emberek, akik különböző helyeken ragadtak, pl. akik a hegyekben voltak, este akartak hazamenni, de már nem tudtak. 42 vasúti szakaszon állt le a forgalom, több száz település maradt villanyáram nélkül. Reméljük, hogy a mai nap folyamán sikerült elhárítani ezeket a károkat” – nyilatkozta a miniszterelnök hétfő reggel a közszolgálati rádiónak adott nyilatkozatában. Akárcsak előző este, ismételten közölte, hogy szükség van egy alkalmazásra, ami vészhelyzetben értesíti az embereket a rájuk leselkedő veszélyről.
„Nem lehet intézkedést foganatosítani a vihar vagy a szélvihar ellen. Mától viszont prioritás egy funkcionális vészjelző rendszer kidolgozása. Egyeztettem a szakemberekkel arról, hogy a mobiltelefonos rendszerek segítségével értesítsék azokat az embereket, akik éppen olyan környéken tartózkodnak, ahol hasonló meteorológiai jelenségek várhatók. Együtt kell működnünk a katasztrófavédelemmel és a mobiltelefon- szolgáltatókkal. (...) Nem lehet szó fizetős applikációról, tehát legyen ingyenes” – fejtette ki Mihai Tudose.
A Mediafax úgy értesült, hogy a Temes megyei rendőrség öt bűnvádi eljárást indít gondatlanságból elkövetett emberölés miatt azoknak a személyeknek az ügyében, akik életüket vesztették a vasárnap esti viharban; négyükre fa zuhant, egy személyre pedig Temesvár kapuja a Lugosi úton. Ancuţa Morariu, a Temes megyei rendőrség szóvivője hétfőn a Mediafax tudósítójának elmondta, az öt haláleset ügyében bűnvádi eljárás indult. „Valamennyi esetben gondatlanságból elkövetett emberölés a gyanú, a rendőrök megkezdték a nyomozást” – részletezte az illetékes. A vasárnap esti erős viharban Temes megyében öt személy vesztette életét. Hárman Buziásfürdőn haltak meg, miután egy parkban fa zuhant rájuk, egy nőt a temesvári állatkertben ütött agyon egy faág, egy 24 éves fiatal a Lugosi úton haladt az autójával, amikor rázuhant a város bejárati kapuja. A kaput különben két éve renováltatta a helyi önkormányzat, a város költségvetéséből több mint 50 000 eurót fizettek ki erre a célra egy magáncégnek.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató