2023. május 29., hétfő

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

A küküllődombói kultúrotthon fenntartása a cél

Az utóbbi évtizedekben a tanintézmények és kultúrotthonok uniós finanszírozású felújításainak lehetünk szemtanúi. Ahol úgy tűnik, valamilyen okból nem sikerül pályázni, önerőből próbálkoznak a számukra értékes ingatlan megmentésével. Így van ez a küküllődombói művelődési otthonnal is, ahol lakossági összefogással próbálják megmenteni az enyészettől a közösségi eseményeknek helyet adó épületet.


A János Zsigmond Unitárius Kollégium kórusa
 Fotó: Székely Varga Loránd
A legtöbb településen élnek a vidékfejlesztési programok nyújtotta finanszírozási lehetőséggel, akár a nagyvárosokat is megszégyenítő felszereltségű, korszerű művelődési házak épülnek. Az ingatlanok fenntartása, felújítása azonban komoly akadályokba ütközik ott, ahol nem az önkormányzat tulajdonában van az épület. 

Ádámos község falvaiban felújított kultúrotthonokban szervezhetnek közösségi eseményeket, kivétel a küküllődombói kultúrotthon, az egykori iskolaépület, melyet a rendszerváltást követően az egyházközség visszaigényelt. Vidéki látogatásaink során mindannyiszor felvetettük a tarthatatlan helyzetet, azt, hogy a hagyományőrző falu, a közösségi eseményekre fogékony lakosság megérdemelne egy szépen felújított, korszerűen felszerelt, civilizált körülményeket teremtő, higiénikus mellékhelyiséggel ellátott művelődési otthont. Az unitárius egyházközség tulajdonában levő épület kívülről gazdátlannak és szegényesnek tűnik, de ettől függetlenül a hangulatos, tiszta épületbelsőt egyre gyakrabban töltik meg tartalommal. A több mint százéves, kifogástalannak tűnő parkettán a hagyományos bálok alkalmával mindmáig rophatják a táncot, mégis hiányérzet és szomorúság tölti el azt, aki a község településeinek felújított kultúrotthonaiban járt. 

A helyi RMDSZ nőszervezetének egyik legfontosabb célkitűzése a kultúrotthon megmentése, ezért sajátos eszközökkel próbálnak hozzájárulni kisebb-nagyobb összegekkel a fenntartási, javítási költségekhez. Az eddigi eseményekből begyűlt adományokból, valamint az önkormányzat támogatásával felújították a konyhát, festettek, ablakokat, ajtókat sikerült cserélni, új függönyöket vásárolni, és azt az önkénteseknek megvarrni.


Adománygyűjtés és karácsonyi ünnepség 

A kilenc éve alakult helyi nőszervezet lelkes tagjai és az unitárius egyházközség legutóbb december 17-én, szombaton szervezett adventi vásárt és nagy tömeget megmozgató, karácsonyra hangoló ünnepséget Küküllődombón, amelyen a nőszervezet tagjai által készített ajándéktárgyakat értékesítették. A feldíszített kultúrotthon középső ablakszemét a falu adventi világító kalendáriumának játékához kapcsolódva a 17. világító ablakként díszítették fel. A karácsonyra hangoló ünnepi műsor megtekintését sem kötötték belépőhöz, adományládát helyeztek ki, és a begyűlt adományt közösségi célra, a kultúrotthon javítására fordítják. Ezúttal azonban két adományládát helyeztek ki, egy leukémiás kislány, Lara számára is gyűjtöttek.

Az adventi vásárt hatodik alkalommal szervezték meg, és Loghin Gizella, a helyi nőszervezet elnöke lelkesen számolt be az esemény sikeréről. A zsúfolásig telt kultúrházban olyan termékeket árusítottak, amelyeket a kéthetente sorra kerülő találkozóik alkalmával készítettek. Közösen sütöttek mézeskalácsot, készítettek különböző ajándéktárgyakat, együtt csomagolták és árusították, a tevékenységeket is életkorhoz igazítva osztották le.

Az adventi vásár hangulatát színes műsorokkal tették hangulatossá, a meghívottak közül egyesek visszajáró fellépők voltak, akik szívesen tettek eleget a felkérésnek. Rendkívül felemelő karácsonyi hangulatot varázsolt a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium nyolcvantagú kórusának művészi előadása Ördög Ödön karnagy irányításával. A dicsőszentmártoni Kökényes néptáncegyüttes visszatérő fellépői mezőségi produkcióval pezsdítették a légkört, a sövényfalvi Sövénykék ifjúsági zenekar karácsonyi dalokkal örvendeztette meg a jelenlévőket. Márkos Hunor Elemér unitárius lelkipásztor pantomimparódiát tanított be az ifjúsági egyleteseknek, ezáltal humorban sem volt hiány, a vallásórás gyerekek betlehemes játékával pedig teljessé vált a karácsonyt megelőző ünnepi alkalom és adománygyűjtő adventi vásár.

Az eseménnyel járó anyagi kiadásokat támogató vállalkozók megkeresése időigényes és körülményes volt, de végül minden a legjobban alakult. Így a küküllődombói vendéglátás hagyományához ezúttal is hűek tudtak maradni, sikerült bőséges asztalt teríteni a vendég fellépőknek. A nőszervezet tagjai folyamatosan készítették a finomabbnál finomabb szendvicseket, a közönséget kaláccsal és teával kínálták, így az előadásokat igazi családias hangulatú közösségi együttléttel, szeretetvendégséggel zárhatták. Minden gyerek kapott szeretetcsomagot, a fellépőket kísérő felnőtteknek egy-egy liter borral köszönték meg a fáradozásukat.

Amint a nőszervezet elnöke hangsúlyozta, felemelő eseménynek lehettek részesei, de emberpróbáló szervezőmunka előzte meg, szerencsére segítőtársaik voltak a férjeik, akik ezúttal is kivették a részüket a férfimunkából, és a szponzorkeresésben is oroszlánrészt vállaltak.


A szervezők

Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató