Télen nagyon jólesik kényeztetni magunkat, a finom falatok mellé nagyon jól csúszik a fahéjas forralt bor, s nem kell más, csak a duruzsoló kályha melege, egy kis társaság, s máris vidámabbakká varázsoljuk a napokat.
Télen nagyon jólesik kényeztetni magunkat, a finom falatok mellé nagyon jól csúszik a fahéjas forralt bor, s nem kell más, csak a duruzsoló kályha melege, egy kis társaság, s máris vidámabbakká varázsoljuk a napokat. Ennek érdekében lássunk hozzá, főzzünk tárkonyos levest, egy jóízű pityókapaprikást és süssünk hájas tésztát!
Tárkonyos leves – csirkemellel
Tapasztalom, hogy a tárkonyt egyre ritkábban használják, pedig egyike a legízletesebb fűszernövényünknek. Sóval, ecettel tesszük el télire, ilyenkor csak kiemeljük az üvegből, s a legfinomabb levessé nemesítjük vele a zöldséglevesünket.
A leves hozzávalói: egy kicsontolt csirkemell, három-négy murok, egy petrezselyem, egy öklömnyi zeller, egy paprika, egy hagyma, két cikk fokhagyma, só, bors, ecet, olaj, két-három kanál tejföl, 1 tojássárgája és tárkony.
Elkészítése: a zöldségeket megtisztítjuk, felkockázzuk, és kevés olajban pici vízzel megdinszteljük. A murok így szép sárga színt ad az ételnek. A csirkemellet feldaraboljuk, s a zöldséggel együtt tovább dinszteljük, majd feltöltjük vízzel, megsózzuk, megborsozzuk, a zöldségeket és a húst puhára főzzük. A tojássárgáját elkeverjük a tejföllel, hozzáadjuk a felaprított ecetes tárkonyt, és hőkiegyenlítéssel (kevés levest a tejfölös habarásba merünk, elkeverjük, majd újból levest merünk bele) a leveshez adagoljuk. Vigyázni kell, adalékmentes tejfölt használjunk, mert ha a tejföl zselatinos, összetúrósodik a leves tetején. Ha az ecetes tárkonytól levesünk nem lesz elég savanyú, ízlés szerint ecetezzük.
Pityókapaprikás
A legjobb egytálétel, ha hirtelen össze kell dobni valamit. Füstölt hús, kolbász, friss hús, bármi jó belé. Most füstölt oldalast használunk.
Hozzávalók: füstölt oldalas (minden háziasszony tudja, milyen étkű a család, mennyi húst fogyasztanak személyenként), egy jó nagy fehér hagyma, fűszerpaprika, só, bors, 2 kanálnyi olaj, szárított petrezselyem- és zellerlevél, köménymag, egy-két kanál házi ketchup, egy piros paprika (lehet mélyhűtőben vagdalva tárolt is), személyenként két-három krumpli.
Elkészítése: a hagymát apróra vágjuk, olajon megüvegesítjük a paprikával együtt, majd a tűzről levéve beletesszük a fűszerpaprikát, a ketchupot, a feldarabolt oldalast és a krumplit, a többi fűszereket, háromnegyedig felöntjük vízzel és főni tesszük. Savanyúsággal tálaljuk.
Hájas tészta
Ez a receptet egy csomafalvi asszonytól kaptam, ezért csomafalvi hájasnak nevezem.
Elkészítése: a hájat 25 dkg liszttel eldolgozzuk és három cipóra osztjuk. A megmaradt 50 dkg lisztet összegyúrjuk a többi hozzávalóval, majd jól eldolgozzuk, deszkán kinyújtjuk, majd a háj egyharmadát rákenjük. Ezt a tésztát összehajtogatjuk, egyszer háromrét, a szélét jobbról balra, balról jobbra, majd ismét háromba, így kilencrétű tésztát kapunk. Fél órát pihentetjük, majd kiserítjük, megkenjük, összehajtogatjuk. Ezt még egyszer megismételjük. A legvégén felhevített késsel a tésztalapot felkockázzuk, kemény lekvárral vagy dióval sűrített lekvárral megtöltjük és megsütjük. Porcukorral hintve tálaljuk. Érdemes kipróbálni.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató