A leggyakoribb krónikus májbetegség, világszerte ugrás-szerűen megnőtt az elő- fordulása az elmúlt években. Ez a jelenség városunkat, közvetlen környezetünket is érintheti.
Mi a zsírmáj?
A zsírmáj a máj zsíros elfajulását jelenti. Kialakulása során a máj sejtjeiben túlzott mennyiségű zsír halmozódik fel, amely gyulladással és szöveti károsodással járhat, előrehaladott esetben pedig májzsugor, illetve akár májrák kialakulásához is vezethet.
Mi okozza?
A zsírmájbetegségnek két típusát ismerjük: az egyik az alkohol okozta zsírmáj, a másik pedig a nem alkoholos eredetű zsírmáj. Utóbbi esetén nem az alkohol felelős a betegség kialakulásáért, hanem leggyakrabban a magas vérzsírszint, az elhízás, a mozgásszegény életmód, a cukorbetegség, hepatitiszek, anyagcsere-betegségek, bizonyos gyógyszerek szedése.
Mik a tünetei?
Általában a betegség elején a páciensek nem tapasztalnak különösebb tüneteket. Tünetek többnyire akkor jelentkeznek, amikor előrehaladott állapotban van a betegség, ezért mindenképpen a megelőzésre és korai diagnózisra kell helyezni a hangsúlyt.
Hogyan ismerhetjük fel időben a problémát?
Az esetleges májnagyobbodásra már a fizikális vizsgálaton fény derülhet, de a leggyakrabban használt vizsgálati módszer a hasi ultrahangvizsgálat (echográfia), amely segítségével pontosan feltérképezhető a máj állapota.
Ezenkívül vérvétellel szükséges ellenőrizni a májenzim-értékeket, vírusfertőzésre utaló ellenanyagszinteket, illetve egyéb kiváltó okokra utaló laboratóriumi paramétereket is.
Mit tehetünk ellene?
A zsírmáj kezelése főként az ahhoz vezető alapbetegség kezelését jelenti. Fontos, hogy megszabaduljunk a májban felhalmozódott zsírtól, elérjük a normál testsúlyt, ehhez pedig életmódváltásra, egészségesebb táplálkozásra van elsősorban szükség.
Állítsa meg a betegség kialakulását! Ellenőriztesse májműködését!
Dr. Melles Orsolya belgyógyász szakorvos, Procardia
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató