A porckopás a 35-50 év közöttiek negyedét érinti
A 35 évnél idősebb magyarok fele megterhelőnek érzi az olyan hétköznapi tevékenységeket, mint a házimunka, a cipekedés, a lépcsőzés, a közlekedés, a kisgyermekek emelgetése vagy a kertészkedés, ráadásul a 35-50 évesek fele fájdalmat is tapasztal közben.
A 35 évnél idősebb magyarok fele megterhelőnek érzi az olyan hétköznapi tevékenységeket, mint a házimunka, a cipekedés, a lépcsőzés, a közlekedés, a kisgyermekek emelgetése vagy a kertészkedés, ráadásul a 35-50 évesek fele fájdalmat is tapasztal közben – derült ki a Magyar Gyógytornász-fizioterapeuták Társaságának felméréséből.
A hatszáz fő megkérdezésén alapuló, reprezentatív felmérés eredményei szerint a válaszadók 36 százaléka a térdfájdalmat nevezte meg leggyakoribb fájdalomként, ezt követik a derék-, illetve a vállpanaszok (26-20 százalék). A fájdalom leggyakoribb oka a porckopás lehet, amely már a 35 és 50 év közöttiek egynegyedét érinti.
A 35 évnél idősebbek számára leginkább a cipekedés (32 százalék), a lépcsőjárás (30 százalék) és a kerti munka (26 százalék) jelent megterhelést –olvasható a felmérésben.
Kiderült, a 35 évnél idősebbek 40 százaléka szedett már fájdalomcsillapítót ízületekkel kapcsolatos problémájára. A fájdalomcsillapítás elsősorban fájdalomcsillapító kenőcsöt jelent: azok, akik porckopással küzdenek, leginkább – 46 százalék – ezt használják. Annak ellenére, hogy a városi lakosság 62 százaléka elméletben egyetért azzal, hogy a porcszövet károsodását porcépítő készítményekkel csökkenteni lehet, mindössze 16 százalékuk szed ilyeneket.
A szakértők szerint a fájdalomcsillapítás nem elég: a porckopás egy idő után vissza ugyan nem fordítható, de lassítható, késleltethető folyamat, a fájdalomcsillapítók ebben viszont nem segítenek – olvasható a társaság közleményében.