Törvénytervezet a védőoltásról
2015-10-07 15:22:18
- Bodolai Gyöngyi
Az Egészségügyi Minisztérium szakemberekből álló csoportja által kidolgozott jogszabálytervezet arra kötelezi a szülőket, hogy gyermekük kapja meg az előírt nyolc védőoltást.
Az Egészségügyi Minisztérium szakemberekből álló csoportja által kidolgozott jogszabálytervezet arra kötelezi a szülőket, hogy gyermekük kapja meg az előírt nyolc védőoltást. Ellenkező esetben sem az óvodába, sem az iskolába nem írhatják be őket. A kötelező nyolc oltás a következő: a hepatitis B, a diftéria (torokgyík), a tetánusz (merevgörcs), a pertussis (szamárköhögés), a poliomyelitis (járványos gyermekbénulás), a kanyaró (rujeola), a mumpsz (járványos fültőmirigy-gyulladás – oreion) és a rubeola (rózsahimlő) elleni vakcina. Bár a tüdőgümőkor, a tbc (BCG – Bacillus Calmette-Guérin) elleni oltás nem szerepel a listán, valószínűleg utólag ez is odakerül a többi nyolc mellé.
Ha a szülő nem ír alá egy nyilatkozatot, amelyben visszautasítja, hogy a gyermekét beoltsák, úgy tekintik, hogy beleegyezett abba, hogy újszülöttkortól megkapja a kötelező vakcinákat.
A tervezet leszögezi, hogy nemcsak az állami, a magánóvodákban és -iskolákban sem fogadhatják az oltási igazolvánnyal nem rendelkező gyermekeket. Kivételt azok az esetek képeznek, amikor orvosi igazolványt tud felmutatni a szülő arról, hogy gyermekének nem ajánlott a védőoltás. Egy másik lehetőség szerint a megyei oltási bizottságtól kért igazolást kell bemutatni, amelyben pontosan feltüntetik, hogy mikor fogják pótolni az elmaradt oltásokat. Ha ez egy év alatt nem történik meg, a tanintézményből eltanácsolják a gyermeket, és csak akkor fogadják vissza, amikor a családorvostól kapott igazolás szerint minden védőoltást bepótolt.
A kilátásba helyezett 5.000-től 10.000 lejig terjedő pénzbírsággal nem a szülőket, hanem azokat az intézményeket sújtják, amelyek befogadják az oltási naplóval nem rendelkező gyermeket, továbbá a közegészségügyi hatóságokat, amelyek nem biztosítják a megfelelő körülményeket az oltóanyagok tárolására és szétosztására, valamint az oltási kampányban részt vevő azon orvosokat, akik sorozatosan nem tartják be a törvényes előírásokat. 2500-5000 lej bírságot rónak ki a helyhatóságokra, amelyek nem derítik fel az oltási szempontból elhanyagolt gyermekeket, és sorolhatnánk tovább a büntetéseket, köztük azt is, amellyel azokat az orvosokat és gyógyszerészeket sújtják, akik tudományos szempontokat mellőzve tájékoztatják a szülőket.
A kötelező védőoltásokon kívül a megelőzés érdekében, illetve járványok esetén a veszélyeztetett csoportoknak biztosítani kell a szükséges védőoltásokat. Az Egészségügyi Minisztérium feladata az oltóanyag beszerzése, az orvosokhoz való eljuttatása és az egy évre elegendő tartalék biztosítása is.
Oltási szövődmények előfordulása esetén kártérítést szab meg a törvénytervezet, amelyet azért alkottak meg, mert az utóbbi években 19 százalékra nőtt az átoltatlan gyermekek száma a fővárosban és több romániai megyében is.
A tervezet közvitát követően kerül a törvényhozó testület elé.
*
A védőoltásokat a fertőző betegségek elleni védekezés leghatékonyabb eszközének tartják. A legyengített vagy az elölt kórokozót, illetve annak egy részecskéjét tartalmazó oltóanyagnak a beoltása serkenti az immunrendszert, amely a szervezet védekezését elősegítő antitesteket termel. A gyermekek oltása tervszerűen, pontosan kidolgozott oltási naptár szerint történik.
Az európai országok többségében kötelező a védőoltás, Németország, Spanyolország, Nagy-Britannia kivétel, de Franciaországban például 30.000 euróval és két év börtönnel büntetik a szülőket, akik nem engedik, hogy a gyermeküket beoltsák. Vannak esetek, amikor nem ajánlott a védőoltás, így például lázas betegség, az immunrendszer károsodása, terhesség, idegrendszeri bántalmak, előzetes szövődmény esetén. Manapság sokan kétségbe vonják a védőoltások szükségességét, és az esetleges szövődményekre figyelmeztetnek. A normális reakciók mellett (az oltás helyének megpirosodása, enyhe láz) a szakirodalom sem tagadja, hogy felléphetnek súlyos szövődmények, ha a szervezet eltérő módon reagál az oltásra, ami kisszámú beteg esetében fordul elő, de azoknak a családoknak nagyon fájdalmas, ahol bekövetkezik. A szakemberek azzal érvelnek, hogy a védőoltásokkal gyermekek millióinak mentik meg az életét, őrzik meg az egészségét.