A természet kalendáriuma (CXCVIII.)
2016-04-07 13:14:00
- Kiss Székely Zoltán
Tölgyek rügybontása a város felett a Somostető erdészeti védett területén, az egykori kollégiumi nyári pálya környékén, a már csak emlékeimben létező agyagbánya környéki régi zsidó temető mellett.
Tölgyek rügybontása a város felett a Somostető erdészeti védett területén, az egykori kollégiumi nyári pálya környékén, a már csak emlékeimben létező agyagbánya környéki régi zsidó temető mellett. Szinte tapintható április derűje a leheletfinom erezetű levelek között még virágbimbóikat őrző, de már megnyúlt barkákban.
Akárha 309 évvel ezelőtt. 1707. április 5-én az utolsó marosvásárhelyi országgyűlés végnapján, délutánba hajlón a Vártemplom elől a Palás közön át ereszkedett le a díszes menet, hogy a Dinnyeföld rétjén világra szóló pompával iktassák be az utolsó erdélyi fejedelmet. Rá 28 évre s három napra Rodostóban II. Rákóczi Ferenc nagypénteken, április 8-án meghalt.
Ahogy kaptatok a Szabók bástyája felé Soós Pál uram lépcsőjén, jut mindez eszembe. Az építőmester még 1902-ben három szusszanót is beépített a magamfajta romló lábúaknak. Míg felkecmergek a lépcsőn, néhányszor megállok, s mint rügyek, rég feledett erdélyi természettudó-sok emlékei bomlanak. E hirtelen jött tavaszban képzeletbeli kószálásomra hívlak társul, kedves Olvasóm.
Első szusszanónk április 8. 1884-ben e napon született Nagyszebenben Meinhardt Vilmos bányamérnök, egyetemi tanár. Az ő javaslatára indult be az 1930-as években a timföld- és alumíniumgyár Ajkán. Az úrkúti mangánérc-előfordulást is ő fedezte fel. Nagy szó volt ez akkor Csonka-Magyarország újraiparosításában.
Második megállónk április 9. A Nagyenyeden 1903-ban született geodéta Ráskai Zoltán 1978-ban halt meg e napon. Ő tűzte ki a Magyar-csehszlovák Határbizottság tagjaként 1949-ben az Aggteleki-cseppkőbarlangban az országhatár átmetszési vonalát. Elismert szakembere volt a vetületi és kiegyenlítési számításoknak. Ez vezette világhírnévhez az asztrogeodé-ziában.
Harmadik pihenőnk április 10. 1861-ben e napon született Marosvásárhelyt Hints Elek orvos, kórházigazgató. Ő kezdeményezte volt Bolyai Farkas és János exhumálását és közös sírba temetését. S rá éppen három évre született Bernády György. De ki emlékszik már arra, hogy gyógyszerész hamarabb volt, mint jogász, s hogy 1913-ban Az erdélyrészi földgáz kérdésről írt értekezést. (Lokál)patrióta polgármesterünkről írta volt Ady Endre a Nyugat 1915. augusztusi számában megjelent A Magyarság házában:
Egy fontos erdélyi város egy különösen nagyszerű ember jóvoltából kultúr-palotát csinált, különöset és nagyszerűt.
- Ez lesz, ha a Sors úgy akarja, a magyar menedék, dús és takaró. Itt fogjuk őrizni magunkat mi, magyarok, akik egymás ellen annyit vétettünk. Ide fogunk verssel, zenével, beszéddel összevonulni, ha baj lesz. S minden képességes szeretetemmel néztem föl reá, ez úrra, mert hogy nagyon és dacos magyar vagyok s ő az én rokonom.
Egy rövid gondolat erejéig hadd hozzam ide az 1894. április 10-én született Szabó József bányamérnök, mineralógus nevét. Kevesen tudják a magyar geológusiskola megteremtőjéről, hogy középiskolai éveinek egy részét Vásárhelyen töltötte. Abban az időben komolyan botanizált, herbáriumi lapjai a Magyar Természettudományi Múzeum Növénytárában a legrégebbi marosvásárhelyi anyagot jelentik. Botanikai hagyatéka máig feldolgozásra vár.
A talló kalászait hányva
S a verebek közé belesvén
Nagy szél kapott föl egyszer engem
Hirtelen, áprilisi estén.
…Vitt falvan, földeken keresztül,
Meghempergetett jó sárosra,
…Mondom, valami nagy ünnep volt,
A hívek templomokba mentek
És reszketve, szomorú kézzel
Áldották őket meg a szentek.
– írta volt születéséről József Attila az Április 11.-ben, 1925. április 11-én. 52 éve ez a nap a magyar költészet napja.
S hogy a harangok búgtak, fölnőtt
A szívekben nagy, esti béke.
A gyilkos végzett emberével
S úgy menekült, kalaplevéve.
Reménységnek és tulipánnak
Kicsikis deszka alkotmányba
1905-ben ígyen
Iktattak be az alkotmányba.
…Együtt nyögünk az erdőn éjjel
S együtt alszunk el virradatra.
Április 12-i szusszanónk évszáma 1912. E napon halt meg szintúgy nem szülővárosában az 1870-ben Marosvásárhelyen született Scheitz Pál analitikus-vegyész. Behatóan foglalkozott a lakmusz színes anyagaival, a molibdén-oxidokkal, valamint a tellúr – az egyetlen Erdélyben felfedezett vegyi elem – és a szelén szétválasztásával.
Utolsó pihenőnk az időben április 14. Egyből két csillagász emlékét rajzolja a Bulevárd fölé boruló égre.
Egyikük, Hell Miksa 1792-ben e napon halt meg Bécsben. A Nap-Föld távolság pontos meghatározója Nagyszombat, Eger, Buda után Kolozsvárt építette volt meg negyedik csillagvizsgálóját. Másikuk, Tass Antal Temesváron született 1876-ban. 1918-ban a felvidéki Ógyalla csillagvizsgálója műszereinek nagy részét Budapestre menekítette – mentve ő is, ami még menthető volt –, és a budapesti Sváb-hegyen megszervezte az új csillagvizsgálót meg az Asztrofizikai Obszervatóriumot 1921-ben, a kicsire zsugorodott országban.
Időzzünk egy főhajtás erejéig az 1863-ban Aradon született gyógyszervegyész Winkler Lajos emléke előtt is. Ő 1939-ben halt meg Budapesten. Világhírűvé 1888-ban a máig alkalmazott Winkler-féle vízben oldott oxigénmeghatározása tette. S ő dolgozta ki a magyar Gyógyszerkönyv III. és IV. kiadásának kémiai részét.
Felérkezvén a Rákóczi-lépcső utolsó, 70. fokára, fejezzük be idősétánkat Horváth Imre szavaival:
Halaszd talán holnapra a halált.
Hiába akarsz meghalni ma éjjel.
Holdfényben állnak a gesztenyefák:
itt tartanak szépségük erejével.
A Halaszd holnapra négysorosát 1943-ban írta volt. 50 év elteltével, 23 éve, 1993. április 11-én költözött nagyváradi gesztenyefái alól az égi virágba borult gesztenyésbe.
Annak tudatában, hogy nincs nagyobb erő a hűség erejénél, maradok kiváló tisztelettel.
Kelt 2016-ban, 281 évvel II. Rákóczi Ferenc halála után