Testünk védőpajzsa, a bőr
Védi belső szerveinket, bent tartja a testnedveket, s fontos érzékszervünk, a tapintás eszköze. Vastagsága nem egyforma, a szemhéjunkon a legvékonyabb, talpunkon pedig akár négy-öt milliméternyi is lehet. Három fő része a szarus hám, az irha és a bőralja laza, kötőszövetes rétege. A szarus hámréteg életünk során folyamatosan megújul, amit a belső laphártyán elhelyezkedő sejtek osztódása tesz lehetővé. Bőrünk külső rétege a mosakodás, törülközés, öltözködés során havonta egyszer kicserélődik.
A bőr második rétege az irha, aminek rostállományát a kollagén, valamint az elasztin nevű fehérje alkotja, amelyek ellenállóvá teszik és a mozgáshoz való alkalmazkodását biztosítják. Az irha idegrostokat és vérereket tartalmaz, s fő feladatai közé tartozik a mechanikai védelem mellett a szervezet só- és vízháztartásának szabályozása is.
A bőralja zsírsejtekből áll, amelyek a szervezet energiáját tárolják.
A hámrétegen találhatók a pórusok, az izzadság- és faggyúmirigyek nyílásai, amelyeken a szőrök erednek és amelyeken az illatmirigyek váladéka, az izzadtság távozik a szervezetből. Ez utóbbi a testfelület hűtését szolgálja.
A bőr faggyú- és izzadságmirigyei a szőrtüszőkkel vannak kapcsolatban. Feladatuk a faggyú kiválasztása, ami védi a bőrt, zsírossá teszi a szőrzetet. A faggyú elpusztult sejtekből, koleszterinből, zsírsavakból áll. Irhánkban sokmillió izzadságmirigy található. Szerepük lehűteni a bőrt a kiválasztott folyadék elpárologtatásával, a testfelület nedvesen tartásával és a mérgező anyagok kiválasztása.
Testünk feladata, hogy 37 fok körüli hőmérsékletét megtartsa. Ha sokat mozgunk vagy nagy melegben tartózkodunk, a bőrben levő hajszálerek kitágulnak, több vér folyik át rajtuk, ami növeli a hő leadását.
Hidegben a kicsi szőremelő izmok segítségével az apró szőrszálak felegyenesednek, tövüknél kitüremkedés jelentkezik, libabőrösek leszünk. A szőrszálak hőt vesznek fel, és a bőrhöz simulva meleget adnak le.
Az UV-sugarak a déli órákban történő napozáskor megégetik a bőrt, s idővel fokozott ráncosodást, különböző kinövéseket és rákos elváltozást okoznak. Ezért fontos, hogy olyankor ne tegyük ki bőrünket az ultraviola sugarak káros hatásának.