Évezredekkel ezelőtt a struccalkatúaknak hét faja élt Pannóniától Kínáig és Indiáig. Az afrikai strucc ma is élő faj.
Az afrikai sztyeppék és szavannák nagyvadcsordái közelében a struccok jól érzik magukat. A patások legelés közben rovarokat, kis rágcsálókat és hüllőket zavarnak fel. A struccok szeretik ugyan a gyümölcsöt és a zöldséget, de nem vetik meg a rágcsálókat és a rovarokat sem. A társulással mind a két fél jól jár. Ezek a futómadarak éberségükkel szolgálják a zebra-, antilopcsapatokat és a gnúcsordákat. Magas testalkatuknak, éles látásuknak köszönhetően korábban észreveszik a veszélyt. A két és fél méter magas, 2-3 mázsa súlyú kakas a Föld legerőteljesebb madara.
Évezredekkel ezelőtt a struccalkatúaknak hét faja élt Pannóniától Kínáig és Indiáig. Az afrikai strucc (Struthio camelus) ma is élő faj. Állománya az eltelt évezredek alatt nagymértékben megfogyatkozott. Leginkább vízszegény, nyílt síkságokon, sivatagokban él. Napokig bírja a szomjazást. Élvezettel fürdik a homokban. Futómadár lett. Négyméteres futólépteivel óránként 50 km-t is meg tud tenni. Kékesszürke vagy vörös bőre hatalmas izmokat rejt. Éles karmait fegyverként használja, ha sarokba szorítják.
Az egyetlen madár, amelynek csak két ujja maradt. A külső ujj jóval gyengébb. Fejlődésének vonala emlékeztet a patás állatok lábának alakulására. A szárnya rövid, és már csak a dürgésben van szerepe. A kakas szárnyán fehér tollak ülnek. A középkori lovagok ilyen tollakkal díszítették sisakjaikat. A 19. században a városi hölgyek is strucctollat tűztek a kalapjukra. Olyan nagy lett a kereslet iránta, hogy a tollukért farmokon tenyésztették őket. A strucc a farkán 50 fehér dísztollat hord. Dürgés közben a fekete test köré fehér gyűrűt von. Ugyanakkor a kakas a csaknem csupasz nyakát felfújja, és morgást hallat.
A strucctyúk gödröt kapar, és abba 15 tojást rak, ezek egyenként 1,5 kg-ot nyomnak. A tojás héja oly vastag, hogy a fióka kikeléskor csak erős nyakizmai segítségével tudja feltörni.
Van eset rá, hogy a tyúk a tojásokat homokréteggel fedi be, hogy az ellenségtől óvja. A költést a nap melegére bízza. Érdekesség, hogy a kakas éjjel kotol, a homokszínű tyúk pedig nappal, így egykönnyen nem veszik észre. A fiókák hat hét múlva kelnek ki, s ilyenkor már 30 centi magasak, néhány nap elteltével gyorsan futnak; igyekeznek követni a szüleiket. Teljesen csak három-négy év alatt fejlődnek ki.
Állatkertben 50 évig is élnek. Ha apró fémtárgyakat, üvegdarabkákat látnak, lenyelik, ez az emésztésüket szolgálja. A szabadban élő struccok gyomrában sok homokot és kavicsot találtak.
A nagy tojásokat a közelükben élő emberek ivóedénynek használták. Tojásaikból iparművészeti dísztárgyakat készítenek.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató