Povl Bang-Jensen dán diplomatára emlékeztek
Az ENSZ-ben megemlékeztek hétfőn Povl Bang-Jensenről, az 1956-os magyar forradalom után létrehozott ENSZ-különbizottság dán diplomatájáról, a magyar ügy szószólójáról.
Bogyay Katalin magyar ENSZ-nagykövet kezdeményezésére emlékeztek meg, most először, az ENSZ-ben Povl Bang-Jensenről. A dán diplomata annak a különbizottságnak volt a tagja, amelyet az ENSZ közgyűlése hívott életre 1957 januárjában, hogy szerte a világban felkutassa az 1956-os forradalom után elmenekült magyarokat és összegyűjtse a tanúvallomásaikat. Amikor azonban a világszervezet kikérte a tanúvallomásokat, Bang-Jensen – Dag Hammarskjöld ENSZ-főtitkárral együtt – felment az ENSZ-palota tetejére, és elégette a tanúk listáját, nehogy a Magyarországon maradt rokonokat, ismerősöket megzsarolhassák.
A rejtélyes körülmények között meghalt Bang-Jensen emléke előtt tisztelgő rendezvény a magyar ENSZ-misszió 56-os rendezvénysorozatának része volt.
Peer Bang-Jensen, az 1959 novemberében elhunyt dán diplomata Egyesült Államokban élő fia a rendezvény után elmondta, hogy – bár szerinte az édesapja csupán szerény mértékben járult hozzá a magyar forradalom megismertetéséhez a világszervezetben – meghatódott és megtisztelve érezte magát, hogy Magyarországon őrzi a nemzeti emlékezet Povl Bang-Jensen nevét.
A konferencia előtt a magyar és a dán ENSZ-misszió, valamint a világszervezet tisztségviselői rövid megemlékezést tartottak az ENSZ-palota tetején is, ott, ahol Bang-Jensen annak idején elégette a tanúk nevét tartalmazó listát.