Csapatról beszél, amiben együtt dolgozik a városvezetés és a szaktárca a polgárok elvárásainak megfelelő, feltétlenül szükséges egészségügyi infrastruktúra fejlesztésén.
Miközben Bukarestben a főpolgármester asszony bejelentette, hogy licitet szervez 100 új mentőautó megvásárlására a lakosság egészségügyi ellátásának javítása érdekében, a főváros első kerületének polgármestere önkormányzati forrásból 250 millió eurós beruházást ígér, szintén az egészségügyi ellátórendszer fejlesztésére, Florian Bodog egészségügyi miniszter mondhatni a pálya széléről boldogan gratulál e kezdeményezésekhez. Csapatról beszél, amiben együtt dolgozik a városvezetés és a szaktárca a polgárok elvárásainak megfelelő, feltétlenül szükséges egészségügyi infrastruktúra fejlesztésén. A kormányzópárt nevének emlegetése nem maradhatott ki a miniszteri kijelentésekből, az elpolitizált nyilatkozatból pedig kiderült, a szaktárca és a főváros önkormányzata között létrejött protokoll lényege, hogy a szóban forgó kerület 250 millió euróból egy héthektáros területen vadiúj kórházat építtet.
A hatályos jogszabályok bizonyára lehetővé teszik, hogy az önkormányzat támogasson – akár kiemelten is – egy-két szakterületet, mint például az egészségügy. Bukarestben eurómilliós nagyságrendben költenek az egészségügyi ellátórendszer fejlesztésére, aminek a miniszter örül. Érthető is, hiszen ez úgy is felfogható, hogy a szaktárcát „mentesítik” a kiadástól. De legalább Bukarest az egészségügyet támogatja kiemelten, a tömegek számára teszi hozzáférhetővé a színvonalasabb egészségügyi szolgáltatásokat, Maros- vásárhely a versenysportot segítette eurómilliós nagyságrendben. Értékrendbéli különbség. Avagy érdek?
Ha már az egészségügynél tartunk, csak bízni lehet abban, hogy a szaktárcának sikerül lehívnia azt a 320 millió eurót, ami 2014–2020 között Románia rendelkezésére áll uniós alapokból, illetve sikerül megépíttetnie három regionális kórházat (Kolozsváron, Jászvásáron és Craiován), amire 150 millió eurót különítettek el. Remélhetőleg nem kerül a Nicolăescu-féle nyolc regionális kórház sorsára ez a beruházás. Corina Creţu regionális politikáért felelős uniós biztos arra figyelmeztette a szaktárcát, hogy az egészségügy-fejlesztésre rendelkezésre álló pénz kevés, az uniós alapokra nagyszámú pályázatot nyújtottak be mind kórházak, mind pedig járóbeteg-részlegek, sürgősségi szolgálatok, szociális intézetek korszerűsítésére, és a Cantacuzino intézet is felújításra szorul. Utóbbira – úgy látja – a Juncker-tervből van lehetőség pénzhez jutni.
Az európai biztos szerint az egyik legnagyobb veszélyt a pályázatok veszteseinek óvása jelenti, ami 7-8 évvel is elhúzhatja a beruházások megkezdését, az ilyen peres ügyek rendezéséhez más országok példáját kellene követni és törvényileg határidőt szabni.
A már említett sürgősségi szolgálatok kapcsán pedig annyit, hogy a „lerobbant” mentőszolgálatok autóparkjának folyamatos korszerűsítéséről mintha jó pár éve elfeledkeznének, a szakszemélyzet hiányáról szintén. Tüntetések sora kezdődik ma országszerte emiatt a mentőegységeknél. Tényleg muszáj mindig kivárni, amíg tűrhetetlenné válik a helyzet?