Kedves Olvasóm! Az ózonlyuk kialakulásának magyarázatával lettem adósod az elmúlt héten. Törlesztem hát menten.
A sarkok fölötti sztratoszférában hatalmas légköri örvény helyezkedik el, amely meggátolja az alacsonyabb szélességeken lévő levegővel való keveredést. Az örvény által körülzárt levegő igen alacsony hőmérsékletű, így jégkristályok keletkeznek, amelyek elnyelik a sósav- és klór-nitrát-molekulákat. A kristályok felületén a két anyagból salétromsav és kétatomos klór keletkezik. A salétromsav a kristályban marad, míg a klór a levegőbe kerül. Tavasszal, az erősebb napsugárzás hatására a klórmolekula atomos klórra bomlik, amely erőszakosan bontja az ózont. Míg a déli féltekén nincs akadálya a sarkköri örvény kialakulásának, az északi féltekén a szárazföldek sarkokhoz való közelsége miatt stabil örvény nem tud kialakulni, a sztratoszféra hőmérséklete jó 10°C-szal melegebb, mint az Antarktisz közelében. Ezért az ózoncsökkenés az Arktiszon lényegesen kisebb. Az ózonlyuk egy időben és térben is jól elhatárolható terület, ahol a környezethez képest nagyon erős ózoncsökkenés következik be. Az ózon itt sem tűnik el, de mennyisége 40-50, esetenként akár 75%-kal alacsonyabb a szokásosnál.
Emlékeztetésképpen: a magas légkörbe a klór elsősorban a freonok útján kerül. Évtizedekig tartó intenzív magas légköri ózoncsökkenés után a világ észbe kapott, és az 1986-os montreali jegyzőkönyv aláírásával az országok kötelezték magukat: megszüntetik az ózont lebontó vegyületek gyártását, kereskedelmét és használatát. Ez az első eset a légkörtudomány történetében, hogy eredményei az ipar, nevezetesen a vegyipar bizonyos szektorának az átalakulását okozták. A fejlett országokban ugyanis gyakorlatilag megszűnt a freon (difluor-diklórmetán, CCl2F2) előállítása, ill. felhasználása, és helyettesítő anyagokat állítanak elő s forgalmaznak. Ezek a légköri ózon szempontjából jóval kevésbé veszélyesek. (Egyéb esetleges környezeti hatásaikról azonban keveset tudunk.)
A kilencvenes évek közepétől kezdődött meg az ózon visszaépülése, ám a levegőbe juttatott gázok átlagos légköri tartózkodási ideje hosszú: 50-80, akár 100-150 év.
Az ózoncsökkenés szabálytalanul váltakozva következik be ezernyi természetes tényező, és persze a légkörben még mindig nagy tömegben jelen lévő ózonkárosító vegyületek hatására. A Kárpát-medence fölé érkező déli áramlat ózonhiányt okoz.
Az északi, „szokásos kora tavaszi ózonlyuk” megfelelő áramlásokkal Kelet-Európa fölött is átvonul, mint ahogy az meg is történt 2011 márciusában – az ózonhiány csaknem elérte a 30%-ot. Idén nyáron azonban, feltételezhetően a klímaváltozás miatt is, júliusban volt fölöttünk a legritkább az ózon – július 21-én a csaknem fél évszázados átlagnál 11-12%-kal volt kevesebb. Ez már elég ahhoz, hogy a talaj szintjén kimagaslóan erős UV-sugárzást mérjünk. Az érzékenyebb bőrű emberek már negyedóra alatt leéghettek a tűző napon, s megnő a bőrrákos megbetegedések kockázata. Mára rég feledtük eme ózonhiányrekordot, de mindenképpen figyelmeztető jelenség: a Föld egészét érintő probléma helyileg bárhol komoly és előre nem látható károsító hatást válthat ki.
Szeptember 22-ről 23-ra fordulva az északi féltekén az őszi napéjegyenlőség a csillagászati ősz kezdetét jelzi. A Föld mindkét féltekéjén a nappal és az éjszaka hossza megegyezik, a Nap a zeniten delel az Egyenlítő felett.
Párák és érett ízek évszaka jössz,
s hő híved, a sárga nap, örül,
s összefogtok s áldott fürtök soka
csügg a szőlőn a nádtetők körül;
mohos ágat dús almasúly töret
s zamat tölt miden őszi magvakat,
dinnye dagad, feszül cukros bele
a mogyoróknak s száz bimbó fakad:
késő virág, minőt a méh szeret,
s már azt hiszi: örök a méz-szüret,
mert nyári sejtje csordultig tele.
John Keats 197 éve megírta Óda az Őszhöz-zel köszöntsük mi is a legszínpompásabb évszakot – a bús képű költő-lovag, Tóth Árpád fordításában.
Ki nem látott még téged? – Kiszököm
s megleslek gyakran csűrök közelén,
ülsz gondtalan a téres küszöbön
…vagy főd, mint fáradt béresé, hajol
patak tükrére s friss italra vár;
vagy bor-prés mellett les lassú, sóvár
szemed, hogy végső cseppjét hullni lásd.
…van néked is zenéd:
míg esti felleg sző be halk napot
s a tarlón rózsák színét szűri szét,
a parti fűzfák közt búsongva dong
a szúnyograj, mely száll, meg szétomol,
mert kapja-ejti kényén könnyű lég;
kövér nyáj béget s visszazeng a domb,
tücsök cirpel, veresbegy is dalol:
finomka fütty a szérűskert alól
s gyűlő fecskék zajától zúg az ég...
Ettől kezdve a Nap a Baktérítő felé távolodik az Egyenlítőtől, sugarai egyre laposabb szöget zárnak be a földtengellyel. Az északi féltekén rövidülnek és hűlnek a nappalok. A kínai és japán őszt a krizantémünnepek aranyozzák be. Ez a virág, melyet Európa csak a XVIII. század végén ismert meg, a japánok és kínaiak „őszi rózsája” volt. Nyílásának ideje miatt e gondolatot Európa is átvette, így lett a krizantém őszszimbólum, a temetők halottak napi dísze nálunk is.
Őszbe csavarodott a természet feje,
Dérré vált a harmat, hull a fák levele,
Rövidebb, rövidebb lesz a napnak útja,
És hosszúkat alszik rá, midőn megfutja.
Megpihen legszélén az égi határnak…
– Arany János Toldi estéje Első énekében varázsolja elénk az őszi Nap nyugalmát –
…Itt egy tócsa tükrén, s felvetődő halán,
Ott egy kis bogáron, s a gyep pókfonalán,
Mindenütt, mindenütt, meddig szeme kilát,
Láthatá a vén nap önnön ia-fiát.
Sokfelé tekinte, módja is volt ebben,
…Tán az őszi fáknak hulló levelére?...
Tán az árnyékokra, hogy mind arcra esnek,
S leborulva hosszan, tőle búcsút vesznek?...
Búcsút véve a nyártól, maradok kiváló tisztelettel.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató